WordPress en çok karsılasılan hatalar


En Çok Karşılaşılan WordPress Tema Sorunu ve Çözümü

Sadece wordpress formlarında değil diğer CMS forumlarında hergün binlerce aynı forum başlıkları açılıyor. Yine aynı şekilde wordpress tema yapımcılarının destek sayfalarında aynı sorular sorular soruluyor.Eminim bu soruları cevaplamak zorunda olan tema yapımcıları yada forum kullanıcıları çok fazla bunalmıştır.

Bende bir tema yapımcısı olarak aynı dertten muzdaribim ve artık en sık karşılaştığım bu soruların yani en çok karşılaşılan wordpress tema sorununu listeleyip cevaplamaya karar verdim.

1- Stil dosyası kayıp (eksik)

Bir tema satın aldınız ve hemen kurdunuz ve şu hatayı gördünüz: Stil dosyası kayıp (eksik) . Bu hatayı görür görmez tema yapımcısına bir ticket atıp stil dosyasının nerede olduğunu soruyoruzç. Hayır, temada bir sorun yok. Sadece, tema klasörünü attığınız dizini yada tema klasörünü kontrol edin. Muhtemelen tema dosyasının içinde bir klasör daha vardır ve tema dosyaları bu klasörün içerisindedir yada tema klasörünü yanlış dizine atmışsınızdır.

Çözüm: ftp programı ile tema klasörünü attığınızı farzediyorum; Zip dosyasında çıkardığınız klasör içerisinde tema ile aynı isme sahip klasör vardır. Bu klasörü sunucunuzda  wp-content/ themes klasörü içine atıyoruz.

2- İçeri aktarma hatası

Temanızı yüklediniz ve etkinleştirdiniz. Şimdi sıra geldi tema yapımcısının verdiği xml dosyası ile içerikleri çekmeye.  ancak sık karşılaşılan 2 hata var, bunların biri doğru temanın aktif edilmediği, diğeri ise sunucu tarafında bir kısıtlamadan dolayı import işleminin zaman aşımından dolayı hata vermesi.

Çözüm: Doğru temayı aktif ettiğinizi kontrol edin. Sorun sunucu hatasıysa sunucunuzla iletişime geçip aldığınız  hatayı gösterin.

3- Websitem, demo sitedeki gibi gözükmüyor

Temanızı aktif ettiğinizde demo sitenin birebir aynısını görmek mükemmel olurdu. Ancak tema yapımcısının otomatik kurulum sihirbazı yoksa malesef uğraşmanız gerekn bir kaç iş daha var.

Çözüm: Bir çok tema yapımcısı anasayfa tasarımları için özel sayfa şablonları kullanır. Bunun için öncelikle döküman dosyasını okumalısınız. Sayfalar menüsünde homepage yafa anasayfa isimli sayfalar genellikle anasayfa şablonu olarak kullanılıyordur. Eğer bu isimlerde bir sayfa varsa Ayarlar > Okuma sekmesinde sabit sayfa seçeneğini aktif ederek ön sayfa açılır menüsünden homepage yada anasayfa isimli herhangi bir sayfayı seçip kaydediniz. Birden fazla anasayfa şablonu olabilir bunun için herhangi birini seçmeniz ve sitenizi kontrol etmeniz gerekir.

Ancak bazı durumlarda sayfalar menüsünde herhangi bir anasayfa oluşturulmamış olabilir, bu durumda yeni sayfa ekle butonu ile bir sayfa oluşturuyoruz ve sağ kolondan şablonlar açılır menüsünden homepage yada anasayfa isimde bir şablon seçip kaydediyoruz ve bu oluşturduğumuz sayfayı Ayarlar > Okuma sekmesinden ön sayfa olarak seçiyoruz.

4- Link yapısı çok kötü

WordPress in default link yapısı etkin olduğunda link yapısı kötü gözükür. Ancak bu konuda dahi bilgi sahibi olmayan arkadaşlar var, bu yüzden listeye ekledim.

Çözüm: Ayarlar > Kalıcı bağlantılardan Post Name seçeneğini işaretleyip kalıcı bağlantıları kaydediyoruz.

5- 404 Hatası alıyorum

Temanızı kurdunuz ancak konrol etmek için sitenize girip linklere tıklayıp iç sayfalara girmeye çalıştığımızda 404 hatası aldınız, lütfen sakin olun ve panik yapmayın!

Çözümü: Ayarlar > Kalıcı bağlantılar sekmesine tıklayınız ve kaydet butonuna basınız.

6- Menü alanları boş

Kurulum sonrası en sık karşılaştığımız sorun; menü alanları neden boş? Bir yerde hatamı yaptım acaba?

Çözüm: Evet kurulumunuz daha bitmedi. Görünüm > menüler sekmesinden Menü ayarlamalarınızı yapmalısınız. Konumları düzenle butonuna tıklayınız ve gerekli ayarları yapınız. daha sonrasında menü yoksa bir menü oluşturup sol sekmeden sayfalarınızı seçip ekleyip alt kısımda bulunan Menü Ayarlarından hangi konumda çıkmasını istiyorsunuz seçip kaydediniz.

7- Demo sitede resimler var ancak benim sitemde hiçbir resim yok

XLM import sırasında resimleri download et seçeneğini işaretlediğiniz halde resimlerin gelmemesi muhtemel. Bu durumda yapacak birşey yok ancak resimler yüklenmiş ise ve öne çıkarılan görseller gösterilmiyorsa çözümde ki eklentiyi kullanabilirsiniz.

Çözüm: Easy Add Thumbnail

8- Javascript Hataları

Kullandığınız temaya bir süre sonra eklenti kurduğunuz da bazı özelliklerin çalışmamaya başladığını farkedebilirsiniz. Bunun nedeni kullandığınız temada çalışan yada eklentilerde çalışan javascriptlerin sonradan sizin tarafınızdan kurulan eklentilern javascriptleri ile çakışmasıdır.

Çözüm: Eklentilerinizi sırası ile etkisizleştirip hangi eklentinin çakışmaya neden olduğunu bulabilirsiniz. Çakışmaya neden olan eklentiyi alternatif’ i ile değiştrebilirsiniz.

9- Stil dosyasında yaptığım değişiklikleri görmüyorum

Temanızda bazı düzenlemeler yapmak için stil.css dosyasında bir düzenleme yaptınız ancak sitenizde hiç bir değişiklik görmüyorsunuz. Bunun birkaç nedeni olabilir.

Çözüm:

a- Cache eklentisini etkisizleştirin: Cache eklentisi kullanıyorsanız eklentiyi etkisizleştirmeniz gerekir.

b- WordPress editör: WordPress editör üzerinden bir düzenleme yaptıysanız kaydet butonuna bastığınızda

10- Tema güncellemesini yaptım ancak tüm düzenlemelerim gitti!

Temanızı bir süre kullandınız ve bazı stil düzenlemeleri yaptınız ancak temanıza gelen güncellemeyi yaptığınızda özel yaptığınız düzenlemelerin kaybolduğunu gördünüz, peki neden?

Çözüm:  Stil dosyası dahil tüm dosyalar tema güncellemesi sırasında kaldırılır ve güncel dosyalar yüklenir, bu nedenle style.css dosyasında yaptığınız tüm düzenlemeler gider. Bu sorunla karşılaşmamak için temanızda varsa child temayı kullanınız ve yapılacak düzenlemeleri child tema klasöründe bulunan style dosyasında yapınız. Bu durumda olası tema güncellemelerinden etkilenmeyeceksiniz.Kategorisi : WordpressWordPress en çok karsılasılan hatalar Yazısına Yapılan Yorumlar

  1. admin dedi ki:

    wordpresde karsılastıgınız hataların cözumunu bulamadıysanız burdan belirtirseniz yardımcı oluruz.

Yazı Hakkında Fikriniz varmı ??