Veri baglantısını Pc ye baglamak Wifi’den

Artık internete erişimimiz oldukça kolay ve birçoğumuz cep telefonu aracılığıyla internete bağlanabiliyoruz. Telefonunuzdaki interneti bilgisayarınızda da kullanabilmeniz için bu makalemizde sizlere iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlarda telefonun internetini bilgisayara nasıl bağlarım? Sorusunun cevabını vereceğiz.

1. Android’de Telefonun İnternetini Bilgisayardan Kullanma

Telefonun internetini bilgisayara bağlamak için kablolu ve kablosuz olmak üzere iki yöntem bulunuyor. Telefonunuzu kablosuz bir şekilde bilgisayarınıza bağlamak daha pratik olsa da kabloyla bağlanmanın da daha stabil bir internet bağlantısına sahip olmak ve cihazınızın pil gücünün tükenmemesi gibi avantajları bulunuyor.

Kablo aracılığıyla telefonunuzu bilgisayarınıza bağlamak istiyorsanız ilk önce telefonunuzu şarj ettiğiniz USB kablosunu adaptörden çıkarın ve kablonun bir ucunu telefonunuzun şarj soketine diğer uçunuysa bilgisayarınızın USB girişine takın. Daha sonra mobil bağlantınızı aktif hale getirerek:

Telefonun İnternetini Bilgisayara Nasıl Bağlarım?
 • Telefonunuzun menüsünde yer alan “Ayarlar” seçeneğine dokunun.
Telefonun İnternetini Bilgisayara Nasıl Bağlarım?
 • Daha sonra ayarlar menüsünde yer alan “Diğer” seçeneğine girin.
Telefonun İnternetini Bilgisayara Nasıl Bağlarım?
 • Bu adımda diğer menüsündeki “Tethering ve Taşınabilir Hotspot” seçeneğini seçin.
Telefonun İnternetini Bilgisayara Nasıl Bağlarım?
 • Son olarak “Tethering ve Taşınabilir Hotspot” menüsünde bulunan “USB Tethering” seçeneğine dokunarak, seçeneği aktif hale getirin. Böylece telefonun internetini bilgisayara bağlamış oldunuz.

Eğer kablosuz bir şekilde telefonu bilgisayara bağlamak istiyorsanız:

 • İlk olarak en son resimdeki “Tethering ve Taşınabilir Hotspot” menüsünden “Taşınabilir Kablosuz Hotspot” seçeneğini aktif edin.
 • Daha sonra bilgisayarınızdan Wi-Fi bağlantılarını aratın.
 • Telefonunuz tıpkı diğer kablosuz bağlantıların görüntülendiği yerde AndroidAP (Eğer telefona özel bir isim verdiyseniz, bağlantı verdiğiniz isimle görüntülenecektir) olarak görüntülenecektir ve bu bağlantıya tıkladığınızda size şifre soracaktır.
 • Telefonunuzun otomatik olarak belirlediği bu şifreyi yine son resimdeki “Tethering ve Taşınabilir Hotspot” menüsünde yer alan “Kablosuz Hotspot Kurulumu Yap” seçeneğine girerek öğrenebilirsiniz.
 • Böylece gerekli şifreyi girerek kablosuz bir şekilde telefonun internetini bilgisayara bağlayabilirsiniz.

2. iPhone’da İnterneti Bilgisayardan Kullanma

iPhone’da interneti bilgisayardan kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Telefonun İnternetini Bilgisayara Nasıl Bağlarım?
 • Telefonun menüsünde yer alan “Ayarlar” seçeneğine dokunun.
Telefonun İnternetini Bilgisayara Nasıl Bağlarım?
 • Ayarlar menüsündeki “Kişisel Erişim Noktası” seçeneğine girin.
Telefonun İnternetini Bilgisayara Nasıl Bağlarım?
 • Ekranın üst kısmında yer alan “Kişisel Erişim Noktası” seçeneğine dokunarak, seçeneği aktif hale getirin (Seçeneğin hemen altında Wi-Fi parolası da görüntülenecektir).
 • Artık bağlantınız tıpkı Android’deki gibi bilgisayarınızın diğer Wi-Fi bağlantılarını görüntülendiği yerde xxxx (telefonunuzun adı, telefonunuza kendi isminizi girdiyseniz sizin adınız)’in iPhone’u olarak görüntülenecektir. Bu bağlantıya tıklayarak parolanızı girebilir ve iPhone’un internetini bilgisayara bağlayabilirsiniz.
 • Kablolu bağlantı yapmak isteyenler ise yine aynı şekilde “Kişisel Erişim Noktası” seçeneğini aktif ederek, iPhone’u USB kablosu ile bilgisayara bağlamaları yeterli olacaktır.

Son olarak normalde telefonda yaptığınız işlemleri bilgisayarda yapmanızın kotanızın telefondakinden daha hızlı tükenmesine sebep olacağını hatırlatarak sizi kotanızı kontrol etmeniz konusunda uyarıyoruz.

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 0

Your email address will not be published.