Valör


Valör Fransızca bir kelime olup anlamı “değer” dir?

Dilimize Fransızcadan geçen bu kelimenin İngilizcesi de “value date”, yani değer tarihi olarak ifade edilebilir.

VALÖR NE DEMEK?

Valör, faiz hesaplamasına başlangıç oluşturan tarihtir.

Kredi hesaplarına alacak geçen hareketler için işlemin yapıldığı günü takip eden ilk iş günüdür. Borç geçen işlemler için valör, işlemin yapıldığı gündür.

VALÖR NEDİR?

Valör, faiz hesaplamasına başlangıç oluşturan tarihe denilmektedir. Valör, işlemin yapılış tarihi ile işlemin gerçekleşme, değer kazanma tarihi arasındaki farkı anlatmaktadır. Bankacılık sisteminde bu kelime valör tarihi olarak karşımıza çıkar.

VALÖR UYGULAMASI NEDİR?

100 gram altın ve 100 bin dolar üzerindeki işlemlerde Valör, faiz hesaplamasına başlangıç oluşturan tarihtir. Kredi hesaplarına alacak geçen hareketler için işlemin yapıldığı günü takip eden ilk iş günüdür. Borç geçen işlemler için valör, işlemin yapıldığı gündür.

Valör bankalarda Kullanımı : hangi bankaya yatırılan paraya uygulanacak faizin fiilen yürütülmeye başlandığı tarih. yatırılan paralar için valör, paranın bankaca fiilen tahsil edildiği tarihi izleyen ilk işgünüdür. çekilen paralarda ise paranın ödendiği gün valör kabul edilir.

Valör tarihi nedir? : İşlem yapılış tarihi ile işlemin gerçekleşme tarihi arasındaki farkı tanımlamak için kullanılan finans terimidir. Valör tarihi, işlemin karşılıklı olarak muhasebe hesaplarına alacak ve borç geçtiği, özetle işlemin fiilen gerçekleştiği tarihtir. Fransızca “valeur” kelimesinden dilimize geçmiştir.

Valör tarihi t 2 ne demek? : Borsada T2 yine T1 gibi para çekilebilecek yani paranın kullanılabileceği günü ifade eder. Yatırımcının t2 bakiyesinde gördüğü miktar 2 gün sonra çekilebilir ve kullanılabilir olan miktardır. Borsada alış satış işlemleri takas esasları doğrultusunda gerçekleştiği için bugün sattığınız hissenin takası 2 gün sürer.

Spot Valör nedir? : Mali piyasalarda gerçekleştirilen bir işleme bağlı ödemelerin işlemin yapıldığı günü takip eden iki iş günü sonrasında gerçekleştirilmesidir.Spot valörle yapılan bir işlem, örneğin pazartesi günü gerçekleşmiş ise ödemeler çarşamba günü yapılmaktadır.

Bankalar neden valör kullanır? : “Valör tarihi” birçok bankacılık işleminde karşımıza çıkabilir; örneğin para transferlerinde paranın hesaba geçeceği ilerideki bir tarih için, alınan kredinin faiz borçlanmasının başlayacağı gün için ya da yatırılan mevduatın faiz kazanmaya başlayacağı gün için bu terim kullanılmaktadır.

Resimde Valör ne demek

Resimde Valör ne demek : Valör, renk veya tondaki ışık-gölge derecesidir. Valör, siyah ile beyaz arasındaki geçişlerdir. a) Frekans Valörü: Her rengin veya tonun frekansından kaynaklanan bir açıklık koyuluk karşılığı vardır. Örneğin, saf renklerin bulunduğu bir resmin siyah-beyaz fotokopisini çektirsek her renk başka bir koyulukta görünür.Etiketler: , , , ,

Kategorisi : Ne demek&nedirYazı Hakkında Fikriniz varmı ??