Vajina Hakkında ilginç bilgiler

Kadın Cinsellil organı “Vajina” Hakkında 7 ilginç bilgi

Kadın cinselliği etrafına her zaman var olan tabular sayesinde, vajina hala büyük gizemlerden biri olarak kalmaya devam etmektedir – birçok kadın için bile!

Vajina kadın cinsel organıdır. Bununla birlikte, cinsel işlevine ek olarak, vücudunuzun üreme ve hormon sistemlerinde de önemli bir rol oynar.

Kaygan yapısını ve doğal pH dengesini sağlamak için mukus benzeri bir dokusu vardır. Bu, virüsler veya zararlı bakteriler gibi bulaşıcı maddelerin geçişini engellemeye yardımcı olur.

Vajinanın duvarları fibromüskülerden oluşur. Esneklik sağlamasının yanı sıra, bunlar vajinanın ana işlevlerinin birçoğunu gerçekleştirmesini sağlar. Ayrıca sıvı ve servikal mukus için de bir çıkış noktası olarak hizmet eder ve yüzlerce sinir ucuna sahip olduğu için zevk ve cinsel uyarılmanınmerkezidir.

Vajinalanın işlevleri ile ilgili pek çok tabu ve efsane zaten var olmasına rağmen, birçoğumuzun hala varlığından habersiz olduğu bazı merak uyandırıcı gerçekler vardır.

Onları keşfetmeye hazır mısınız?

1. Orgazm Olduğumuz Zaman Boyutu Değişir

Vajina birçok kadında cinsel ilişki sırasında genişleyen elastik bir organdır. Bunun nedeni, penetrasyonu kolaylaştırmak için kanın bu bölgede yoğunlaşmış olmasıdır. Buna ek olarak, vajinanın iç duvarları, cinsel ilişki sırasında şemsiye gibi açılan küçük kıvrımlardan oluşur.

Bununla birlikte, orgazma yaklaştığımız zaman, vulva kasları aniden küçüldüğü için vajinanın boyutu %30’a kadar azalır.

2. Kendi Kendini Temizleme Yeteneğine Sahiptir

Buna ek olarak, vajinanın koruyucu bir bariyer gibi davranan bakteri florası vardır. Virüslere, mayalara ve enfeksiyonlara neden olan zararlı bakterilere karşı savaşırlar.

Şeffaf ya da beyaz akıntının varlığı tamamen normaldir. Artı, bazıları için rahatsız edici olmasına rağmen, bu kompleks organın kendini temizleme sürecinin önemli bir parçasıdır.

Bununla birlikte parfümlü sabunlar, deodorantlar ve diğer kişisel hijyen ürünlerinin kullanımı vajinanın pH dengesinde değişikliklere neden olabilir. Doğal olarak, bu durum onun düzgün işleyişine zarar verebilir.

Bu nedenle probiyotiklerle birlikte doğal bileşenler kullanmak çok daha iyidir. Bunlar, doğal kendi kendini temizleme sürecini teşvik ederken mikroplara karşı savaşırlar.

3. Vajina Kasları Güçlendirilebilir

Vajina ile ilgili en ilginç gerçeklerden biri de kaslarının sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi olabilir. Elbette ki bu durum, eğer düzenli olarak pelvik taban kaslarınızı çalıştırmaya odaklanan egzersizleri uygulamayı seçerseniz gerçekleşir.

Bu faaliyetler, idrar kaçırma, sarkma ve yaşam kalitesini zayıflatmaya neden olabilen diğer durumlar gibi risklerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Doğal olarak, bu durumun önemli olduğuna şüphe yok. Aslında, üç kadından en az biri menopoza girdikleri zamana kadar, pelvik taban kaslarının işlevinde problemlere sahip olur.

Kegel egzersizleri, pelvik kaldırma ve esnetme, vücudun bu bölümünü çalıştırmanın basit ancak etkili yollarıdır.

4. Klitoris Cinsel Hazzın Temel Bir Kaynağıdır

Şu ana kadar yüzlerce tabuyu boşa çıkardık, klitorisin yegane amacı zevk vermek olan tek insan organı olduğunu biliyoruz. Aslında kadın orgazmlarının çoğunluğu bu hassas organın stimülasyonundan ve uyarılmasından kaynaklanmaktadır.

Klitoris, vücudun herhangi bir yerinden daha fazla sinir ucuna sahiptir(yaklaşık 8,000). Vücut içinde uzanan 6 ila 12 santimetre uzunluk ve 6 santimetre genişlik ölçüsünde olabilir.

5. Cinsel İlişki Sağlıklı Bir Vajina Bakımı Sağlamanıza Yardımcı Olabilir

Düzenli olarak seks yapmak bu organın hassas kaslarını çalıştırmanın en sağlıklı yollarından biridir. Öte yandan, uzun süren yoksunluk dönemleri, vajinanın iç dokularını kırılgan hale getirecektir. Bu durum, esnekliklerini ve kendiliğinden kaygan hale gelme kapasitelerini azaltır.

Aslında, bazı kadınlarda, uzun süre seks yapmamak, kasların normalden daha fazla kasılmasına neden olabilir. Bu durum, gelecekte penetrasyonu acı verici hale getirebilir.

6. Vajina Sarkabilir

Vajinal prolapsus olarak bilinen bir durum vardır. Bu durum, rahim, fallop tüpleri ve vajina çökerek vajinal bölgede yoğun bir baskı oluşturduğu zaman oluşur.

Genellikle doğumdan sonra ortaya çıkar. Bu duruma, pelvik taban kasının zayıflaması ya da cerrahi müdahaleler tarafından zayıflatılan rahim neden olur.

Eğer vajinal prolapsus belirtileri yaşarsanız derhal tıbbi yardıma başvurmalısınız. Aksi halde, ciddi derecede korkunç komplikasyonlar riski altında kalırsınız.

7. Doğum Yaptıktan Sonra Daha Hassastır

Doğum yaptıktan sonra, tüm kadınların, tekrar seks yapmaya başlamadan önce, doğal olarak iyileşmek için biraz zamana ihtiyacı vardır. Kaslar nihayetinde yavaş yavaş eski boyutlarını tekrar kazanırlar. Bununla birlikte, muhtemelen penetratif seks için doğumdan sonra dört ila altı ay beklemek iyi bir fikirdir.

Bunun nedeni, vajinal floranın pH dengesini tekrar geri kazanmasının biraz zaman almasıdır. Bu gerçekleşene kadar, bakteri veya maya enfeksiyonlarına yakalanma riski altında olursunuz.

Bu süre zarfında, alkollü içecekler ya da çok fazla şeker tüketiminden kaçınılması da oldukça önemlidir. Aynı zamanda sıkı iç çamaşırı ya da diğer dar giysilerden uzak durduğunuzdan da emin olmalısınız.

Bu bilgiler bu hassas kadın organının işleyişiyle ilgili daha fazlasını keşfetmenize yardımcı olabilir. Eğer aklınızı kurcalayan başka sorularınız varsa, bu önemli konuda biraz daha ayrıntılı bilgi edinmek için bir jinekologa danışın.

Kaynak : https://sagligabiradim.com/vajina-hakkinda-7-ilgi-cekici-gercek/

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.