Ulusal Bilgi Güvenliği nedir?


Ulusal Bilgi Güvenliği Kapısı’nın kuruluş amacı nedir?

Ulusal Bilgi Güvenliği Kapısı, başta kamu kurumları olmak üzere tüm ülkenin bilgi güvenliği konusunda bilinçlenmesini sağlamak, bu konu üzerinde çalışan kişilerin bilgi seviyelerini arttırmak amacıyla kurulmuştur. Siz üyelerimizin aktif katkısıyla her geçen gün gelişmeyi ve daha çok bilgi barındıran bir site olmayı hedefliyoruz.

Bilgi Güvenliği Kapısı’na kimler üye olabilir?

Üyelik konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Öte yandan üye olan kişinin kamu kurumu çalışanı, yazarlık gibi profillere sahip olması durumuna göre erişim izni olan kaynaklar değişiklik göstermektedir.

Bilgi Güvenliği Kapısı’na neden üye olmalıyım?

Üye olan tüm kullanıcılar teknik yazılar hakkında yorum yapabilme, teknik yazılara not verme gibi haklara sahip olmaktadır. Ayrıca yetki seviyesine göre Kamuya Özel Yazılar, Teknik Yazı Yazma/Güncelleme, e-posta listelerine üyelik gibi bölümlere de erişebilmektedir.

Bilgi Güvenliği Kapısı’nda teknik yazılarım yayınlanabilir mi?

Bilgi Güvenliği Kapısı tüm kullanıcılara teknik yazı yazma imkanını sunmaktadır. Bunun için öncelikle üye olunmalıdır. Daha sonra teknik yazı yayınlama isteği, yayınlanması talep edilen yazı ile birlikte bilgi@bilgiguvenligi.gov.tr adresinden sistem yöneticilerine iletilmelidir. İsteğin onaylanması aşamasında yayınlanması talep edilen yazı Ulusal Bilgi Güvenliği Kapısı editörleri tarafından incelenir. Tespit edilen düzeltmeler küçük ise editörler tarafından gerçekleştirilir ve üyeye yazarlık hakkı verilir. Bu husustaki bilgilendirme e-posta yoluyla gerçekleştirilir. Böylelikle üyeye yazılarını kendisinin Bilgi Güvenliği Kapısı’na girebileceği ortam sağlanmış olur. Teknik yazı yazarları üye menüsünün “Profil Detayları” bölümünde yer alan “Profilinizi Güncelleyin” seçeneğini takip ederek kısa bir özgeçmiş belirtmek zorundadırlar.

Bilgi Güvenliği Kapısı yayın politikası nedir?

Teknik yazı yayınlama süreci nasıl işler?

Yazar profiline sahip kullanıcıların üye menüsünde yer alan Teknik Yazı Girişi bağlantısını takip ederek hazırladıkları teknik yazılar, Ulusal Bilgi Güvenliği Kapısı editörleri tarafından incelenir. Bu aşamada tespit edilen düzeltmeler önemli ise yazara iletilir, küçük ise editörler tarafından gerçekleştirilir. Son halini alan teknik yazılar sitede yayınlanır.

Kılavuzlar ile teknik yazıların farkı nedir?

Kılavuzlar bilgi güvenliği konusunda referans alınabilecek, belirli bir bilgi sistemi varlığına yönelik hazırlanmış kapsamlı dokümanlardır. Güvenlik ihtiyaçlarının değişmesine paralel olarak zamanla güncellenen, yaşayan dokümanlardır. Teknik yazılar ise çok özel bir konuda yazılmış (Son üç ayda gerçekleşen güvenlik olayları gibi ); tecrübeleri, yaşanan olayları, en iyi uygulamaları anlatan bilgi kaynaklarıdır.

İstediğim bilgiye nasıl kolayca ulaşırım?

Belirli bir konu hakkında sitede araştırma amacıyla ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan arama modülünü kullanabilirsiniz. Eğer kılavuz dokümanlar arasında arama yapılmak isteniyorsa arama modülünü kullanmadan önce ana menüde yer alan kılavuzlar bağlantısı takip edilebilir. Bu bölümde listelenen kılavuz kategorileri arama yapmayı kolaylaştıracak şekilde hazırlanmıştır.

Terimler sözlüğünün amacı nedir?

Bu çalışma, İngilizce literatürde yer alan ancak Türkçe karşılıkları tam olarak belirlenemeyen teknik terimlerin dilimizdeki en uygun çevirilerinin ne olabileceği konusunda bilgi teknolojileri alanında çalışanların fikirlerini almak amacıyla başlatılmıştır.
Bu sitede yer alan teknik terimlerin karşılıkları tavsiye niteliğinde olup, herhangi bir bağlayıcılığı yoktur.

Güvenlik bildirilerinin kapsamı nedir?

Güvenlik bildirileri, ülkemizde ve özellikle kamu kurumlarında sıkça kullanıldığı tespit edilen/öngörülen bilgi sistemi varlıklarında yeni bulunan açıklıklar  hakkında detaylı bilgileri içerir. Bu açıklıklar TUBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü ağ güvenliği laboratuvarında tespit edilebileceği gibi, farklı açıklık veritabanlarından da alınabilir.

Üyelik bilgilerimi nasıl güncelleyebilirim?

Siteye kullanıcı ismi ve şifre ile giriş yaptıktan sonra üye menüsünün ilk sırasında yer alan “Profil Detayları” bölümünde yer alan  “Profilinizi Güncelleyin” seçeneğini takip edilerek üyelik bilgileri güncellenebilir.

E-posta listelerine nasıl üye olabilirim?

E-posta üyeliği için öncelikle Bilgi Güvenliği Kapısı’na üye olmak ve Kamu Kurumlarında çalışmak gerekmektedir. Üyelik bilgileri ile siteye giriş yaptıktan sonra üye menüsünde yer alan “E-posta Üyelikleri” bölümüne girilerek üyelik sırasında belirtilen e-posta adresi ile listelere üye olunabilir ya da üyelik iptal edilebilir.

Önceden yazdığım teknik yazılarda güncelleme yapabilir miyim?

Evet. Yazar profiline sahip kullanıcıların üye menüsünde “Bütün Yazılarım” başlığı yer almaktadır. Bu bölüme girilerek önceden yazılmış teknik yazılar listelenebilir. Teknik yazının ismi seçilerek gerekli değişiklikler yapılabilir. Yayında olan bir teknik yaz, yazarı tarafından değiştirildiğine otomatik olarak yayından kalkacak ve onay sürecine girecektir.

Yorumlarımı ve dileklerimi nasıl iletebilirim?

Ana sayfada ve diğer tüm alt bölümlerde yer alan üst menünün “Yorumlarınız” sekmesi takip edilerek görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Site içerisinde gezinirken hata alıyorum ne yapmalıyım?

Eğer gösterilen hata sayfasında bir hata kodu yer alıyorsa bunu bilgi@bilgiguvenligi.gov.tr erişim adresinden sistem yöneticilerine bildirebilirsiniz.Etiketler: ,

Kategorisi : Tartişma KonularıYazı Hakkında Fikriniz varmı ??