Türkiyenin zengin insanları

Türkiye’nin ‘En Zengin 100’ kişi ve ailesi belirlendi. Bu yılki araştırmada yalnızca para kazanan değil zor dönemlerde servetini korumayı başaran, sadece Türkiye’de çalışmayıp işini daha geniş coğrafyalara yayan iş insanları listede üst sıralara çıktı. Kur riski taşıyanlar, turizm, otelcilik gibi alanlarda yatırımları olanlar, konut satışlarındaki durgunluktan etkilenen inşaat şirketi sahipleri geriledi.

DOLAR ETKİLİ OLDU

Ekonomist Dergisi’nin araştırmasına göre; dolardaki yükseliş ve borsadaki gerileme zenginleri olumsuz etkiledi. Zenginler kulübünde Yıldız Holding’in patronları Murat Ülker ve Ahsen Özokur kardeşler yerlerini kuvvetlendirdi. Liman işletmeciliğinde dünyada ilk 10’u zorlayan Yıldırım Holding’in yükselişi sürdü. Turizm, otelcilik, tekstil işiyle uğraşan, Necati Kurmel, Nazif Günal, Fettah Tamince geriledi.

LİSTENİN YENİ YÜZLERİ

Ortaklar arasındaki sorunlarla birlikte Dinçkök Kardeşler, Cevahir Ailesi listede geriledi. Bu yıl listenin yeni yüzleri Hüseyin Aslan, Yusuf Öztürk, Gülay Ailesi ve Koloğlu Ailesi oldu. 3’üncü Havalimanı, köprü, otoyol işleri gibi projeler sayesinde Mehmet Cengiz, Nihat Özdemir, Sezai Bacaksız, Koloğlu Ailesi gibi isimler listede yer bulmaya devam etti. Listeden Boydak Ailesi, Nakipoğlu Ailesi, Çoban Ailesi, Toksöz Ailesi çıktı.

SERVETLER NASIL HESAPLANDI

Servet hesabı yapılırken şirketlerin borsadaki değerlerine bakıldı. Listedeki Koç, Sabancı, Şahenk, Doğan, Eczacıbaşı, Yazıcı, Özilhan ailelerinin şirketlerinin bir kısmı borsada işlem görüyor. Burada, ailelerin sahip olduğu hisselerin piyasa değerine bakılıyor. Ailelerin geçmiş yıllara ait büyümeden kaynaklanan kâr birikimleri ve halka açık olmayan varlıkları da unutmamak gerekiyor.

Cevapla

---Lutfen Kibar bir sekilde yorum yapın---

Hakkında ForumTartisma

forumtartisma ailesi
Scroll To Top