Tiroidin Fazla Çalışması ?


Hipertiroidi Nedir, Tiroidin Fazla Çalışması Fazla Çalışırsa Ne Olur?

troid hormonu

Tiroid bezi, insan vücudunun önemli bir organı olup, tiroit hormonunu üretir.  Tiroid bezinin aşırı çalışmasına bağlı olarak tiroid hormonlarının fazla miktarda salgılanmasına hipertiroidi denir. Hipertiroidi hastalığı yapılacak kan testi ile tespit edilebilir. İşte hipertiroidi belirtileri, nedenleri ve tedavisi

 

 

Hipertiroidi belirtileri

 1. Depresyon
 2. Kilo kaybı
 3. Saç dökülmesi
 4. Osteoporoz ( kemik erimesi ve düşük kemik yoğunluğu)
 5. Kolesterol düşüklüğü
 6. Tırnakların kolay kırılması
 7. Kan basıncında düşme
 8. Kaslarda ağrı
 9. Cildin incelmesi
 10. Aşırı sinirlilik
 11. Mide bulantısı
 12. Periyodik paralizi
 13. Uykuya dalmakta zorluk
 14. Göz kapağı retraksiyonu
 15. Göz kapaklarında göz çevresinde şişme
 16. Göz ağrısı, çift görme
 17. Saç dökülmesi, ince kırılgan saçlar
 18. Endişe ve sinirlilik
 19. El ve / veya parmaklarda titreme
 20. Adet döneminde azalma
 21. Isıya karşı tahammülsüzlük
 22. Aşırı susama
 23. Kalpte çarpıntı ve nefes darlığı
 24. Amyotrofik lateral skleroz
 25. Libido kaybı
 26. Ciltte kırmızı yumrular
 27. İshal, sık büyük abdeste çıkma
 28. Aşırı terleme ve ılık nemli eller
 29. Boynun ön tarafında şişme (guatr)
 30. Konsantrasyon güçlüğü ve hafıza kaybı
 31. Hiperaktivite

Hipertiroidi neden olur?

Graves hastalığı

Hipertriodinin en yaygın nedeni bu hastalıktır. Graves hastalığı, vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla tiroid bezini hedeflediği ve çok fazla tiroid hormonu üretmesine neden olan bir tür bağışıklık sistemi hastalığıdır.

Nodüler tiroid hastalığı

Tiroit nodülleri, tiroit bezinin içinde gelişen yumrulardır. Bu yumruları genellikle hastalar kendileri fark eder, boyunlarının ön kısmında hissettikleri bir şişlik nedeniyle doktorlarına müracaat ederler. Tiroid bezinde nodüllerin bulunması da Hipertiroidiye yol açabilir. Bunların neden meydana geldiği belli değildir. Nodüllerin yüzde 85 hatta 90’ı iyi huyludur.

Tiroidit

Tiroid bezinin iltihaplanmasına troidit denir; Genellikle viral enfeksiyon sonucu meydana gelir. Tiroidit belirtileri arasında ateş, boğaz ağrısı, yutkunurken ağrı ve boyunda ağrı sayılabilir

Aşırı iyot alımı

Tiroid bezi, deniz ürünleri, ekmek ve tuz gibi gıdalardan gelen kandaki iyotu giderir. Daha sonra tiroit hormonları üretmek için tükettiği iyodu kullanır.Çok fazla iyot alımı tiroid bezinin çok fazla hormon üretmesine neden olabilir.

Tiroid kanseri

Bazı nadir görülen hipertiroidi vakalarının nedeni foliküler tiroid kanseri olmaktadır.

Özensiz hipotiroidi tedavisi

Hipotiroidi (tiroid yetmezliği) hastalarına verilen yapay tiroid hormonunun dozu sağlıklı şekilde takip edilmezse hipertiroidiye yol açabilir.

Hipertiroidi nasıl tedavi edilir?

Hipertiroidi için çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Tedavi, hastanın genel sağlık durumuna ve Hipertiroidinin hafif veya ağır derecede olup olmadığına bağlı olarak değişir.

İlaç kullanımı

Hipertiroidinin en yaygın tedavi şekli anti-tiroid ilaçların kullanılmasıdır. Bu ilaçlar tiroit hormonlarının oluşumunu engeller. En çok kullanılan ilaç metimazol’dür. Troid bezinin tedavisinde genellikle 2 tür ilaç kullanılır; Tionamid ilaçlar: Tiroid bezlerinin çalışmasını yavaşlatan ilaçtır. Beta bloker ilaçlar: Titreme, taşikardi ve hiperaktivite gibi hipertiroidi belirtilerinin kaybolmasına yardımcı olurlar.

Radyoaktif iyot tedavisi

Tiroid bezi fazla aktif ve çok fazla tiroid hormonu üretiyorsa, radyoaktif iyot tedavisi (ablatif terapi) uygulanabilir. Radyoaktif iyot, tek doz halinde ağızdan verilir. Tiroid bezi, tiroit hormonu üretmek için iyota ihtiyaç duyar. Radyoaktif iyot, tiroid hücrelerine alınır ve onları yok eder. Radyoaktif iyot, yalnızca tiroid dokusunda etkilidir, diğer vücut dokularını sağlam tutar. Tiroid, radyoaktif iyotla yok edildiğinde, hastalar hayatlarının geri kalanında tiroid hormon replasmanı tedavisine ihtiyaç duyarlar.

Ameliyat

Hipertiroidi tedavisinde ilaçların veya radyoaktif iyotun kullanımı hipertiroidi için ameliyat olmayı çok daha az yaygın hale getirmiştir. Ameliyatta tiroid bezinin hastalıklı kısımlarının boyundaki açık kesi ile çıkarılması gerekir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Hipertroidi İçin Bitkisel Tedavi Kürü

Dereotu kürünün uygulanışı: Sabah, öğle ve akşam aç karnına, öğünlerden 15 Dakika önce 1 yemekkaşığı dolusu taze yeşil dereotu bir kaç kere çiğnendikten sonra 2-3 yudum Su ile yutulacaktır. Bu küre hiç ara verilmeden 3 Ay devam edilir. Kürün ikinci ayından sonra tiroid hormonlarınızı zaman zaman kontrol ettirin, çünkü kullandığınız ilacın miktarını azaltmanız gerekebilir. İlaç azaltımını doktorunuza danışmadan kesinlikle kendi kendinize karar vermeyin.

Tiroid Hormonu Yüksekliği Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

TSH hormonu, hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. Bu hormon, tiroid bezinden T3 ve T4 hormonlarının yapılmasında görevlidir. Tsh yüksekliği yani troid yüksekliği ise, tiroit bezinin az çalışması, yeterli hormon üretememesi sonucu meydana gelir. Ülkemizde tsh normal değeri 0.4 – 3.0 uIU/mL olarak kabul edilir. 2002 yılına kadar TSH değerinin normal sınırları 0.5 – 5.0 arasındaydı. Amerika Klinik Kimya Derneği (American Association for Clinical Chemistiry) 2003 yılında yaptığı açıklamayla bu değeri 0.4-2.5 seviyesine indirdi. Bu oranın üstünde Tsh değeri Tsh yüksekliği olarak kabul edilir.

Tsh yükselmesinin nedenleri

Hashimoto tiroiditi

Hashimoto tiroiditi, vücudun kendi koruma sisteminin tiroid hücrelerine saldırdığı bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Hashimoto tiroiditi belirtileri arasında kilo alma, depresyon, soğuğa karşı hasasiyet, yorgunluk, bradikardi, kabızlık, kas güçsüzlüğü ve kramplardır. Hashimoto tiroiditi de Tsh seviyesinde yükselmeye neden olur.

Hipofiz Adenomu

Hipofiz bezindeki hücrelerden birinin anormal olarak üremesi ve bir tümör oluşturmasına Hipofiz Adenomu denir. Bu genellikle iyi huylu bir tümördür. Hipofiz Adenomu Tsh yükselmesinin nedenlerindendir. Hipofiz Adenomununun tedavisi tümörün büyüklüğüne ve salgılanan hormona göre değişir. Şayet tümör prolaktin salgılıyorsa genellikle ilaçlarla tedavi edilir. Tümör büyükse ve çevre dokulara baskı yapıyorsa ilk tedavi seçeneği genellikle cerrahidir.

Tiroid hormonu direnci

Bu durum nadir görülen bir sendromdur. Tiroid hormonu seviyeleri yükselir, ancak TSH seviyeleri ise kontrol edilemez noktadadır. Tiroid hormonu direncinin en yaygın nedeni tiroid hormon reseptörünün genetik bir mutasyonudur. Troid hormonu direnci olan kişilerde de Tsh yüksekliği görülür. Belirtileri kişiden kişiye göre değişir, bazen herhangi bir semptom göstermez.

Hipotiroidizm

Hipotiroidizm, T3 ve T4 seviyelerinin düşük olduğu bir durumdur. Yetişkinlerde, hipotiroidizm iyot eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hipotiroidizm, otozomal resesif genetik bir bozukluğun bir sonucu olarak bile ortaya çıkabilir. Tiroid bezinin az salgılanmasından dolayı, hipofiz bezi aşırı miktarda TSH hormonu salgılanması için uyarılır, ve Tsh seviyesi yükselir. Hiportiroidizm genelde gebelikte meydana gelir.

Konjenital hipotiroidi

Çocuklarda yüksek TSH düzeylerinin görüldüğü bir diğer durum, kretinizm olarak da bilinen konjenital hipotiroidizmdir. Bu durumda tiroid hormonu seviyeleri doğumdan hemen sonra düşüktür. T3 ve T4 düzeylerini yükseltmeye yönelik bir girişimde, hipofiz bezi daha fazla TSH salgılar ve TSH düzeylerinde artışa neden olur. Tedavi edilmediği takdirde, bebekte büyüme geriliği ve zihinsel gerilik meydana gelebilir.

Tsh yüksekliğinin diğer nedenleri

 1. Hipofiz bezinin alınması
 2. Hipertiroidi tedavisi için kullanılan radyoaktif iyot ve anti tiroit ilaç kullanımı gibi tedaviler
 3. Kanser tedavisinde kullanılan radyoterapi
 4. Lityum içeren ilaçlar
 5. İyot yetersizliği
 6. Antidepresanlar, kolestiramin ve kolestipol içeren kolesterol düşürücü ilaçlar, kortikosteroit ve adrenokortikosteroit ilaçların yan etkisi
 7. Aşırı miktarda kalsiyum veya demir takviyesi alımı
 8. Herhangi bir şekilde östrojen desteği almak (doğum kontrol hapı kullanmak vb.)
 9. Çok sık tiroid hormonunu azaltan gıda tüketmek (karalahana, çiğ karnabahar, kırmızı turp vb.)

Tsh yüksekliği belirtileri

Yetişkinlerde Tsh yüksekliği belirtileri

 1. Aşırı halsizlik
 2. Sürekli yorgunluk hissi
 3. Saç dökülmesi ve saçlarda incelme
 4. Uykudan uyanmada güçlük çekme
 5. Kilo almada yahut zayıflamada zorlanma
 6. Kuru ve mat saçlar
 7. Kuru ve mat cilt
 8. Soğuğa karşı hassasiyet
 9. Bradikardi (nabız düşüklüğü)
 10. Soluk veya sarımtırak bir cilt
 11. Tırnaklarda kolay kırılma
 12. Kabızlık
 13. Sinirlilik ve depresyon
 14. Regl düzensizlikleri veya anormal miktarda kanama
 15. Hipotoni (bir kas hastalığı)
 16. Cinsel isteksizlik
 17. Hafıza kaybı, Unutkanlık
 18. Terlemenin azalması
 19. Kekemelik
 20. Reflekslerde yavaşlama
 21. Kısırlık
 22. Kolestrol yüksekliği
 23. Kaş dökülmesi
 24. Horlama
 25. Kas krampları
 26. Kaslarda iğne batması hissi veya karıncalanma
 27. Göz etrafında veya göz altında şişlik
 28. El, ayak ve eklemlerde şişlik

Çocuklarda Tsh yüksekliği belirtileri

 1. Kaslarda güçsüzlük
 2. Halsizlik
 3. Troid büyümesi ve boyun bölgesinde şişme
 4. El ve ayakların soğuk olması (düşük ateş)
 5. Göbek fıtığı
 6. Ses kısıklığı
 7. Ağlama nöbetleri
 8. Fiziksel gelişimde gerilik
 9. İştahsızlık
 10. Yüzde şişme
 11. Nabız düşüklüğü
 12. Yemek yerken veya içerken sık sık boğulma tehlikesi geçirme
 13. Kalıcı diş gelişiminde gerilik
 14. Zayıf ve yavaş zihinsel gelişim

Tsh yüksekliği nasıl düşürülür?

Tsh yüksekliğinden muzdaripseniz, üniversite hastanesinin Endokrinoloji bölümüne başvurmalısınız. Doktor, Tsh değerini düşürmek için size uygun ilaç tedavisini uygulayacaktır.

Yeterli iyot alımı, guatrojenik gıdaların kısıtlanmasına yönelik bir beslenme programı uygulanmalıdır.


Paratiroid Hormonu Ne İşe Yarar, Hiperparatiroidizm Nedenleri, Tedavisi

Paratiroid, boyunda tiroid bezinin hemen bitişiğinde bulunan, parathormon isimli hormonu üreten bir bezdir. Paratiroid bezleri, kanımızda ve kemiklerimizdeki kalsiyum ile fosfor miktarını kontrol altında tutmaktan sorumludur.

Kalsiyum, yalnızca iskelet sistemimiz için değil, aynı zamanda kas ve sinir sistemimizin işlevinde de çok önemli fonksiyonları olan bir mineraldir. Paratiroid ve tiroid bezlerinin her ikisi de endokrin sisteminin ayrılmaz parçası olmakla beraber, paratiroid bezleri vücutta tamamen benzersiz bir işleve sahiptir: Paratiroid bezlerinin görevi kandaki kalsiyum seviyesini takip etmek ve gerektiğinde kemiklerden kalsiyum salan Paratiroid hormonu üretmektir.

Kemikler, vücutta kalsiyum mineralini saklama alanı işlevi görürler, Paratiroid hormonu salgılandığında kemiklerden kalsiyum salımı gerçekleşir, bu hormon salgılanmadığında ise kemiklerde kalsiyum depo edilmeye devam edilir. Paratiroid ayrıca gastrointestinal bölgede D vitamini aktive ederek kalsiyum emilimini arttırır ve böbrekler tarafından kalsiyumun tekrar emilmesini sağlar.

Paratiroidin vücudumuzdaki görevleri nelerdir?

Kemiklerden kan dolaşımına kalsiyum temin etmek

Bağırsaklardan gıda emilimini sağlamak

Böbreklerde kalsiyumun tutulmasına yardımcı olmak

Paratiroid hastalıkları nelerdir?

Paratiroid kanseri

Hipoparatiroidizm

Hiperparatiroidizm

Hiperparatiroidizm nedir? (Paratiroid Adenomu)

Hiperparatiroidizm, paratiroid bezlerinin aşırı çalışmasından kaynaklanmasına verilen isimdir. Paratiroid adenomu olarak da bilinir. Normalin üstünde çalışan paratiroid bezleri, çok fazla paratiroid hormonu üreterek kan dolaşımında kalsiyum seviyesinin artmasına yol açar.

Kan kalsiyum seviyesini arttırmak için kemikleri kullanan Paratiroid hormonu, aşırı kalsiyum salgılanması ile kemiklerde erimeye neden olur. Hiperparatiroidizin etkisi ile böbrekler tarafından idrara atılan kalsiyum miktarı artar. Bunun sonucunda böbrek taşlarının oluşması kolaylaşır.

Hiperparatiroidizm nedenleri

Genetik

Paratiroid bezlerindeki iyi huylu tümörler (adenom)

Paratiroid bezlerinin çeşitli nedenlerden büyümesi

Kanser (Paratiroid bezlerinin birinde veya birkaçında malign tümörler meydana gelmesi)

Paratiroid bezlerinin iki veya daha fazlasının genişlemesi

Hiperparatiroidizm belirtileri

Kemiklerde kolay kırılma

Romatizma benzeri eklem ağrıları ve kas krampları

Duygu durum bozukluğu (depresyon)

Karın ağrısı

Bulantı

Böbrek taşı

Kusma

Halsizlik

Aşırı idrar yapma

Bilinç bulanıklığı

Kas güçsüzlüğü

Nedeni belli olmayan yüksek tansiyon

Çabuk ve kolay yorulma, güçsüzlük

Kemik ve eklem ağrısı

İştahsızlık

Hiperparatiroidizm teşhisi ve tedavisi

Hiperparatiroidizm, kemik röntgeni, kemik dansitometrisi, kan kalsiyum ve paratiroid hormon seviyeleri ölçümleri, günlük idrarda kalsiyum atılımı, boyun ultrasonu ve paratiroid sintigrafisi ile teşhis edilir. Hiperparatiroidizm tedavisi Dahiliye doktoru tarafından gerçekleştirilir. Doktorunuz bu durumun nedenini tespit ederek gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Ameliyat da alternatif tedavi seçeneklerindendir.

Hipoparatiroidizm nedir?

Hipoparatiroidizm, paratiroid bezlerinin normalden az çalışması veya hasar görmesi sonucunda meydana gelir. Bu durumda da kan dolaşımında paratiroid hormon üretimi azalır ve kandaki kalsiyum seviyeleri düşer.

Hipoparatiroidizm belirtileri

Parmak uçlarında, parmaklarda, dudaklarda karıncalanma veya yanma hissi

Bacaklarınızı, ayaklarınızı, karnınızı veya yüzünüzü etkileyen kas ağrıları veya krampları

Halsizlik güçsüzlük

Regl ağrısı

Tırnaklarda kolay kırılma

Baş ağrısı

Depresyon

Bellek sorunları

Nöbet geçirme

Hipoparatiroidizm teşhis ve tedavisi

Fizik muayeneye ek olarak kan kalsiyum, fosfor ve paratiroid hormon seviyeleri ölçülür. Hipoparatiroidizm tedavisinde esas olan kanda eksik olan kalsiyumu yerine koymaktır. Bu da ilaç veya iğne yoluyla yapılabilir.Kategorisi : Tartişma KonularıYazı Hakkında Fikriniz varmı ??