Tiroid testi hangi bölümde yapılır?


Kilo vermede zorlanmak, sürekli kendini halsiz hissetmek, adet düzensizliği, hızlı kilo alma ve vermek gibi sorunlar yaşıyorsanız, tiroid bozukluğu hastalığınız olabilir.

Kolay bir kan ve hormon testi yaptırarak, hastalık teşhisi için doktordan yardım alabilirsiniz.

Peki, tiroid testi için hangi bölüme gidilir? Hep birlikte öğrenelim, 

Tiroid bezlerinin yavaş çalışması veya hızlı çalışması kan testi ve hormon testiyle anlaşılır.

Özel hastaneler veya devlet hastanelerinde tiroid testi yapılmaktadır.

Tiroid testi hangi bölümde yapılır?

Hastanelerin endokrinoloji bölümünde tiroid testi yapılır. Randevu alırken, bu bölümden doktor tercih etmelisiniz. Sonuçlara göre sizi farklı bölümlere yönlendirebilirler ancak ilk aşamada endokrinoloji bölümünde test yapılmalıdır.

Tiroid testi aç karna mı yapılır?

Evet, aç karna tiroid testi yaptırmak daha net sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Randevu alırken sabah erken saatleri tercih ederseniz, çok uzun süre aç kalmadan testi yaptırabilirsiniz.

Tiroid hastaları nasıl beslenmelidir?

Yavaş çalışan tiroid bezlerini hızlandırmak ve kilo vermek için selenyum açısından zengin besinler tüketebilirsiniz.

Yumurta: Selenyum ve çinko mineralleri içeren yumurta, tiroid hastalarının kilo vermesinde en büyük yardımcılardan biridir. Uzun süre tok tutma özelliğiyle fazla kalori almanın önüne geçer. Kahvaltıda bir haşlanmış yumurta yiyebilir veya öğle yemeğinde menemen tercih edebilirsiniz.

Keten tohumu: E vitamini ve Omega 3 yağları içeren keten tohumu, tiroid bezlerinin daha iyi çalışmasına yardım eder. Taze öğütülmüş bir tatlı kaşığı keten tohumunu ikindi vakti ara öğünde yiyebilirsiniz. Bu sayede hem sağlığınız güçlenir hem kilo verirsiniz.

Ceviz: Tiroid bezlerinin daha iyi çalışmasında selenyum minerali rol oynar. Bu sistemi güçlendirmek için selenyum içeren cevizi, düzenli olarak tüketebilirsiniz. Örneğin, kahvaltıda 2 tam ceviz yiyebilir veya akşamüstü ara öğününde 1 bardak tarçınlı süt ve 2 tam ceviz tercih edebilirsiniz.

Zeytinyağı: E vitamini içeren zeytinyağı, selenyum minerallerinin vücutta kullanımında belirleyici bir etkendir. Özellikle salatalarda çiğ olarak sızma zeytinyağı kullanmak, sağlık ve kilo verme açısından yararlıdır. Elbette, miktarına dikkat ederek kullanmalısınız: 1 büyük kase salata için 1 tatlı kaşığı zeytinyağı uygundur.Etiketler: ,

Kategorisi : Genel Saglık BilgileriYazı Hakkında Fikriniz varmı ??