X

TİROİD İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR?

Tiroid icin hangi doktora gidilir? Tiroid ile ilgili hangi doktorlara basvurulmalı, bu yazımızda Tiroid e hangi doktor bakar, Tiroid nedenleri ve tedavisi ile ilgili bilgiler…

TİROİD İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR?

TİROİD NEDİR ?

Tiroid hastalığı tiroid hormonlarının az ve ya fazla çalışması, troid bezlerinin hızlı ve ya yavaş çalışması, tiroid bezlerinde yumruların oluşması gibi bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Aslında çok ciddi bir hastalıktır. Tedavi olmaz ise çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Mesela tiroid bezlerinde oluşan yumrular tedavi sürecine başlanılmaz ise kansere kadar ilerleyebilir. Bu yüzden belirtileri önceden anlamalı ve erken tedaviye başlamakta yarar vardır. Tiroid hastalığının beş farkı çeşidi vardır. Bunlar: tiroid yetmezliği, guatr, tiroid bezi iltihabı, tiroid bezlerinde yumruların oluşumu ve tiroid kanseridir.

TİROİD NEDENLERİ NELERDİR ?

İnsanların hormonal olarak çalışmayan etmenlerinin yer alması, sonradan x ışınlarına maruz kalarak genlerde bozulma olması, ailen aktarılan genler ile taşınması olmaktadır.

TİROİD BELİRTİLERİ

Tiroid hastalığının boğaz şişmesi, çok iştahlı olup kilo alamama, az yemek yemeye rağmen kilo alma, ses kalınlaşması gibi çeşitlerine göre bir çok belirtileri vardır. Guatr da çok çabuk susama, ishal, iştah artışı, çok çabuk lavaboya çıkma , kemik erimesi, kaslarda güçsüzlük gibi belirtiler vardır. Tiroid bezi iltihabında belirtiler boyunda şiddetli bir ağrı ile kendisini gösterir. Çok fazla terleme ve çok hızlı bir şekilde zayıflama da başka belirtileridir. Bezlerde oluşan yumruların belirtileri ise yoktur. Hiç bir şekilde belirti ve şikayet göstermez. Bazı insanlarda nadir olarak ses kalınlaşması ve boyunda ağrı yapsa bile genel olarak belirtileri yoktur. Tiroid kanserinde ses kalınlaşması ve ya ses kısılması ve bazen lenf damarlarında kanama olarak kendini gösterebilir. Tiroide yetmezliğinde ise çabuk yorulma, üşüme, terlemenin azalması,hızlı kilo alma, üşüme, kekemelik, reflekslerin olduğundan yavaş olması gibi belirtiler söz konusudur.

TRİOD TEDAVİSİ

Troid hastalıklarının hastalığın türüne göre bir çok tedavi yöntemi söz konusu olmaktadır.

Daha çok sıklıkta görülen hastalıklar troid hormonunun yetersizliği ve ya fazlalığıdır.

Eğer troid hormonu yetersiz ise doktor kontrolünde kapsül şeklinde genellikle ağızdan alınan ilaçlar verilmektedir. Normalde tiroid hormonun yetersizliği hızlı kilo almaya neden olmaktadır.

Bu verilen hormonlar etkisi ile kilo alma azalacaktır. Yine eğer tiroid hormonu fazla ise ağızdan alınan kapsüller ile bu durum dengelenecektir ve iştahın çok fazla açık olmasına rağmen kilo verme durumu görülmeyecektir.

Ancak üzerine basa basa söylüyorum tiroid hastalığı ihmal edilebilecek türden bir hastalık değildir. İhmal edilmesi halinde hastalık ilerleyecek ve kansere kadar gidecektir. 

Bu yüzden belirtileri kendinizde hissettiğiniz anda direkt olarak bir doktora gidip muayene olunması şarttır. Zaten hastalık eğer ilerlememiş ise şayet ilaç tedavisi işe yarayacaktır ve ameliyata gerek kalmayacaktır.

Tiroide hangi doktor bakar ? Tiroid için hangi bölüme gidilir diye soruyorsanız Aile hekimine kan tahlili vererek tiroid test’ti yaptırabilir, Dahiliye (ic hastalıkları), genel cerrahi bölümüne gidebilirsiniz, eger dahiliye ve ic hastalıkları sizi gerek görürlerse Endokronoloji doktorlarını sevk edebilirler. gecmiş olsun.

Yazıyı Begendinizmi?

1 / 0

Yorumlara bak (78)

 • bende normalden fazla kilo var bildigin obezim ama tiroidler yerinde sanırım tiroid ile kilonun dogrudan bir baglantısı yok.

  • Aile hekimiz sizi yönlendirmeli, muhakkak bilgisi dahilinde takipde olmanız gerekli, aile hekimlerinde tiroid tahlilleri yaptırabiliyorsunuz ama ileri derecede bir rahatsızlık varsa Endokrnoloji doktorlarına hatta profesorlerine basvurmalısınız.

 • 6 yılık evliyim. Ve 45 kilo üstüne hiç çıkmadım kilo alamıyorum diyetisyene gittim ama alamadım kadar değerlerim normal ama troite baktirmalimiyim

  • Sayın gokcen : Tiroid'in kilo alıp vermede cok bir payı olmadıgını metebolizmanın burda ön plana cıktıgını Endokronoloji profesorunden ögrenmistim, diyetisyen sizin kan degerlerinize baktımı? baktıysa triod'e de bakmış olmalı, kilo almak icin diyetisyen de size faydalı olmadıysa bizim size verecegimiz bilgiler kıymeti olmayacaktır. ama bol bol yemek yerseniz ve az hareket ederseniz eminim kilo alacaksınız ama boy kilo endeksini göz önünde her zaman bulundurun, gecmis olsun.

 • Önçelikle gecmis olsun aleyna hanım umarım daha genc bir yasta degilsinizdir, Tiroid hormonlarınız ikiside düsük olmamalı biri düsük digeri yüksek olmalı, (benim esimin ikiside düsükdü takip sonucu degerler normale döndü ilac kullanmadık) hormonlarla ilgili hastalıklarda iyi bir takip gerekli ve doktor görüsünden dısarıya asla cıkılmamalı, yani bu otu yiyen bu hastalıgı atlatıyor gibi laflara inanmayın... hormonel olan rahatsızlıklarda muhakkak düzenli doktor kontrolu ve düzenli ilac kullanımı en önemli faktördürr gecmis olsun dileriz...

 • aşırı kilolarımdan sikayetciydim aile hekimi tiroid teti istedi ve beni ic hastalıkları doktoruna yönlendirdi rapor alıp tiroid ilaclarına baslamam gerekiyormuş, tiroid seviyem normalden cok ama cok düşük cıktı, benim gibi hastalıkla yeni tanışan insanlar icin önerileriniz nelerdir

  • tiroid test degerlerini bizimle paylasırmısın?, benimde düsük cıkıyor degerler ilaclar ile düzenli bir hayatım var artık.

  • endokronoloji doktorlarına gözükmende fayda var iyi bir prof. sizinle daha iyi ilgilenecektir.

  • önçelikle gecmiş olsun aleyna daha yolun basındasın ama en çok dikkat edmen gereken ilacları doktorun tam dedigi gibi kullanıp tiroid hormonlarını ölçtürmen, doktorun ne derse onu yap gerisi hikaye

 • tiroid hormonları icin saglık ocagında tahlil verdim tiroid seviyesi düsük cıktı, dahiliye doktorunamı muayene olmalıyım. endokronoloji doktorunamı muayene olmalıyım.

  • gecmiş olsun, tiroid artık korkulacak bir rahatsızlık degil ilaclarda kontrol altına alınıp saglıklı bir sekilde hayatınızı devam ettirebilirsiniz.
   İc hastalıkları (dahiliye)
   Genel Cerrahi
   endokronoloji doktorlarına muayene olabilirsiniz.

 • Acil olarak bir dahiliye doktoruna muayene olunuz, o sizi gerekli görürse baska bölümlere sevk edecektir, iciniz rahat olsun...

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, cihazınıza çerezlerin yerleştirilmesini kabul etmektesiniz.