X

TİROİD İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR?

TİROİD İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR?

Tiroide hangi bölüm bakar ? Tiroid için hangi doktora gidilir ? Tiroid  hangi bölüme girer öğrenin.

Tiroid nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda tiroide hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

TİROİD NEDİR ?

Tiroid hastalığı tiroid hormonlarının az ve ya fazla çalışması, troid bezlerinin hızlı ve ya yavaş çalışması, tiroid bezlerinde yumruların oluşması gibi bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Aslında çok ciddi bir hastalıktır. Tedavi olmaz ise çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Mesela tiroid bezlerinde oluşan yumrular tedavi sürecine başlanılmaz ise kansere kadar ilerleyebilir. Bu yüzden belirtileri önceden anlamalı ve erken tedaviye başlamakta yarar vardır. Tiroid hastalığının beş farkı çeşidi vardır. Bunlar: tiroid yetmezliği, guatr, tiroid bezi iltihabı, tiroid bezlerinde yumruların oluşumu ve tiroid kanseridir.

TİROİD NEDENLERİ NELERDİR ?

İnsanların hormonal olarak çalışmayan etmenlerinin yer alması, sonradan x ışınlarına maruz kalarak genlerde bozulma olması, ailen aktarılan genler ile taşınması olmaktadır.

TİROİD BELİRTİLERİ

Tiroid hastalığının boğaz şişmesi, çok iştahlı olup kilo alamama, az yemek yemeye rağmen kilo alma, ses kalınlaşması gibi çeşitlerine göre bir çok belirtileri vardır. Guatr da çok çabuk susama, ishal, iştah artışı, çok çabuk lavaboya çıkma , kemik erimesi, kaslarda güçsüzlük gibi belirtiler vardır. Tiroid bezi iltihabında belirtiler boyunda şiddetli bir ağrı ile kendisini gösterir. Çok fazla terleme ve çok hızlı bir şekilde zayıflama da başka belirtileridir. Bezlerde oluşan yumruların belirtileri ise yoktur. Hiç bir şekilde belirti ve şikayet göstermez. Bazı insanlarda nadir olarak ses kalınlaşması ve boyunda ağrı yapsa bile genel olarak belirtileri yoktur. Tiroid kanserinde ses kalınlaşması ve ya ses kısılması ve bazen lenf damarlarında kanama olarak kendini gösterebilir. Tiroide yetmezliğinde ise çabuk yorulma, üşüme, terlemenin azalması,hızlı kilo alma, üşüme, kekemelik, reflekslerin olduğundan yavaş olması gibi belirtiler söz konusudur.

TRİOD TEDAVİSİ

Troid hastalıklarının hastalığın türüne göre bir çok tedavi yöntemi söz konusu olmaktadır.

Daha çok sıklıkta görülen hastalıklar troid hormonunun yetersizliği ve ya fazlalığıdır.

Eğer troid hormonu yetersiz ise doktor kontrolünde kapsül şeklinde genellikle ağızdan alınan ilaçlar verilmektedir. Normalde tiroid hormonun yetersizliği hızlı kilo almaya neden olmaktadır.

Bu verilen hormonlar etkisi ile kilo alma azalacaktır. Yine eğer tiroid hormonu fazla ise ağızdan alınan kapsüller ile bu durum dengelenecektir ve iştahın çok fazla açık olmasına rağmen kilo verme durumu görülmeyecektir.

Ancak üzerine basa basa söylüyorum tiroid hastalığı ihmal edilebilecek türden bir hastalık değildir. İhmal edilmesi halinde hastalık ilerleyecek ve kansere kadar gidecektir.

Bu yüzden belirtileri kendinizde hissettiğiniz anda direkt olarak bir doktora gidip muayene olunması şarttır. Zaten hastalık eğer ilerlememiş ise şayet ilaç tedavisi işe yarayacaktır ve ameliyata gerek kalmayacaktır.

Tiroide hangi doktor bakar ? Tiroid için hangi bölüme gidilir diye soruyorsanız Aile hekimine kan tahlili vererek tiroid test’ti yaptırabilir, Dahiliye (ic hastalıkları), genel cerrahi bölümüne gidebilirsiniz, eger dahiliye ve ic hastalıkları sizi gerek görürlerse Endokronoloji doktorlarını sevk edebilirler. gecmiş olsun.

Yorumlara bak (68)

 • Merhaba bende yazın troid cıktı çalışmayan daha doğrusu canı isterse çalışıyor istemezse çalışmıyor 50 mg ilaç verdiler 3 ay sonra tekrar tahlil yaptırdım değerler 150 olması gerekirken 155 cıktı yani yüksek cıktı anlamadim

  • Lütfen bu soruyu doktorunuza sorun biz size tahlilleri isteyen doktorunuzdan daha dogru bir cevap veremeyiz.

 • Merhaba;ben daha 21yaşındayım ve aşırı bir şekilde hızlı kilo verdim ve iştahsızlık başladı ellerin ve ayaklarım çok üşüyor sürekli b12 vitamin eksikliği var aynı zaman da da mide yanmaları oluyor sürekli öneriniz nedir ?

  • Merhaba : öncelikle iyi bir diyetisyen size bu durumda en cok yardımcı olacak kisidir, b12 vitamin eksikligi tahlilini isteyen doktorunuz size vitamin destegi kullanın yada b12 acısından zengin besinler tüketin demistir diye düsünüyorum.
   Mide yanmasının nedeni mideye karacigerden gelen salgı ya cok fazla geliyor, yada yemek yimediginiz icin gelen asitler sindirim olmadıgı icin yanma hissi veriyordur,
   Hızlı bir sekilde kilo vermenizin nedeni nedir? bu önemli (Ben sizin yerinizde olsam ideal boy kilo oranını hesaplar o orana kadar cesitli bir sekilde her üründen tüketirdim her istedigimden yirdim!! yimeliyiz ;) )
   İstahsızlık var ise bu sorunu yenmeniz gerekli, mesela yaglı yiyecekler midede daha cok yanma yaparken, makarna, pirinc pilavı gibi lapa yemekler haşlandıklarından dolayı cok az bir yagla iyi bir iştah kazanmaya yardımcı olabilirler, birde tere, marul, roka, eysi kulak ve bu gibi yesil bitkiler size kısa zamanda iyi istah kazandırırlar.

 • Ben hamilelik düşünüyorum ama korkuyorum ultrasonda birsey çıkmıyor kanda çıkıyor 5falan en son 8di 25 ml ilaç kullanım düzenli bir şekilde bi ay boyu bu sefer çok düştü dengelenmedik korkuyorum düştüğüde sıkıntı yuksegide ne yapabilirim hamile kalırsam nasıl olacak

 • Aysun hanım ilk önce korkulacak bir durum söz konusu degildir!!
  Doktorlar herhangi bir tiroid bezleri ile sıkıntı varsa erken müdahale edelim diye sizi ultrasyona göndermisler ve ultrasyon tahliliniz temiz cıkmıs bundan daha güzel ne olabilirki deyilmi?
  sizdeki rahatsızlık yazdıgınız kadarı ile Hipertiroidi (tiroid bezlerinin fazla calısması) bunun icin tiroid tahlilleriniz yüksek cıkıyor, yüksek cıktıgı icin ilacla dengeleme yoluna gidilmis, hersey normal....
  Lütfen korkmayın türkiyede tiroid ilacı kullanan insan sayısı hayli yüksek, Hipertiroidi ile korkarak degil bilinci bir sekilde hareket ederek "tiroid hormonlarını dengeleyerek" hayatınıza rahat bir sekilde devam edebilirsiniz.

  Ben sizin dogru doktor, dogru ilaç ve iyi bir kadın dogum doktoru ile hedefe ulasacagınızdan eminim,
  Devlet hastanelerinde bir Kadın dogum doktoru ile iletisime gecin, size korkulacak bir durum olmadıgını, Tiroid ilacı kullanan kadınlarında doktor gözetiminde hamilelik yasayabildiklerini anlatacaktır,

  iciniz rahat olsun.

 • Merhaba hocam öncelikle iyi günler benim boğazımda yani troit kısmında karga burnu gibi bisey var kelebeğe benzer ve onun altında halkaya benzer aynı sertlikte bir cisim var kıkırdak gibi yutmakta ve konuşmakta zorluk çekiyorum bazen sanki hiç su içmessin bogazlar kurur gibi ben hastaneye gidip hiç batırmadın bu siteyi troit hakkında bilgi edinirken rasladın bir danışayım dedim teşekkürler

  • Vakit kaybetmeden bir dahiliye doktoruna muayene olunuz, Tiroid doktoru icin dahiliye ve genel cerrahi doktorlarına muayene olabilirsiniz. gecmis olsun.

 • Annemde guatr vardı, ameliyat oldu. Ben de çok çabuk yorulma, şiddetli kramplar meydana gelmekte. Daha önce magnezyum kalsiyum eksikliği denildi. Yaralarım çok geç iyileşiyor. Küçücük bir çizik bile iz kalmasına sebep oluyor. Bu bı hafta içerisinde de sağ cenemin alt tarafında her hangi bir boğaz enfeksiyonu ya da başka bir enfeksiyon gecirmeme rağmen şişlik var (gözle görülmüyor ama elle bastırınca ağrı yapıyor.) Ayrıca vücudumun çeşitli yerlerinde seğirmeler meydana geliyor. Ne yapmaliyim?

 • Acil olarak bir dahiliye doktoruna muayene olunuz, o sizi gerekli görürse baska bölümlere sevk edecektir, iciniz rahat olsun...

 • tiroid hormonları icin saglık ocagında tahlil verdim tiroid seviyesi düsük cıktı, dahiliye doktorunamı muayene olmalıyım. endokronoloji doktorunamı muayene olmalıyım.

  • gecmiş olsun, tiroid artık korkulacak bir rahatsızlık degil ilaclarda kontrol altına alınıp saglıklı bir sekilde hayatınızı devam ettirebilirsiniz.
   İc hastalıkları (dahiliye)
   Genel Cerrahi
   endokronoloji doktorlarına muayene olabilirsiniz.

 • aşırı kilolarımdan sikayetciydim aile hekimi tiroid teti istedi ve beni ic hastalıkları doktoruna yönlendirdi rapor alıp tiroid ilaclarına baslamam gerekiyormuş, tiroid seviyem normalden cok ama cok düşük cıktı, benim gibi hastalıkla yeni tanışan insanlar icin önerileriniz nelerdir

  • tiroid test degerlerini bizimle paylasırmısın?, benimde düsük cıkıyor degerler ilaclar ile düzenli bir hayatım var artık.

  • endokronoloji doktorlarına gözükmende fayda var iyi bir prof. sizinle daha iyi ilgilenecektir.

  • önçelikle gecmiş olsun aleyna daha yolun basındasın ama en çok dikkat edmen gereken ilacları doktorun tam dedigi gibi kullanıp tiroid hormonlarını ölçtürmen, doktorun ne derse onu yap gerisi hikaye

 • Önçelikle gecmis olsun aleyna hanım umarım daha genc bir yasta degilsinizdir, Tiroid hormonlarınız ikiside düsük olmamalı biri düsük digeri yüksek olmalı, (benim esimin ikiside düsükdü takip sonucu degerler normale döndü ilac kullanmadık) hormonlarla ilgili hastalıklarda iyi bir takip gerekli ve doktor görüsünden dısarıya asla cıkılmamalı, yani bu otu yiyen bu hastalıgı atlatıyor gibi laflara inanmayın... hormonel olan rahatsızlıklarda muhakkak düzenli doktor kontrolu ve düzenli ilac kullanımı en önemli faktördürr gecmis olsun dileriz...