TİROİD İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR?

Tiroid icin hangi doktora gidilir? Tiroid ile ilgili hangi doktorlara basvurulmalı, bu yazımızda Tiroid e hangi doktor bakar, Tiroid nedenleri ve tedavisi ile ilgili bilgiler…

TİROİD İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR?

TİROİD NEDİR ?

Tiroid hastalığı tiroid hormonlarının az ve ya fazla çalışması, troid bezlerinin hızlı ve ya yavaş çalışması, tiroid bezlerinde yumruların oluşması gibi bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Aslında çok ciddi bir hastalıktır. Tedavi olmaz ise çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Mesela tiroid bezlerinde oluşan yumrular tedavi sürecine başlanılmaz ise kansere kadar ilerleyebilir. Bu yüzden belirtileri önceden anlamalı ve erken tedaviye başlamakta yarar vardır. Tiroid hastalığının beş farkı çeşidi vardır. Bunlar: tiroid yetmezliği, guatr, tiroid bezi iltihabı, tiroid bezlerinde yumruların oluşumu ve tiroid kanseridir.

TİROİD NEDENLERİ NELERDİR ?

İnsanların hormonal olarak çalışmayan etmenlerinin yer alması, sonradan x ışınlarına maruz kalarak genlerde bozulma olması, ailen aktarılan genler ile taşınması olmaktadır.

 TİROİD BELİRTİLERİ

Tiroid hastalığının boğaz şişmesi, çok iştahlı olup kilo alamama, az yemek yemeye rağmen kilo alma, ses kalınlaşması gibi çeşitlerine göre bir çok belirtileri vardır. Guatr da çok çabuk susama, ishal, iştah artışı, çok çabuk lavaboya çıkma , kemik erimesi, kaslarda güçsüzlük gibi belirtiler vardır. Tiroid bezi iltihabında belirtiler boyunda şiddetli bir ağrı ile kendisini gösterir. Çok fazla terleme ve çok hızlı bir şekilde zayıflama da başka belirtileridir. Bezlerde oluşan yumruların belirtileri ise yoktur. Hiç bir şekilde belirti ve şikayet göstermez. Bazı insanlarda nadir olarak ses kalınlaşması ve boyunda ağrı yapsa bile genel olarak belirtileri yoktur. Tiroid kanserinde ses kalınlaşması ve ya ses kısılması ve bazen lenf damarlarında kanama olarak kendini gösterebilir. Tiroide yetmezliğinde ise çabuk yorulma, üşüme, terlemenin azalması,hızlı kilo alma, üşüme, kekemelik, reflekslerin olduğundan yavaş olması gibi belirtiler söz konusudur.

TRİOD TEDAVİSİ

Troid hastalıklarının hastalığın türüne göre bir çok tedavi yöntemi söz konusu olmaktadır.

Daha çok sıklıkta görülen hastalıklar troid hormonunun yetersizliği ve ya fazlalığıdır.

Eğer troid hormonu yetersiz ise doktor kontrolünde kapsül şeklinde genellikle ağızdan alınan ilaçlar verilmektedir. Normalde tiroid hormonun yetersizliği hızlı kilo almaya neden olmaktadır.

Bu verilen hormonlar etkisi ile kilo alma azalacaktır. Yine eğer tiroid hormonu fazla ise ağızdan alınan kapsüller ile bu durum dengelenecektir ve iştahın çok fazla açık olmasına rağmen kilo verme durumu görülmeyecektir.

Ancak üzerine basa basa söylüyorum tiroid hastalığı ihmal edilebilecek türden bir hastalık değildir. İhmal edilmesi halinde hastalık ilerleyecek ve kansere kadar gidecektir. 

Bu yüzden belirtileri kendinizde hissettiğiniz anda direkt olarak bir doktora gidip muayene olunması şarttır. Zaten hastalık eğer ilerlememiş ise şayet ilaç tedavisi işe yarayacaktır ve ameliyata gerek kalmayacaktır.

Tiroide hangi doktor bakar ? Tiroid için hangi bölüme gidilir diye soruyorsanız Aile hekimine kan tahlili vererek tiroid test’ti yaptırabilir, Dahiliye (ic hastalıkları), genel cerrahi bölümüne gidebilirsiniz, eger dahiliye ve ic hastalıkları sizi gerek görürlerse Endokronoloji doktorlarını sevk edebilirler. gecmiş olsun.

Was this helpful?

9 / 1

Bir cevap yazın 92

Your email address will not be published.


Hangi Hastalık icin Hangi Doktora Gidmeliyim? | Forum Tartisma

Hangi Hastalık icin Hangi Doktora Gidmeliyim? | Forum Tartisma

[…] to content Forum Tartisma Konuşma DuasıFatiha Suresi TiroidBogazda Nodul Freezone MatematikDikdörtgen Prizma üçgen prizma MatematikTerimleri Mamografi […]

hipofiz bezi nedir? | Forumtartisma.com

hipofiz bezi nedir? | Forumtartisma.com

[…] Tiroid bezinin çalışmasını yönlendiren emir hormonu beyindeki hipofiz bezinden gelir. Hipofiz bezinden salgılanan TSH hormonu (Tiroid Uyarıcı Hormon veya Tiroid Stimule Edici Hormon), kan yoluyla tiroid bezine gelerek T3 ve T4 hormonlarının tiroid bezinden salgılanmasını sağlar. […]

admin

admin

bende normalden fazla kilo var bildigin obezim ama tiroidler yerinde sanırım tiroid ile kilonun dogrudan bir baglantısı yok.

nergz

nergz

tiroid hormonlarım normalden yuksek cıkıyor bir öneriniz varmıdır

admin

admin

Aile hekimiz sizi yönlendirmeli, muhakkak bilgisi dahilinde takipde olmanız gerekli, aile hekimlerinde tiroid tahlilleri yaptırabiliyorsunuz ama ileri derecede bir rahatsızlık varsa Endokrnoloji doktorlarına hatta profesorlerine basvurmalısınız.

ajdar

ajdar

Tiroid icin hangi doktordan randevu almalıyım, bana söylermisiniz

Çocuklarda Hipotiroidi & Tiroid yetmezliği | Forumtartisma.com

Çocuklarda Hipotiroidi & Tiroid yetmezliği | Forumtartisma.com

[…] yüksekliği tiroid bezi yetmezliğinin en önemli göstergelerinden […]

Coçuklarda Tiroid Yetersizligi | Forumtartisma Tiroid

Coçuklarda Tiroid Yetersizligi | Forumtartisma Tiroid

[…] Tiroid bezinin az ya da çok çalışması özellikle çocukluk çağında, iyot eksikliğine bağlı veya hashimoto hastalığı dediğimiz tiroid bezinin kronik iltihabına bağlı sorunlar ortaya çıkarıyor. […]

ilayda

ilayda

troıt hastaları hangı doktora gıder sorusunun cevabını buldum teşekkür ederim

admin

admin

tiroid doktorları K.B.B ve genel cerrahi doktorlarına basvurabilirler,

Gokcen

Gokcen

6 yılık evliyim. Ve 45 kilo üstüne hiç çıkmadım kilo alamıyorum diyetisyene gittim ama alamadım kadar değerlerim normal ama troite baktirmalimiyim

admin

admin

Sayın gokcen : Tiroid’in kilo alıp vermede cok bir payı olmadıgını metebolizmanın burda ön plana cıktıgını Endokronoloji profesorunden ögrenmistim, diyetisyen sizin kan degerlerinize baktımı? baktıysa triod’e de bakmış olmalı, kilo almak icin diyetisyen de size faydalı olmadıysa bizim size verecegimiz bilgiler kıymeti olmayacaktır. ama bol bol yemek yerseniz ve az hareket ederseniz eminim kilo alacaksınız ama boy kilo endeksini göz önünde her zaman bulundurun, gecmis olsun.

Terleme ve Guatr ilişkisi | Forumtartisma Tiroid

Terleme ve Guatr ilişkisi | Forumtartisma Tiroid

[…] ve ayakta oluşan aşırı terlemenin tiroid hastağından ileri gelip gelmediğini anlamak için tiroid hormonları (T3 ve T4) ve TSH hormon ölçümü yapılması […]

admin

admin

Tiroid hakkında aklınıza takılan tüm soruları sorup cevap alabilirsiniz.

admin

admin

Önçelikle gecmis olsun aleyna hanım umarım daha genc bir yasta degilsinizdir, Tiroid hormonlarınız ikiside düsük olmamalı biri düsük digeri yüksek olmalı, (benim esimin ikiside düsükdü takip sonucu degerler normale döndü ilac kullanmadık) hormonlarla ilgili hastalıklarda iyi bir takip gerekli ve doktor görüsünden dısarıya asla cıkılmamalı, yani bu otu yiyen bu hastalıgı atlatıyor gibi laflara inanmayın… hormonel olan rahatsızlıklarda muhakkak düzenli doktor kontrolu ve düzenli ilac kullanımı en önemli faktördürr gecmis olsun dileriz…

aleyna hanım

aleyna hanım

aşırı kilolarımdan sikayetciydim aile hekimi tiroid teti istedi ve beni ic hastalıkları doktoruna yönlendirdi rapor alıp tiroid ilaclarına baslamam gerekiyormuş, tiroid seviyem normalden cok ama cok düşük cıktı, benim gibi hastalıkla yeni tanışan insanlar icin önerileriniz nelerdir

belkız

belkız

önçelikle gecmiş olsun aleyna daha yolun basındasın ama en çok dikkat edmen gereken ilacları doktorun tam dedigi gibi kullanıp tiroid hormonlarını ölçtürmen, doktorun ne derse onu yap gerisi hikaye

hamidye

hamidye

endokronoloji doktorlarına gözükmende fayda var iyi bir prof. sizinle daha iyi ilgilenecektir.

sabır

sabır

tiroid test degerlerini bizimle paylasırmısın?, benimde düsük cıkıyor degerler ilaclar ile düzenli bir hayatım var artık.

ayse

ayse

tiroid hormonları icin saglık ocagında tahlil verdim tiroid seviyesi düsük cıktı, dahiliye doktorunamı muayene olmalıyım. endokronoloji doktorunamı muayene olmalıyım.

admin

admin

gecmiş olsun, tiroid artık korkulacak bir rahatsızlık degil ilaclarda kontrol altına alınıp saglıklı bir sekilde hayatınızı devam ettirebilirsiniz.
İc hastalıkları (dahiliye)
Genel Cerrahi
endokronoloji doktorlarına muayene olabilirsiniz.

Uykususzluk ve Guatr iliskisi

Uykususzluk ve Guatr iliskisi

[…] Tiroid […]

admin

admin

Acil olarak bir dahiliye doktoruna muayene olunuz, o sizi gerekli görürse baska bölümlere sevk edecektir, iciniz rahat olsun…

Sema

Sema

Annemde guatr vardı, ameliyat oldu. Ben de çok çabuk yorulma, şiddetli kramplar meydana gelmekte. Daha önce magnezyum kalsiyum eksikliği denildi. Yaralarım çok geç iyileşiyor. Küçücük bir çizik bile iz kalmasına sebep oluyor. Bu bı hafta içerisinde de sağ cenemin alt tarafında her hangi bir boğaz enfeksiyonu ya da başka bir enfeksiyon gecirmeme rağmen şişlik var (gözle görülmüyor ama elle bastırınca ağrı yapıyor.) Ayrıca vücudumun çeşitli yerlerinde seğirmeler meydana geliyor. Ne yapmaliyim?

Mecit harbi

Mecit harbi

Merhaba hocam öncelikle iyi günler benim boğazımda yani troit kısmında karga burnu gibi bisey var kelebeğe benzer ve onun altında halkaya benzer aynı sertlikte bir cisim var kıkırdak gibi yutmakta ve konuşmakta zorluk çekiyorum bazen sanki hiç su içmessin bogazlar kurur gibi ben hastaneye gidip hiç batırmadın bu siteyi troit hakkında bilgi edinirken rasladın bir danışayım dedim teşekkürler

admin

admin

Vakit kaybetmeden bir dahiliye doktoruna muayene olunuz, Tiroid doktoru icin dahiliye ve genel cerrahi doktorlarına muayene olabilirsiniz. gecmis olsun.

admin

admin

Aysun hanım ilk önce korkulacak bir durum söz konusu degildir!!
Doktorlar herhangi bir tiroid bezleri ile sıkıntı varsa erken müdahale edelim diye sizi ultrasyona göndermisler ve ultrasyon tahliliniz temiz cıkmıs bundan daha güzel ne olabilirki deyilmi?
sizdeki rahatsızlık yazdıgınız kadarı ile Hipertiroidi (tiroid bezlerinin fazla calısması) bunun icin tiroid tahlilleriniz yüksek cıkıyor, yüksek cıktıgı icin ilacla dengeleme yoluna gidilmis, hersey normal….
Lütfen korkmayın türkiyede tiroid ilacı kullanan insan sayısı hayli yüksek, Hipertiroidi ile korkarak degil bilinci bir sekilde hareket ederek “tiroid hormonlarını dengeleyerek” hayatınıza rahat bir sekilde devam edebilirsiniz.

Ben sizin dogru doktor, dogru ilaç ve iyi bir kadın dogum doktoru ile hedefe ulasacagınızdan eminim,
Devlet hastanelerinde bir Kadın dogum doktoru ile iletisime gecin, size korkulacak bir durum olmadıgını, Tiroid ilacı kullanan kadınlarında doktor gözetiminde hamilelik yasayabildiklerini anlatacaktır,

iciniz rahat olsun.

Aysun

Aysun

Ben hamilelik düşünüyorum ama korkuyorum ultrasonda birsey çıkmıyor kanda çıkıyor 5falan en son 8di 25 ml ilaç kullanım düzenli bir şekilde bi ay boyu bu sefer çok düştü dengelenmedik korkuyorum düştüğüde sıkıntı yuksegide ne yapabilirim hamile kalırsam nasıl olacak

Rabia

Rabia

Merhaba;ben daha 21yaşındayım ve aşırı bir şekilde hızlı kilo verdim ve iştahsızlık başladı ellerin ve ayaklarım çok üşüyor sürekli b12 vitamin eksikliği var aynı zaman da da mide yanmaları oluyor sürekli öneriniz nedir ?

admin

admin

Merhaba : öncelikle iyi bir diyetisyen size bu durumda en cok yardımcı olacak kisidir, b12 vitamin eksikligi tahlilini isteyen doktorunuz size vitamin destegi kullanın yada b12 acısından zengin besinler tüketin demistir diye düsünüyorum.
Mide yanmasının nedeni mideye karacigerden gelen salgı ya cok fazla geliyor, yada yemek yimediginiz icin gelen asitler sindirim olmadıgı icin yanma hissi veriyordur,
Hızlı bir sekilde kilo vermenizin nedeni nedir? bu önemli (Ben sizin yerinizde olsam ideal boy kilo oranını hesaplar o orana kadar cesitli bir sekilde her üründen tüketirdim her istedigimden yirdim!! yimeliyiz 😉 )
İstahsızlık var ise bu sorunu yenmeniz gerekli, mesela yaglı yiyecekler midede daha cok yanma yaparken, makarna, pirinc pilavı gibi lapa yemekler haşlandıklarından dolayı cok az bir yagla iyi bir iştah kazanmaya yardımcı olabilirler, birde tere, marul, roka, eysi kulak ve bu gibi yesil bitkiler size kısa zamanda iyi istah kazandırırlar.

Ayse

Ayse

Merhaba bende yazın troid cıktı çalışmayan daha doğrusu canı isterse çalışıyor istemezse çalışmıyor 50 mg ilaç verdiler 3 ay sonra tekrar tahlil yaptırdım değerler 150 olması gerekirken 155 cıktı yani yüksek cıktı anlamadim

admin

admin

Lütfen bu soruyu doktorunuza sorun biz size tahlilleri isteyen doktorunuzdan daha dogru bir cevap veremeyiz.

Haydar

Haydar

Merhaba, annemin şikayetine bir çare bulamadık.
Dili büyüdü, yemek yiyemiyor,halsizlik gibi hissediyor kendisini.
Dil büyümesinin tiroid ile alakası olabilir mi?
Hangi Departman daki doktora gitmemizi tavsiye edersiniz?

admin

admin

öncelikle Ailecek geçmiş olsun: Bu konuda bilgi sahibi degiliz, size tavsiye iyi bir K.B.B. doktoruna hatta profesore basvurmanız, geçmis olsun.

Troid Hakkın Hersey – Forumtartisma.com

Troid Hakkın Hersey – Forumtartisma.com

[…] bunda başarı sağlanamaz ise veya tiroit hormonlarının seviyesi normale döndürüldükten sonra hastalık tekrarlar ise hastaya iki türlü ileri […]

TB

TB

Merhaba. Tiroid bezimde nodül çıktı. Bezmialem hst sine gittim. Kulak burun boğaz masasına müracaat ettim. Hiç bir uyarıya maruz kalmadan beni doğruca kbb doktoruna yönlendirdiler. Doktor hiç yadırgamadan muayenemi yaptı. Ultrason , ardından iğne ile biyopsi yapıldı. Sonuçlar temiz çıktı. Şimdi aynı doktor yani kbb doltoru ameliyatımı gerçekleştirecek. Tiroidin tamamını alacak. Şu an tamamını aldırmamakiçin araştırıyorum. Bu yorumu yapmamdaki sebep genel cerrah şart değil tiroide kbb de bakabiliyor. Tesadüfen öğrenmiş oldum. Tüm hastalara şifalar diliyorum.

Tartisma

Tartisma

Bilgilendirmen icin tesekkür ederiz. Tiroid icin K.B.B doktorlarına, Genel Cerrahi Doktorlarına ve Endokronoji doktorlarına müracat edebilirsiniz,

Tiroid bezi testi aç karnına mı yapılır?? -Forumtartisma.com

Tiroid bezi testi aç karnına mı yapılır?? -Forumtartisma.com

[…] Tiroid hormonu hakkında ziyaretcilerimiz yogun ilgi gösterdigi su konuya bakmanızı rica ederiz. tıkla […]

Genel Cerrahi (Hariciye) Hangi hastalıklara bakar -Forumtartisma.com

Genel Cerrahi (Hariciye) Hangi hastalıklara bakar -Forumtartisma.com

[…] Tiroid (Tiroid bezinin az çalışması); yorgunluk, halsizlik, uyuşukluk ve uyku hali, konsantrasyon bozukluğu, sersemlik hissi, depresyon, saç dökülmesi, ciltte kuruma ve soğukluk hissi, kabızlık, kilo alma, göz kapakları ve bacaklarda şişlik, terlemede azalma, balmumu gibi cilt, soğuğa tahammülsüzlük, üşüme, ses kalınlaşması, ses kısılması, konuşmada ağırlaşma, reflekslerde azalma, tansiyon, kolesterol yüksekliği ve nabız düşüklüğü, adet düzensizliği, hamile kalmada zorluk, çocuklarda boy kısalığı ve gelişme geriliği gibi belirtilerle kendini gösterir. […]

Haşimato hastalığı nedir? | Forumtartisma.com

Haşimato hastalığı nedir? | Forumtartisma.com

[…] bir şekilde ilerleyen Haşimato hastalığında tiroit bezinin yapısında bozukluklar neticesinde hem geçici hem de gerçek takibi gereken tiroit nodülleri […]

ayla

ayla

merhaba bende troid yüksek çıktı dahilye bölümüne gittim ultrasyon çektiler bana doktor haşimato hastalığı dedi bu hastalık kanser mi?

admin

admin

Merhaba Ayla hanım Kanser olsanız doktorunuz bunu sizi mutlaka söylerdi, söylememesi icin bir neden varmı?
Haşimato bildigim kadarı ile tiroid bezindeki nodullerin bir cesitine verilen isim, iyi ve kötü huylu olarak degil, takibi gerekli ve ilaç tedavisi isteyen bir rahatsızlık olarak biliyorum…
Kansermiyim diye düsünmeyin iyi bir Hastanede gerekirse özelde, Genel Cerrahi, ve endokronoloji bölümüne tekrar muayene olun ve bu durumu ailenizle mutlaka paylasın.
daha önce yazdıgım bir yazıyı bırakıyorum size, ama unutmayın ultrasyon sonucudu doktor yorumlar tedavisi doktor yapar, yazılar sadece hastalıklar icin fikir edinmek icin okunmalı.
https://forumtartisma.com/hasimato-hastaligi-nedir
Lütfen kansermiyim diye düsünmeyin, iyi haberlerinizi mutlaka bekliyorum.

teşekkür ederim bilgileriniz için.

Tiroid testi hangi bölümde yapılır? – Forumtartisma.com

Tiroid testi hangi bölümde yapılır? – Forumtartisma.com

[…] tiroid testi için hangi bölüme gidilir? Hep birlikte […]

Altın süt nedir? – Forumtartisma.com

Altın süt nedir? – Forumtartisma.com

[…] Tiroid hastalarına iyi gelir, Tsh hormonlarını dengelemede faydalıdır. […]

admin

admin

Ayfer hanım kızımızın tsh degerleriniz biraz yüksek,
size biraz uzun yorum yazayım…
TSH hormonu, hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur
hipofiz bezi ts3 ve ts4 hormonlarını kontrol eder, hormonların üretilmesi gerektigini ve yeterince üretildikden sonra tiroid bezine uyarı göndererek üretimi durdurmasını söyler.
Bugun ülkemizde tsh degeri normali 0.4 – 3.0 uIU/mL olarak kabul edilsede :
2002 yılına kadar TSH değerinin normal sınırları 0.5 – 5.0 arasındaydı.
Size tavsiyem korkmayın!! iyi bir endokronoloji doktoru ile düzenli bir tedavi ile coçugunuz saglıkla ve sıhhatle büyüyecektir,

lütfen internetdeki bilgilerin size yardımcı olmak icin yazıldıgını ve hastalıkla ilgili bütün durumlarda doktorlardan bilgi alınması gerektiginide unutmayın…

esiminde tiroid hormonları düsükdü iyi bir endokronoloji doktoru ile 9 aylık takipden sonra hormonlar normala döndü.
Dualarımız cocugunuzla beraber, umarım gecici bir durumdur, en kötü ihtimal ilaclarla cocugunuz saglıklı bir sekilde büyüyecektir.

Ayfer sekman

Ayfer sekman

Inşallah ne yazıkki bulunduğum bölgede cocuk endokrin yok ben igdirda yaşıyorum ne yapacagimi bilemiyorum ve 23 haftalik hamileyim acaba bende de olabilir mi ya diğer cocugumda Allah korusun öyleyse

admin

admin

Merhaba Ayfer Hanım : Düzenli olarak giddiginiz bir Kadın Dogum uzmanı vardır diye düsünüyorum, Sizden hamile oldugunuzda tahliller istemistir her hangi bir durum olsa sizi muhakak uyarırdı!

Bulundugunuz bölgede coçuk endokroloji uzmanı yoksa coçuk cerrahi doktorlarınada tiroid hormonu tahlillerini isteyebilirsiniz, coçuk hastanesinde cocugunuz icin doktor bulunmadıgı yada yetersiz bir islem oldugu zaman sizi diger büyükleri muayene eden endokronoloji uzmanlarına yönlendirirler… bunu mutlaka doktorunuzla konusun, ama tiroid günümüzde ilaclarla kontrol altına alınabiliyor.

Hatta Aile hekiminize vereceginiz kan örnegi ile tiroid hormonlarınızı takip edebilirsiniz. hem kendiniz hemde coçugunuz icin aile hekimleride bu tahlilleri isteyebiliyor,

Moralinizi yüksek tutun, hamilelikde moraliniz yüksek olması dünyaya getireceginiz coçugunuzuda yakından ilgilendiriyor,
Her coçukda olacak diye bir durum söz konusu degildir.

merhaba bende troid yüksek çıktı dahilye bölümüne gittim ultrasyon çektiler bana doktor haşimato hastalığı dedi bu hastalık kanser mi?

Iki defa tahlil verdim korkulacak birşey yok denildi iyotlu tuz kullanacaz artık ayda bir defa da kontrol ilaçta yazmadı doktorumuz

admin

admin

merhabalar öncelikle gecmiş olsun, iyotlu tuz her zaman kullanmalıyız. vucudumuzun ihityacı olan 90 kusur mineralin 80 kusur tanesi iyotlu tuzların icinde bulunuyor,

Bogazda Nodül Hangi doktora gidilmeli? – Forumtartisma.com

Bogazda Nodül Hangi doktora gidilmeli? – Forumtartisma.com

[…] Troid Bezi Hakkında ayrıntılı bilgiyi burada bulabilirsiniz. tıkla […]

ayfer

ayfer

Benim kizim 3 yasinda tshi 5.92 cikti çok korkuyorum

Guatr nedir? – Forumtartisma.com

Guatr nedir? – Forumtartisma.com

[…] Guatr hakkında bu yazımızda yeterince bilgi paylasmıstık okuyunuz. […]

meryem

meryem

troidle guatır aynı hastalıkmı oluyor?*

admin

admin

https://forumtartisma.com/guatr-nedir
yazısında guatr hakkında yeterince bilgi bulunuyor,
ama sorunuzun cevabına gelirsek, bir birine tetikleyen rahatsızlık,

meryem

meryem

lütfen biraz daha açıklayıcı bilgi verirmisiniz. verdiğiniz linkde anlatıyor ama cok yazı okuyunca kafam karıştı!!

admin

admin

https://forumtartisma.com/guatr-nedir
yazısındada acık sekilde yazıyorya, tiroid bezinin az calısması veya cok calısması sonucu ortaya cıkabilen bir rahatsızlık.
umarım anlamıssınızdır?

Sümeyye Çakıl

Sümeyye Çakıl

Merhaba bende tiroit hastalığı çıktı hangi bölüm gitmeliyim acaba

admin

admin

öncelikle geçmis olsun, size tanıyı koyan doktor Tiroid hormonların dengesizligini bilir ve sizi yönlendirir, aile hekimi tanı koyduysa oda sizi yönlendirir,
Ama genel cerrahi doktorları, ic hastalıkları (dahiliye) doktorları ve metobolizma (endokronoloji) hastalıkları doktorları na müracat edebilirsiniz.

özge

özge

cevabınız icin tesekkür ederim. bende hamilelikden dolayı diye düsünnüyorum, ögleden sonra doktoruma muayene olmaya gidecegim. daha önceleri bir sıkıntım yokdu ihsallah saglıklı bir dogum yapar troidlerimde normale döner…..

özge

özge

merhaba bugun doktorum troid hormonlarının yüksek olduğunu söyledi ve ilaç kullanmaya başlamam gerektiğini belirtdi, ben ise ilaç kullanmak için daha genç bir yasta olduğumu düşünüyorum yaşım daha 24.
simdi hamileyim ilaç kullanamıyacagımı düşünüyorum !! doğum için giddigim doktorada bunları soracağım ??
ama sizce kemik erimesi yapan troid ilaçlarını kullanmalımıyım?

admin

admin

merhaba öncelikle anne olacagınz için sizi tebrik ediyorum.
Troid ilacları kullanmalısınız demek bizim isimiz degil, birde hamile iseniz muhakkak cocuk doktoru ve bir endokronoloji doktoru ile birlikde ilerlemelisiniz.
Troid ilaclarına gelince vucudunuzda tiroid hormonlarının dengeli olması gerekiyor, dogumdan sonra muhakak ENDOKRONOLOJİA doktorunun önerdigi tozlarda kullanmanız gereklidir…
kendi basınıza ilac alıp ilacları kesinlikle kullanmamalısınız, siz en iyisi T3, T4 hormon tahlilleri ile cocuk doktorunuza danısın belki hamilelikde troid hormonları yükselmiş olabilir, en iyisini doktorlar bilir.

özge

özge

cevap için teşekkürler, anladım sizi bende siz gibi düşünüyorum ama hamile olduğum için troid hormonları yükselmiş olabilirmi sadece??

admin

admin

bunu en iyisini doktorlar bilir genel cerrahi yada ic hastalıkları doktorları ile görüstü iseniz birde endokronoloji (metabolizma hastalıkları) doktoru ile görüsün onlar sizi takip edip ilaclarınızın tozunu ayarlayıp, hamilelikde ise hamilelikden sonra hormonlarınızı takip edip daha iyi sonuclar alabilirsiniz.
not:// hamilelikde troid yükselmesi veya düsmesi oluyor bunu en iyi doktorlarınız bilir… düzenli doktor takibini ihmal edmeyin.

Turna

Turna

Kurban bayramında et tüketmenin troid yüksel mesine neden olabilirmi

admin

admin

hayır, günlük yasantımızda yidiklerimizin tirodi ile dogrudan bir etkisi yoktur, gönül rahatlıgı ile kurban bayrımında dilediginizi yiyebilirsiniz.

Gökhan

Gökhan

Arkadaşlar merhaba ben gökhan yaşım 27 . Ben de panik atak yani anksiyete bozukluğu var . İlaç olarak ta doktorumun denetimi altında lustral 100 mg sabah tok karnına günde bir kez kullanıyorum ama benim ne hikmetse bu hastalığım başladından beri yaklaşık 4 ay kadardır aşırı sıcak basma aşırı terleme uyku halinde böyle irkilme felan sonra kalbimde çarpıntı oluyor çarpıntı da sürekli oluyodu sonra günde 4-5 kere olmaya başladı azaldı yani . Ama her gün muhakkak çarpıntım oluyor . Tırnaklarımda böyle diklemesiye uzunlamasıya çizgiler oluşmaya başladı . Panik atak hastası olduğum için korkuyorum ölümden . Bu yüzden check-up bile yaptırdım kan tahlillerim olsun herşeyim allaha şükür temiz çıktı ama 2.5 ay önce yaptırmıştım . En nihayetinde hala kalp çarpıntım devam ediyor anksiyate de ise ilk hastalığımdan eser yok . Normalde dışarı çıkamıyodum kapı önüne bile inemiyodum korkuyodum . Ölüm korkusu sitres felan yapıyodum . Şimdi allaha şükür çalışıyorum işe gidip grliyorum şehir dışına bile çıkıyorum ama sadece beni hala endişelendiren kalpteki çarpıntım . Eskiden çok neşeliydim şimdi nasılsa ölcem korkusu var o yizden ruh halim berbat 🙁 korkuyorum. Oda ilaçtan mı yoksa Tiroid bezinden mi bilemedim . Sizce bu belirtiler yani kalp çarpıntısı aşırı terleme tırnaklarda düz çizgiler yani bozulma gibi sıcak basması unutkanlık bunlar tiroid bezinin belirtileri olabilir mi ? Lütfen yardımcı olun yoksa çok takıyorum kafama 🙁

admin

admin

bu yazdıklarından bizler sana dogru bilgi veremeyiz doktoruna gidip ayrıntılı bir sekilde konuşmaya calıs dinlemezse başka bir doktorlar konuş oda dinlemezse özel bir profesorun muayenesine gidmende yarar var.

Bilal

Bilal

Merhaba dostum. Aynı durumdayım bende. En son trioitlerden süphelendim ama 3 kere tahlil yaptıym bişey çıkmadı. Psikolojik destek alıyorum. Şu an ne durumdasın ? Bilmek isterim

admin

admin

geçmiş olsun…

admin

admin

ilk defa troid doktoruna gidecekseniz muhakkak genel cerrahi doktoruna muayene olunuz, genel cerrah doktorunun troid icin size yardımcı oldugunu düsünmüyorsanız dahiliye ve endokronoloji doktorlarından muayene alabilirsiniz.
iyi bir doktor arıyorsanız iyi bir endokronoloji prof. randevu alıp düzenli olarak bu doktora muayene olabilirsiniz.

Tiroit icin hangi doktara randevuu almam gerekiyor bilgi verimisiniz

admin

admin

Tiroid ilacı kullanan bir ziyaretci watsapp aracılıgı ile sordu ?
Tiroid ilacları kemik erimesi yaparmı ?
Biz tiroid ilacı kullanmıyoruz ama 6 ayda bir troid hormonlarımızın takibini yapıyoruz ve bu arada iyotlu tuz ve yesil bitkiler tüketiyoruz, marul, eyşikulak, ıspanak, pıransa, tere ve maydonoz cinsinden olan bitkileri abartmadan tüketiyoruz ama bizim hem T3 hemde T4 hormonları düüskdü kendliginden düzeldi, siz doktorunuza danışmadan bir hareket etmeyiniz.

yasemin

yasemin

merhaba, troid ve guatır için aynı doktora gidiyoruz dimi yani troidle guatır aynı rahatsızlık dimi

AkilliAdam

AkilliAdam

guatr hastalığı tiroid bezinin, normal olmayan şekilde büyümesinden kaynaklanmaktadır. ve guatır rahatsızlığı içinde genel cerrahi doktorlarına muayene olabilirsiniz. geçmiş olsun.

admin

admin

yani troid ile ilgili bütün rahatsızlıklara ilk önce genel cerrahi doktorlarına muayene oluyorsunuz, eger genel cerrahi farkli bir bulgu görürse sizi endokronoloji veya baska bir bölüme sevketiyor zaten.

üroloji-ögrencisi

üroloji-ögrencisi

Siz herhangi bir hastalığınızdan şüpheleniyorsanız aile hekmi ile yola başlayın o sizi her zaman doğru doktora yönlendirecektir, Tiroid için bir tahlil yetiyor ama ilaç düzenlemesi için iyi bir genel cerrahi, ic hastalıkları ve en önemlisi endokronoloji doktorları ile iletişim halinde kalın, geçmiş olsun.

admin

admin

triod hormonlarını doğal yoldan ilaç kullanmadan yükseltmek mümkünmü?

AkilliAdam

AkilliAdam

hayır mümkün değilmiş, internetden araştırdım ama iyi bir doktorla diyet yapılırsa faydası olacağını düşünüyorum.

admin

admin

Troid icin kullanılan hormon ilaçlarının ben kemik erimesi yapacagını düsünmüyorum ama bunun icin bi endokronoloji veya ic hastalıkları doktoru ile görüsüp icinizi rahatlatmanız gerekmektedir..

admin

admin

merhaba :
Troid ilaçları kemik erimesi yapıyor diye komsularımızla sohbetimiz oldu, esim troid ilacı kullanıyor siz hangilerini kullanıyorsunuz ve memnunmusunuz, ve kemik erimesi belirtisi varmı?

n.tr

n.tr

Levotiroksin sodyum, tiroid bezlerinde üretilen T4 hormonunun aynısı olduğu için tiroid yetmezliğinde kullanılan ilaçların kemik üzerinde böyle etkisi olduğunu sanmam. Bu bezlerin fazla çalıştığı durumlarda kullanılan Propiltiourasil etken maddesi için Hepatik Nekroza sebep olabilir gibi söylemler var. Hipertiroid tedavisine başlandıysa muayene eden doktor kan istediğinde karaciğer enzimlerinin de bu teste dahil edilmesini rica edin. Acil şifalar dilerim

admin

admin

Troid’den daha önçe hic doktora gidmediyseniz Aile hekiminizden Troid Hormonları olan T3 ve T4 hormonlarına bakmak icin tahlil verebilirsiniz, Ama ben direk hastaneye gidmek iştiyorum diyorsanız Genel Cerrahi ve Endokronoloji bölümlerine gidebilirsiniz.

Troid hormonları olan t3 t4 hormonlarına baktırmak icn tahlil yaptiricam diyerek yaptiriyormuyz

admin

admin

evet hangi doktora giderseniz gidin tiroidlerime baktırmak istiyorum dediginizde t3 t4 hormonlarına baktıracam demiş oluyorsunuz, endokronoloji doktorları daha tedaylı tahliller isteyebilir.

admin

admin

sükürler olsun bizim tsh, t3 ve t4 hormon sonuçlarımız hepsi temiz çıktı, emar sonuçlarımızda temiz çıkınca ilaç kullanma ihtiyacımızda yok, ihsallah sizde genel cerrahi yada endokronoloji (metobolizma haştalıkları) doktrolarınızdan iyi sonuçlar alır, su üç günlük dünyayı rahat yasarsınız, Allaha emanet olun.

GOOGLE KULLANICISI

GOOGLE KULLANICISI

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler….

admin

admin

biz tesekkür ederiz sizlere faydalı olabildiysek ne mutlu

admin

admin

Gecen günlerde, endokronoloji doktoruna sıra aldık ve, genel cerrah servisinin yönlendirdigini söyledik, bizim her iki troid hormonuda düsük cıktıgı icin kan tahlilleri, ultrasyon ve emar istendi birde gece hapı ile sabah tahlili istendi, bütün bu tahlillerden sonra radyoloji doktoru emar sonuncunda hipofez bezi takibi istenmiş, kısaca özetlemek gerekirse doktor dönemsel oldugunu ve troid hormonlarının normale dönmesi gerektigini ama hipofez bezi takibi icin 45 gün sonra tekrar tahlil vermemizi önerdi,
Bütün hastalara Allah acil sifalar versin.

admin

admin

Bugun tiroid icin hastaneye giddik, genel cerrah doktorları, endokronoliji bölümünden kan tahlilleri istiyorlar, tiroid icin direk endokronoloji doktorundan randevu alamıyorsunuz genel cerrah doktorları gerekli görürlerse sizi endokronoliji doktorlarına sevk ediyorlar…