Tiroid Bezinin Hızlı Calısması icin ne yapılmalı


Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı

Az çalışan Tiroid hormonu, tiroid bezinin küçülmesine ve iltihaplanmasına neden oluyor

HİPOTİROİDİ (TİROİD AZ ÇALIŞMASI): Tiroid bezi az çalışan ve tiroid hormonları kanda azalan bir kişide şu belirtiler olabilir:

Tiroid bezi yetmezliğine ait şikayetler, hastalığın şiddetine göre değişir. Bazen hiçbir şikayet yok iken bazı hastalarda çok şiddetli belirti ve şikayetler ortaya çıkar. Bazı belirtiler özellikle yaşlı kişilerde yaşlılığa bağlanır ve hastalık akla gelmez ise atlanır.

Tiroid Bezinin kadınlar ustundeki etkisi

Kadınlarda Tiroid bezinin az veya cok çalısması

Tirodi bezi normalden yavaş calısıyorsa, bunu hızlandırmak istiyorsanız bu yazı tam size, Tiroid bezi hormonları

Tiroid hızlandırmak icin 1: Güne “sabah egzersizi” yapmadan başlamayın. Bu ille de 30 dakika koşup zıplamanız, 45-60 dakika tempolu yürüme veya yüzmeniz anlamına gelmiyor. Çökme-kalkma, mekik çekme veya 3-5 dakikalık hızı (temposu) yüksek egzersizler de yetiyor.
Sağlığınız ve vaktiniz müsaitse egzersiz süreyi daha da uzatabilir, yok hemen işe gitmeniz gerekiyorsa borcunuzu öğle aralığında ya da akşamüzeri de ödeyebilirsiniz.
Tiroid hızlandırmak icin 2: Kahvaltısız olmaz! Sadece bedensel ve ruhsal sağlık için değil, güçlü bir metabolizma için de kahvaltı şart. “Metabolizma kahvaltısı” ise farklıdır ve mutlaka güçlü bir protein de ister. Mesela yumurta, peynir ya da yoğurt. Bence kahvaltınıza biraz “baharat” da pompalayın. Kırmızıbiber, zerdeçal, karabiber, tarçın, hindistancevizi… Aklınıza ne gelirse. Diğer baharatları siz dama ktadına göre secebilirsiniz.

Tiroid hızlandırmak icin 3: Su için. Su hayattır! Su olmadan olmaz. Bu bilgi kesin ama metabolizma söz konusu olduğunda da su her şeydir. Sabah uyanınca hemen bir bardak ılık su için. Mümkünse içine 1-2 çay kaşığı taze limon suyu sıkın. Ve gün boyu yudum yudum için.

Tiroid hızlandırmak icin 4: Kas kütlenizi çoğaltın. Metabolizmanın temel belirleyicisi kas dokusu ve toplam “kas kütleniz”dir. Kas hücrelerinin metabolik ateşleyicileri ise içindeki mitokondrilerdir. Daha güçlü bir metabolizma istiyorsanız daha fazla direnç egzersizi yapıp daha güçlü ve iri kaslara sahip olmaya çalışın ve de kaslarınızı daha çok ve sık kullanın.

Tiroid hızlandırmak icin 5: Tiroidinizden emin olun: Eğer tiroid beziniz yeterince güçlü değilse ihtiyaç kadar T3 ve T 4 hormonu üretemiyorsa yukarıdaki önerilerimin ciddi bir işe yaramayacağını söyleyebilirim. Her yıl bir kez TSH testi yaptırarak tiroid bezinizin iyi çalışıp çalışmadığını kontrol ettirin.

Tedavi:

Hipotiroid teşhisi konduktan sonra sentetik ilaçlarla tedaviye başlanır ve ilaçların dozajını doktoru belirler. Şayet hasta hipotiroid nedeniyle komaya girmişse o zaman injeksiyonla L-Tiroksin (L-Thyroxin) verilir. Bunun oranını doktor belirler ve bu genelikle 800 mikro gramdır.

Şifalı bitkilerle tedavi mümkündür ve bunların başında denizsüngeri, havalı yosun, mineotu, bozotu ve sıracaotu preparatları veya SARIMSAKLI LİMONSUYU İÇEREN BİTKİSEL KARIŞIM kulanılır. Şayet şişlik sert, soğuk ve derimsi yumru şeklinde ise bu hipotiroid nedeniyle ortaya çıkar ve genelikle dağlık bölgelerde yaşayan ve iyot eksikligi olan yörelerde görülür. Guatr yumuşak, sıcak, ve kanlı ise bu da hipertiroid nedeniyle olur. Ve genelikle denize yakın yörelerde görülür. Bunun sebebi basedow hastalığıdır. Kategorisi : TiroidTiroid Bezinin Hızlı Calısması icin ne yapılmalı Yazısına Yapılan Yorumlar

  1. Sehbaz dedi ki:

    Benim fazla kilolarim ve saçımda dökülme var bunun triod ile bir ilgisi varmidir???

Yazı Hakkında Fikriniz varmı ??