Sünnet Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sünnet Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşağıda ki tavsiyelerimize uymanız sünnet sonrası yaşam konforunu arttıracaktır.

1- Lokal anestezi yapıldığından sünnet işlemi sırasında çocuk ağrı duymamıştır, sadece dokunma hissini algıladığından psikolojik korkusu nedeniyle ağlamış olabilir. Lokal anestezinin etkisi 2 saat sonra azalacağından ağrı duymaya başlayabilir.

2- Sünnetten hemen sonra ağrı kesici şurubunu içiriniz (5 yaş altı çocuklar CALPOL şurup, 5 yaş üstü çocuklar CALPOL PLUS şurup)6 saat arayla en az üç gün süreyle veriniz.

3- Sünnetten 24 saat sonra ılık suya oturtarak ya da banyo yaptırarak yada kendiniz sargıyı direkt olarak çıkartabilirsiniz. Sargıyı çıkarmaktan korkmayınız, endişelenmeyiniz, günlük ılık su pansumanı yada banyo yapılması iyi gelir.

4- Sargı çıkarıldıktan sonra oldukça ince bir tabaka halinde sadece dikiş yerine antibiyotik olan kremi kullanınız, bir hafta boyunca günde bir kez devam ediniz.

5-Sünnet sonrasında sargı bezini boyayan minik kanamaların bir önemi yoktur, ancak

sızıntı şeklinde akarak devam eden bir kanama varsa hekiminize başvurunuz.

6- Sünnet sonrasında lokal anesteziye bağlı bir miktar şişme olması normaldir.

Endişelenmeyiniz. Pipi derisinde sünnetten önce darlık ve yapışıklık olan çocuklar da pipi

başında uzun süre morluk olabilir, endişelenmeyiniz.

7- Sünnet sonrası kilolu çocuklarda ya da pubal yağlanmanın fazla olması nedeniyle pipi içeri kaçabilir ve sargı erken düşebilir, endişelenmeyin.

8- Sünnet sonrası pipi içeri kaçıyorsa bir hafta boyunca yara iyileşmesi sağlanıncaya kadar her gün dışarı çıkarılmalıdır, aksi halde ikinci ve gereksiz işlem yapmak gerekecektir.

9- Sünnet sonrası pubal yağlanma nedeniyle içeri kaçan pipiler de sünnet derisi az kesilmiş gibi görüntü verir. Endişelenmeyiniz, ergenlik döneminde pipi dışarı çıkacağından sünnet derisi yerine oturmuş olacaktır.

10- Sünnet sonrası üzerini giyebilir, her şey yiyip içebilir, tuvalete gidebilir, yürüyebilir, bir gün sonra banyo yapabilir.

11- Sünnet sonrası çocuklara normal davranışlar sergileyelim, aman acır, kanar, yürüme,

tuvalete gitme, az ye, elbise giyme gibi endişe ve korku uyandırıcı tavsiyelerden ziyade,

“Dikkatli ol ancak yürüyebilir, tuvalete gidebilir, banyo yapabilirsin” gibi cesaretlendirici ve

rahatlatıcı önerilerde bulunmak anlamlı olacaktır.

12- LOKMAN HEKİM HASTANELERİ olarak bizler modern tıp uygulamaları eşliğinde elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak neslimizin sağlığına katkıda bulunmanın huzuru içerisindeyiz. Oluşabilecek soru ve sorunlarınız da sünnet işlemini yapan hekimimiz sizlere yardımcı olacaktır.

Kaynak : https://lokmanhekim.com.tr/bulletin/2178-sunnet-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler

Cevapla

---Lutfen Kibar bir sekilde yorum yapın---

Hakkında ForumTartisma

forumtartisma ailesi
Scroll To Top