Stabil ne demek?


Stabil Kelimesinin sözcuk anlamı : Kararlı

Stabil kelimesinin eş anlamlıları : istikrarlıKararlı

Stabil Nedir? Stabil ne demek?

Stabil, kararlı, dengeli, durağan anlamına gelmektedir.Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Hastane ortamlarında veya tıp fakültelerinde oldukça fazla kullanılan bu kelime Fransızca’dan dilimize geçmiştir. Özünde tam karşılığı “istikrarlı” kelimesidir.

Hastanın Durumu Stabil Ne Demek?

Hekimler hastanın durumunu nasıl olduğu hakkında bilgi vermek için stabil veya unstabil gibi kelimeler kullanırlar. Eğer hastanın durumu stabil deniyorsa hastanın durumu istikrarlı, panik yapacak herhangi bir şey yok demektir.

Hastanın fizyolojik işlevlerinde aksamalar olursa durum bir anda unstabil hal alabilir.

Bulgular stabil ne demek?

Hekimler hastanın durumunu nasıl olduğu hakkında bilgi vermek için stabil veya unstabil gibi kelimeler kullanırlar. Eğer hastanın durumu stabil deniyorsa hastanın durumu istikrarlı, panik yapacak herhangi bir şey yok demektir.

Yoğun bakım da stabil ne demek?

Yogun bakımda hasta yakını doktora hastamın durumu nasıl diye sordugunda durumu Stabil oldugunu ögreniyorsa : Hastanın durumu kararlı seyrediyor ama diger etkenler hastanın saglık durumunu etkiliyor demektir. (90 yaşında bir hastanın yogun bakımda durumunun stabil olması saglıklı olsada yaslılıga baglı nedenler ile durumu agırlasabilir, bu durumda doktorlar hastanın durumu stabil deselerde turkiyede ortalama insan ömrunun 72 sene oldugunu unutmamak lazım)

Bilim de stabil ne demek? :

Kararlı nüklidler, radyoaktif olmayan ve kendiliğinden radyoaktif bozulma göstermeyen nüklidlerdir. Bu tür nüklidler, belirli elemanlarla ilişkili olarak adlandırıldıklarında, genellikle kararlı izotoplar olarak adlandırılır.Etiketler: , , , , ,

Kategorisi : Ne demek&nedirStabil ne demek? Yazısına Yapılan Yorumlar

  1. […] takip ve tedavisi gereken hasta demektir. Yoğun bakımlar, diğer bölümlerden farklı olarak yoğun bakımı yapacak daha ileri teknolojiye sahip ekipmanlara sahiptir. Daha çok doktorla, daha çok […]

Yazı Hakkında Fikriniz varmı ??