Solunum Sistemi Organları nelerdir?

Solunum Sistemi Organları nelerdir?

Dünyadaki tüm canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için belirli bir vücut sistemleri vardır, ve her canlının yaşayabilmesi için olmazsa olmaz sistemlerden birisi de solunum sistemidir.

Solunum Organları:

Burun Görevi;

Burun, dışarıdan vücuda giren havanın vücuda ilk alındığı organdır. Aynı zamanda vücudun koku alma organı olan burun sayesinde dışarıdan alınan havayı ısıtır, nemlendirir, havadaki tozları ve mikropları arındırır. Havanın ısıtılarak nemlendirilmesini sağlayan burun aynı zamanda burun kılları ve sümük salgılamaktadır.

Yutak Görevleri;

Ağızdan sonra gelen boşluğa “Yutak” adı verilir. Yutak sayesinde dışarıdan burun ile alınan hava soluk borusuna iletilirken ağızdan alınan besinler de yemek borusuna iletilmektedir.

Gırtlak Görevleri;

Kıkırdak yapıda olan soluk borusu ve yutak arasında bulunan organa “Gırtlak” adı verilmektedir. Gırtlağa aynı zamanda “Ses kutusu” adı da verilmektedir. Gırtlak sayesinde dışarıdan alınan hava soluk borusuna, besin maddeleri ile su da yemek borusuna iletilir.

Canlılar soluk alıp verirken dışarıdan alınan hava ve gırtlakta yer alan ses telleri titreşir ve böylece ses meydana gelir. Meydana gelen ses; dil, dudaklar ve yanaklar sayesinde de şekillenerek kelimelere dönüşür.

Soluk Borusu Görevleri;

Gırtlak ve akciğerler arasında yer alan, kıkırdak bir yapıya sahip olan 10-12 cm uzunluğundaki yapıya “Soluk Borusu” adı verilmektedir. Soluk borusu gırtlaktan gelen havanın akciğerlere iletilerek bu havanın ısıtılmasını, nemlendirilmesini ve bu havanın içindeki toz ve mikropların arındırılmasını sağlamaktadır.

Soluk borusuna getirilen havanın içinde bulunan toz ve mikroplar titrek tüylü hücreler sayesinde ayrıştırılır, nemli olan zarın salgılamış olduğu yapışkan ve kaygan salgı ile yapıştırılır ve balgam vasıtası ile de dışarı atılması sağlanır.

Ayrıca soluk borusunun yapısında bulunan kıkırdak halkalar soluk alıp verirken soluk borusunun duvarlarının birbirine yapışmasını da engellemektedir.

Akciğerlerin Görevleri;

Kalp ve göğüs boşluğu arasında yer alan, açık pembe renginde olan, esnek, sağda ve ve solda olmak üzere iki tane bulunan organa “Akciğer” adı verilir. Akciğerler solunun sisteminin en temel organlarıdır.

Dışarıdan vücuda alınan havanın içinde bulunan oksijen gazı akciğerler sayesinde kana iletilirken aynı zamanda kandaki karbondioksit gazı da yine akciğerler sayesinde alınır.

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 0

Your email address will not be published.