Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer

Sivilce kızarıklığı nasıl geçer, sivilceler cilt sorunları arasında en fazla görülenleridir. Özellikle ergenlik döneminde ve cildi yağlı olanlarda sivilceler daha fazla etkili olur. Sivilcelerden yakınan kişiler cilt bakımına daha fazla özen göstermelidir. Öncelik her zaman sivilce oluşumunu önlemek olmalıdır. Bunun için bir dermatologdan destek alabilirsiniz. Cilt tipinizi belirleyerek, sivilce oluşumuna neden olan ciltteki yağ dengesini ayarlayabilirsiniz. Ancak tüm önlemlere rağmen sivilcelerin oluşması engellenemezse, ciltte sivilce kızarıklığı ve sivilce izleri gibi istenmeyen etkiler oluşur. Bunlar için yapacağınız doğal bakım maskeleri oldukça faydalı olur. Kozmetik ürünler yerine bu tür önerileri uygulamak sivilce kızarıklığının geçmesine yardımcı olabilir.

Sivilce kızarıklığı için bakım maskeleri
Cilt sorunlarında, sivilce kızarıklığında kullanacağınız aspirin içeriğiyle oldukça faydalı olacaktır. Cildinizdeki bu kızarıklıkların geçmesi için, 2 yemek kaşığı su ve 2-3 adet aspirini iyice ezerek karıştırın. Bu karışımı sivilce kızarıklıklarının üzerine tatbik edin. Yaklaşık olarak 2-3 dakika cildinizde bekleterek ılık suyla cildinizden temizleyin. Bu karışım cildinizde kurudukça gerginlik yaratacaktır. Haftada 1 kez uyguladığınız takdirde, sivilce kızarıklıklarının hızla iyileştiğini, soluklaştığını görebilirsiniz.
Sivilce kızarıklığı için zeytinyağını da kullanabilirsiniz.
Bir kasede 3 yemek kaşığı saf zeytinyağı ile 4 yemek kaşığı tuzu karıştırın. Tuzu kalın turşuluk tuz kullanırsanız daha iyi olur. Bunu karışımdaki tuz eriyince sivilce kızarıklıklarının üzerine sürün.

3-4 dakika bekleterek, bölgeyi ılık suyla temizleyin. Bu maskeyi yağlı ve karma cildi olanlar haftada 1 kez, kuru ve hassas cildi olanlarda 2 haftada 1 kez uygulayabilir. Kuru ciltler için sıkça yapılması tavsiye edilmez. Çünkü cildin daha fazla kurumasına ve pullanarak dökülmesine neden olabilir. Daha ilk yaptığınız andan itibaren sivilce kızarıklığına iyi gelen bir karışımdır.

Sivilce kızarıklığında en pratik ve kolay yöntem, bölgeye buzla kompres yapılmasıdır. Bu aynı zamanda sivilcelerin şişkinliğini de alacaktır. Bunun için kullanacağınız buz kalıplarını gül suyuyla karıştırdığınız suyla dondurun. Bunu günde 1 kez cildinize uygulayabilirsiniz. Hem cildinizi yumuşatan, hem de kızarıklıkları geçiren kolay bir yöntemdir. Eğer buzla birlikte masajda yaparsanız, cildinizin pürüzsüz ve parlak olmasını da sağlayabilirsiniz.
Sivilce kızarıklığını geçirmek için birebir ölçülerde elma sirkesi ve suyu karıştırıp kaynatabilirsiniz. Bunun buharına cildinizi tutarsanız, kızarıklık etkisini yitirecektir. İsteyenler sulandırılmış elma sirkesi karışımıyla sivilce kızarıklığının olduğu  bölgeyi silebilir.
Anason tohumunu suyla kaynatarak, elde edeceğiniz karışımla sivilcelerin neden olduğu kızarıkları silebilirsiniz. Bunu masajla yaptığınız takdirde iyileşme daha hızlı olacaktır.
Sivilce kızarıklığına maruz kalmamak için sivilcelerin sıkılmaması, cildin temiz tutulması oldukça önemlidir. Cilt bakımına daha fazla önem vererek, sivilcelerin olumsuz etkisinden korunabilirsiniz.

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 0

Your email address will not be published.


Sivilce Kızarıklığı

Sivilce Kızarıklığı

[…] Sivilce Kızarıklığı […]