Sivilce Kızarıklığı

Sivilce Kızarıklığı

Sivilce kızarıklığı, tıp dilindeki adı akne olan sivilceler, yağ bezelerinin fazla olduğu sırt, yüz ve göğüs bölgelerinde sık görülen bir sorundur. Özellikle androjen hormonunun yüksek salgılandığı ergenlik döneminde kendini gösterir. Bunun yanı sıra 25-40’lı yaşlarda da hormonal nedenlerle ve cildin yağ salgısının çoğalmasına bağlı olarak zaman zaman ortaya çıkabilmektedir.Yağ bezi genellikle iltihaplı olan sivilceler, karma ve yağlı ciltlerde daha sık görülür. Hem fiziksel hem psikolojik yönden oldukça sıkıntı veren bir cilt sorunudur.

Sivilce Kızarıklığı

Kırmızı sivilce lekeleri, sivilcenin oluşmasından hemen sonra ve çoğunlukla sivilcelerin sıkılması sonucu oluşur. Bu kırmızılıklar zaman içinde kendi kendine kaybolur yada ciltte kalıcı izlere neden olabilir. Bu nedenle sivilcelerle oynamaktan bilhassa sıkıp patlatmaktan uzak durmalıyız. Çünkü, bi nevi virüs olarak ta adlandırılan sivilceler patlatıldığında içindeki iltihabın yayılması sonucu çoğalabilir.

Cilt hücrelerinin yağ veya kir nedeni ile tıkanması sonucu oluşan sivilceler, erkeklere nazaran kızlarda biraz daha erken yaşlarda görülür. Ergenliğe geçiş belirtilerinden biri olarak kabul edilen sivilceler, doğru yöntemlerle tedavi edilebilir ve bırakacağı izler önlenebilir bir cilt problemidir. Sivilceler hafif ve şiddetli olarak görülebilir. Eğer altında herhangi bir hastalığın sebebi yatmıyorsa evde de uygulanabilecek yöntemlerle sivilce kızarıklıklarından kurtulabilirsiniz.

Sivilce Kızarıklığı
Sivilce Kızarıklığı

Fakat her zamanki gibi öncelikle bir dermatoloğa gitmekte fayda vardır. Yapılacak bazı testlerle hormonal bir dengesizlik varsa ilaç başlanmalıdır.

Sivilce kızarıklığına çözümler:
 
Sivilceyi küçültmek ve şişkinliğini indirmek için herkesin bildiği buz kompresi yapabilirsiniz. Başka bir yöntem; soda veya gül suyundan yapacağınız buz parçalarıdır. Özellikle sabah ilk uyandığınızda uygulayabilirsiniz. Bölgedeki kan hareketleri sonucu meydana gelen sivilce kızarıklığı, buz parçaları sayesinde yavaşlayan kan hareketleri ile kaybolacaktır. Cildinizi pürüzsüzleştirip parlaklık verir.
İçeriğinde bulunan birçok iyileştirici maddelerle sivilcelere de iyi gelen Aspirin, yapacağınız basit maske ile şikayetlerinizi azaltma özelliğine sahiptir. 2 yemek kaşığı suya 3 adet aspirin atıp ezin ve kızarık bölgeye sürün. 3 dakika aşmadan bekletip yüzünüzü ılık su ile yıkayınız. Haftada bir defa uygulayabileceğiniz aspirin maskesi kolay ve çok tercih edilen bir yoldur. Sivilce kızarıklığına uygulanacak diğer bir yöntem ise bal ve elma maskesidir. 1 çay kaşığı rendelenmiş elma ve 1 çay kaşığı balı karıştırıp cildinize sürün. 1 saat sonra ılık su ile yıkayıp kağıt havlu yardımı ile kurulayın.
Not: Hiçbir maskeyi göz altlarına fazla yaklaştırmayın.

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 0

Your email address will not be published.