Sedef hastalığına hangi doktor bakar Sedef hastalıgı bir…

Sedef hastalığına hangi doktor bakar?
Sedef hastalıgı bir cilt rahatsızlıgı oldugu icin Cildiye (DERMATALOJİ) poliniklerine muayene olabilirsiniz.

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 3

Your email address will not be published.


admin

admin

Sedef Bulaşıcı mıdır?
Asla bulaşıcı değildir. Hastanın herhangi bir yerinde bulunan sedef bir başkasına yada kendinde başka bir bölgeye temas ya da ortak kullanılan herhangi bir eşya ile bulaşmaz.

admin

admin

Sedef Kimlerde Olur?
Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sedef dünya nüfusunun %2’sinde karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Ebeveynlerden birinde olduğu taktirde çocukta görülme olasılığı %14 ebeveynlerin her ikisinde de olduğunda ise görülme olasılığı %41’dir

Çocuklarda 10 yaş öncesinde %10, 2 yaş öncesinde ise %2 ihtimalle görülür. Özellikle 20’li yaşlarda ki insanlarda daha sık karşılaşılır. Diz, dirsek, yüz, saçlı deri ve kıvrım bölgelerine yerleşir.

admin

admin

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
– Diz ve dirsek gibi darbe gören bölgeler başta olmak üzere keskin sınırları olan, canlı kırmızı ve sedef rengi kabuklu lezyonlar görülür. Ayrıca bu lezyonlar vücudun herhangi bir yerinde olabileceği gibi tırnak, saçlı deri (kafa) ve genital bölgelerde de oluşabilmektedir. Tedavi edilmediği taktirde büyüyüp, kalınlaşarak el ve ayak hareketlerini kısıtlayabilir. Saçın komple dökülerek kelleşmesine neden olmaz ancak şiddetlendiğinde saç dökülmelerine sebep olabilir.

Sedef yalnızca cildi değil bunun dışında eklem, kalp-damar sistemini de tutabilir. Şeker hastalığı ve obezite problemlerine de yol açtığı uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Sedef hastası doktoruna başvurduğunda sedefe eşlik edebilecek diğer hastalıkları da inceleyerek teşhis etmeli ve tedavisine başlamalıdır. Nadiren de olsa eklemleri tutabilen bu rahatsızlık eklemlerde şişlik ve ağrı şikayetlerine yol açar.