Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 5 Öneri

Yaşadığınız saç sorunlarını bertaraf etmek için yapmanız ve yapmamanız gereken birçok şey vardır. Aşağıdaki 8 öneriyi dikkate alarak daha sağlıklı saçlara ulaşabilirsiniz.

Yastık kılıfınızı iyi seçin

Uyurken başınızı koyduğunuzun yastık kılıfını iyi seçin. İpek veya saten yastık kılıflarını tercih edebilirsiniz. Bu yastık kılıfları saçlarınızdaki kırılmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu kumaşlar yumuşaklığı ve cildinize daha dost yapısıyla saçlarınıza da iyi gelebilir.

 

Saçlarınızı sıcaktan ve ultraviyole ışınlarından koruyun

Sıcak ve ultraviyole ışınları saçlarınıza zarar verir. Saçlarınıza zarar vermelerini önlemek için saçlarınıza fön gibi sıcak uygulamaları sınırlı tutun. Saçlarınızı fönlerken uzaktan ve düşük ayarda tutmaya çalışın. Yazın güneşlenirken saçlarınız güneşin zararlı ışınlarına karşı korumak için şapka takmayı ihmal etmeyin. Ayrıca ısıya karşı saçlarınızı koruyucu sprey de yaz aylarında kullanabilirsiniz.

 

Saçlarınızı çok sıkı atkuyruğu yapmayın

Atkuyruğu saçlar her ne kadar rahatlık verse de sıkı bir şekilde at kuyruğu yapmanız saç derinizde ve saç köklerinde zarar yol açabilir, saçlarınızı kurutabilir, kırılmalarına yol açabilir.

 

Sağlıklı saçlar için doğru besinler tüketin

Somon balığı, avokado, ceviz, tatlı patates, yoğurt, yumurta ve yaban mersini saçlarınız için faydalı besinlerdir. Sağlıklı saçlar ve sağlıklı cilt için gerekli olan vitamin ve mineralleri içerir. Ayrıca bit saç bakım uygulaması olarak yumurta, avokado ve yoğurt saçlara uygulanabilir.

 

Sigara içmeyin

Eğer sigara içiyorsanız sigarayı bırakmak zor olabilir. Fakat mümkün olduğunca bir an evvel sigarayı bırakmayı bakın. Sigara birçok konuda olduğu gibi saçlarınız üzerinde de olumsuz etkilere sahiptir. Araştırmalara göre sigara saçlarınızı incelterek çabuk dökülmelerine neden olmaktadır.

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 0

Your email address will not be published.