Peygamber Efendimizin Coçukları

Bazı rivayetlere göre, Hz. Peygamber’in dördü erkek, dördü kız olmak üzere sekiz çocuğu olmuş, oğullarının sayısının üç olduğu da söylenmiştir. 

Peygamberlikten önce doğan ve kendisinin Ebü’l-Kāsım künyesiyle anılmasına sebep olan ilk oğlu ve ilk ölen çocuğu Kāsım’ın ne kadar yaşadığı konusunda ihtilâf vardır. 

Onun ardından sırasıyla Zeyneb, Rukıyye, Ümmü Külsûm ve Fâtıma doğdu. 

Oğulları Tayyib ile Tâhir peygamberlikten önce vefat etti.

Tayyib ile Tâhir’in iki ayrı çocuk değil Abdullah adlı bir oğlunun lakapları olduğu da rivayet edilmiştir. 

Câriyesi Mâriye’den 8. yılda (630) doğan oğlu İbrâhim on sekiz ay yaşadıktan sonra öldü.

Resûl-i Ekrem’in soyu, kendisinden altı ay kadar sonra vefat eden küçük kızı Fâtıma’dan olma torunlarıyla devam etmiştir.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Efendimizi kaç cocugu vardır?

Peygamber Efendimizin ilk çocuğu kimdir?

İslam Peygamberi Hz. Muhammed S.A.V’in 7 çocuğu vardı. İlk çocuğunun adı Kasım ilk Torunlarının isimleri Huseyin ve Hamza dır.

Hz. Muhammed S.A.V‘in 7 çocuğu vardı. İlk çocuğunun adı Kasım’dı. Kasım henüz 2 yaşındayken hakkın rahmetine kavuşmuştu. Efendimizin evlenerek çocuk sahibi olabilen kızı ise Hz. Fatma idi. Hz. Fatma’nın Hz. Hüseyin ve Hz. Hasan isminde iki erkek evladı dünyaya gelmişti.

Hz. Peygamber’in (s.a.s.) eşlerinden sadece Hz. Hatice ve Hz. Mariye’den çocukları olmuştu. Hz. Hatice’den, Kasım ve Abdullah adında iki oğlu, Zeyneb, Rukiyye, Fatıma ve Ümmü Gülsüm adında dört kızı olmuştu. Mariye’den de İbrahim dünyaya gelmişti. Abdullah ve İbrahim hariç, Allah Elçisi’nin tüm çocukları peygamberlik gelmeden önce dünyaya gelmişlerdi. Resul-i Ekrem’in erkek çocuklarının üçü de süt emme çağındayken vefat ettiler.  Allah Resülü’nün kız çocuklarının en büyüğü olan Hz. Zeyneb, Hz. Hatice’nin kız kardeşi’nin oğlu Ebu’l-As b. Rebî‘ ile evlenmişti. İslam’ı kabul etmediği için eşinden ayrılan Zeynep, kocasının Müslüman olmasının ardından tekrar eski eşiyle evlenmiştir. Efendimizin diğer kızı Rukiyye Hz. Osman’la evlenmiş, onunla beraber Habeşistan’a yapılan her iki  hicrete de katılmıştı. Rukiyye’nin vefatından sonra Hz. Peygamber, Osman’a olan sevgisinden üçüncü kızı Ümmü Gülsüm’ü de ona nikahlamıştır. On sekiz yaşında Hz. Ali ile evlenen Fatıma ise Peygamberimizin en küçük kızı olup Allah Resulü’nün vefatından altı ay kadar sonra vefat etmiştir.

Bir yorum

  1. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

    http://www.graliontorile.com/

Cevapla

---Lutfen Kibar bir sekilde yorum yapın---

Hakkında ForumTartisma

forumtartisma ailesi
Scroll To Top