Peşinatsız ev kredisi nasıl alınır 2017

Pesinatsız ev kredisi nasıl alınır ve taksitleri nasıl olur?

Elinde avucunda hiç nakit parası olmayan vatandaşların kira ödemek yerine kendi evini ödemeleri için hiç peşinatsız ev kredisi nasıl alınır sayfamızda yer verdik. Peşinatsız konut kredisi veren bankalar 2017 talepleri, şartları ve kredi faiz oranlarını yine sayfamızda bulabilirsiniz. Bankalar tarafından talep edilen bu şartları sağlamanız durumda yüzde yüz kredi olanakları ile hiç peşinatsız ev kredisi alabilir, kendi yuvanızın sahibi olabilirsiniz.

Peşinatsız konut kredisi veren bankalar 2017

2011 yılı önceleri alınacak olan konutun tamamını yani yüzde yüz ( %100 ) maliyetine kredi olanağı sağlayan bankalar 2010 yılında tasarlanan ve 2011 yılının ocak ayı itibarı ile birlikte yürürlüğe giren kanunla birlikte sadece %75 lik bir oranına konut kredisi olanağını sağlamaktadır. Yine aynı kanunla birlikte kendine ait ticari iş yerialmak isteyen ve bunun banka kredileri ile karşılamak isteyenler için ise bu oran %50 olarak belirlenmiştir. Hiç peşinatı olmayan tüketiciler ise bu durumdan doğal olarak kötü olarak etkilenmiş ve kendilerine konut sahibi olabilmek için çıkar kapısı aramışlardır ve bulmuşlardır da. Hiç peşinatı olmayan vatandaşlar için konut kredisi veren bankalar ve tüketicilerin peşinatsız olarak nasıl konut kredisi alabileceklerini aşağıda başlıklar halinde sizler için paylaştık.

Hiç peşinatsız ev kredisi veren bankalar hangileridir?

Günümüzde bir çok banka hiç peşinatsız olarak alınacak olan konutun yüzde yüzüne kadar kredi olanağı sağlamaktadır. Tabi bu imkanlardan tüketicinin faydalanabilmesi için bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bankalar tarafından istenilen şartların sağlanması durumda başta Akbank, Finansbank, Odebank, Garanti bankasıolmak üzere bir çok özel sermayeli veya kamusal sermayeli bankalar alacağınız konut için yüzde yüz oranında kredi sunmaktadır. Yüz de yüz konut kredisi nasıl alınır, bankaların talep ettiği şartlar nelerdir? Gelin hep beraber inceleyelim.

 

Hiç peşinatsız ev kredisi şartları nelerdir?

Hiç peşinat talep etmeden bankalardan konut kredisi alabilmeniz için bankaların talep ettiği şartların başından ipotek değeri olan bir adet mahzen ( ev ) gelmektedir. Altını önemle çizerek belirtmemiz gerekir ki ipotek edilecek olan ev sizin üzerine olması şart değildir! eşinizin, dostunuzun veya akrabanızın üzerine kayıtlı olan ev üzerinden alacağınız ev için yüzde yüz yani tamamını kredilendirebilir siniz. Sistem kanun gereği alınacak olan evin bedelinin %75 oranına konut kredisi sunmakta geri kalan kısmını ise ipotek edeceğiniz evin üzerinden tüketici kredisi sunarak karşılama olanağı sunmaktadır! Matematiksel olarak belirtmemiz gerekirse alınacak olan konut değeri şayet 100 bin TL ise bu değerin %75 lik bölümünü ( 75 bin TL sini ) konut kredisi imkanları ile ve vadesi ile kullanabilir, geri kalan %25 lik bölümünü ( 25 bin TL sini ) ise ipotek ettiğiniz ev üzerinden tüketici kredisi imkanı ile alabilirsiniz.

İpotek değeri olan konutu olmayanlar nasıl yüzde yüzlük geri ödemeli kredi alabilirler?

Yukarıda belirttiğimiz şartları sağlayamadı iseniz yüz de yüz geri ödemeli konut kredisi olabilmek için bir diğer umut da ekspertiz raporlarının yüksek çıkarılmadır. Bankalar kredi başvurusu yapan müşterinin gelir gider tablosunu inceledikten sonra alınacak olan evin de incelenmesi için SPK lisanslı değerlendirme şirketlerine bağlı ekspertiz personelleri göndererek alınacak olan evin incelenmesini sağlar. Bankalar ekspertiz raporunda belirtilen mülk değerine göre kredi olanağı sunduğu için şayet ekspertiz alınacak olan mülkün fiyatını yüksek tutarsa tamamını kredi almış olursunuz.

Örnek: Alınacak olan evin değeri 100 bin TL ise ve incelemeye gelen evin fiyatını satıcı olan vatandaş ekspertize 135 bin TL civarlarında olarak belirtirse rapor doğrultusunda bankadan 100 bin TL ev alma kredisi alabilirsiniz!

Ev kredisi geri ödemeleri nasıl belirleniyor, size ne kadar kredi çıkar?

Banka kredisi ile ev sahibi olacak olan vatandaşların merak ettikleri diğer bir bölüm ise acaba ne kadar kendilerine kredi çıkacakları dır. Konut kredilerinde genel olarak kredi limitleri belirlenmesinde en önemli etken tüketicinin kredi notu, alınacak olan evin muhiti ( il / ilçesi ) ve kredi kullanacağınız bankadır. Geçmiş dönemlerde bankalar ile kredi veya kredi kartı olarak her hangi bir sorun yaşamamış ve devam eden herhangi bir krediniz bulunmuyorsa bu size + bir puan sağlayacaktır. Alacağınız evin durumu da kredi limiti için oldukça önemlidir. Alınacak olan ev bitmiş yani inşaat durumda değilse bu durumda bankalar için önemli bir kriterdir. Bankaların dikkat ettiği bir diğer husus ise kredi kullanacak olan vatandaşın aylık geliridir. Yine altını çizerek belirtmemiz gerekir ki bordolu olarak kanıtlaya bileceğiniz aylık kazancınızın %35 – 40 lık geri ödeme imkanı vadelerinde ev kredisi alabilirsiniz!

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 0

Your email address will not be published.