Parfüm Nedir ve Neden Yapılır?

Bir kozmetik harikası olan parfümü merak edenler çoktur. Özellikle merak konusu olan şey ise parfüm nedir ve neden yapılır sorusudur. Bu konuda açıklamalar yaparak konuya bir açıklama getirelim.

Parfüm çok eski zamanlarda özellikle kötü kokuları yok etmek amacı ile üretilen bir sıvı çeşididir. Özellikle eski zamanlarda tuvalet olmadığından insanlar bu ihtiyaçlarını yollara ve sokaklara yapmak zorundalardı. Bu neden ile etrafa çok kötü kokular yayılırdı. İşte o zamanlarda bu oluşan pis kokuları önlemek için bir çözüm bulunması gerekiyordu. Bu nedenle o zamanlarda bu pis kokuları yok etmek için parfüm adı verilen sıvı icat edildi ve bu sıvı günümüze kadar geldi.

Herkesin severek kullandığı parfümün içeriği ise doğanın bizler için verdiği mis kokulu çiçeklerden, ağaçlardan ve bitkilerden elde edilmektedir. Tabi bununla birlikte gün boyu kalıcı olması için ise içerisine bir takım kimyasal maddeler de karıştırılmaktadır. Genelde pahalı olarak satılan parfümlerin içerisinde gün boyu kalabilmeleri için konsantre esans adı verilen bir esans kullanılmaktadır. Bu nedenle parfümler sıkıldığında gün boyu kokularını yitirmezler. Tanınmış tüm kozmetik markaları tüm hazırladıkları parfümlerde konsantre esans denilen bu maddeyi kullanmaktadır.

Eski zamanlarda en çok kullanılan parfüm esansı güllerdir. Osmanlı zamanında da çok kullanılan gülden yapılmış esanslar çok beğenilirdi. Osmanlı saraylarının bahçeleri esans hazırlanabilmesi ve güzel kokması için güllerle donatılırdı. Genelde gül ile yapılan parfümler giderek içeriği zenginleşerek günümüze kadar geldi. Günümüzde olmazsa olmazlarımız haline gelen parfümler çok zengin içeriği ile harika kokular ortaya çıkmasına neden oldu.

Doğadan alınan bir çok bitki ve ağaçtan yapılan bir birinden değişik ve bir birinden güzel kokular parfüm kullanan herkesin çok büyük beğenisini topladı. Özellikle ter kokularını önlemek için kullanılan parfümler mis kokular yayarak sizleri çok mutlu ediyor. Sıkıldığı andan itibaren sizi doğanın içine alan parfümler gün boyu mutlu hissetmenizi sağlıyor. Yavaş yavaş yayılan bu muhteşem kokular sizi asla baymadan ve rahatsız etmeden gün boyu rahat etmenizi sağlıyor. İster çiçek kokuları, ister fresh kokular, isterseniz şekerli ve vanilyalı kokular tercih edebilirsiniz. Hangi kokudan hoşlanıyorsanız bir çok çeşidi mevcut. Parfüm kullanın ve rahatlayın.

Güzel kokmak ayrıcalıktır.

Cevapla

---Lutfen Kibar bir sekilde yorum yapın---

Hakkında ForumTartisma

forumtartisma ailesi
Scroll To Top