Para NE DEMEK?


Para kelimesi Farsça dilinden Türkçe’mize geçmiştir.

Para NE DEMEK? : Hem mal olarak kullanıldığında bir değere sahip olan hem de değişim aracı olarak kullanılabilen nesnelere denir. Buna en iyi örnek altın paradır.

Para nedir?

Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre ne demektir? : Devletçe bastırılan, üzerinde değeri yazılı kâğıt veya metalden ödeme aracı, nakit olarak kullanılan.

Para kelimesinin cümlede kullanımı : Oğlum masanın üstünden para‘yı al markete gid 2 sana yağ al gel ve para’nın üstünü almayı unutma!

Bazı ulkelerin para isaretleri :

Para Amaç’mı Araç’mı dır?

PARA amaç değil, bir araçtır. Para, değerlerimiz doğrultusunda, bizi bir noktadan bir noktaya taşıyan bir araçtır. (Yani AMAÇ değil). Örneğin, “1 milyon dolarım olsun” Neden? Niye? Ne yapacaksın bu parayla? Hayattaki hedeflerine, seni sen yapan değerlerine nasıl hizmet edecek? Parayı amaç olarak koyunca… Sanki o tavşan, siz tazı. . . “Tavşan kaç” oynuyorsunuz. Siz koştukça o kaçıyor. Hâlbuki parayı neden, ne için istediğinizi düşünseniz, o sadece bir araç olarak size hizmet edecek. Yani siz paranın kölesi değil, paranızın EFENDİSİ olursunuz.

Para ile ilgili cumleler :

para aktarımı, para arzı, para babası, para basma, para birimi, para canlısı, para cezası, para çantası, para değişimi, para dolaşımı, paragöz, para kısıtlaması, para pul, para şişkinliği, anapara, artı para, beş para, bloke para, bozuk para, büyük para, cari para, çürük para, demir para, haram para, hazır para, kâğıt para, kara para, kırk para, madenî para, nakit para, on para, sağlam para, sağ para, sıcak para, taze para, temiz para, tutulmuş para, ufak para, yüz para, başlık parası, boyunduruk parası, ekmek parası, hava parası, kahve parası, kan parası, kefen parası, palamar parası, uğur parası, yakıt parası, yol parasıEtiketler: , , , ,

Kategorisi : Ne demek&nedirYazı Hakkında Fikriniz varmı ??