Para İçin Çalışmak Mutsuzluktur!!!


Para İçin Çalışmak Mutsuzluktur :  forumlardan bir arkadas dile getirmiş bence haklı oldugu yön daha fazla….

Not: Hayat boyu bedava çalışın demek istemiyorum… Yanlış anlaşılmasın. Hayat boyu bir gün veya bir kaç saat bile yeterli olabilir çok şey anlamak için. Mesela bir kaç saatte simit nasıl yapılır öğreniyorsunuz uyguluyorsunuz ve çıkıyorsunuz, veya Ürgüp Göreme’de sıcak hava balonu işinde çalışıyorsunuz bir kaç gün veya saat, istediğiniz kadar. Hem ücretsiz faydalanıyorsunuz hem nasıl çalıştığını çözüyorsunuz, merakınızı gideriyorsunuz.

2 haftadır istediğim gün ve zamanda, sistemin tembelleştirmemesi için, masa başı işlerin robotlaştırmaması için sabah 03:00’te kalkıyorum ve gözüme kestirdiğim bir fırına gidiyorum… Hiç bir ücret ve karşılık almadan akşam 19:00’a kadar çalışıyorum. (Hamur atma, yoğurma, tezgah, lahmacun vs)

Amaçlarım…

Çalışmanın önemini anlamak…

Para için yaşamıyor olmanın farkına varmak, hayatı daha iyi anlamak…

Sosyalleşmek ve üretime katılmak…

İnsanları daha iyi anlamak, özgüven kazanmak…

Farklı bir şeyler yapıp fark edilmeyen şeylerin farkına varmak…

Zorluğu görmek ve emeğin kıymetini anlamak…

Müşterilerden tutun fırındaki işçilere kadar herkes anlamaya çalışıyor ne amacında olduğumu, ama kesinlikle kazanımı çok fazla, masraf yok yemek, ekmek zaten orada…

İnsanlar gelecek kaygısı, korkusu içinde üç kuruş için çabalayıp savaşıyorlar, o kadar dalıyorlar ki çok şeyin farkına varamıyorlar. Amacım sadece fark edilmeyenleri fark etmeye çalışmak.

Faydaları…

1) Yetenek geliştirmenize katkı sağlar üst seviyede, çünkü para için değil, öğrenmek için çalışıyorsunuz.

2) İş verimi çok yüksek çünkü motivasyon en üst seviyede.

3) Organizasyon kabiliyeti artıyor çünkü beklenti olmadan, gönüllü çalıştığınız için karşıdakinden iş yapmasını beklemiyorsunuz ve bu işçiler arasındaki bağı arttırıyor.

4) Öğrendiklerinizi pratikleştirme hızınız artıyor, yeni şeyleri de hemen hayata geçirebiliyorsunuz.

5) Sistemin kölesi olmadığınızı kanıtlıyorsunuz ve bu bir yenilik hissi veriyor, psikolojik olarak güçlü hissediyorsunuz.

6) İletişim gücünüzü arttırıyor çünkü arada maddi bir çıkar olmadığı için insanlarla iletişiminize engel çıkmıyor bir şey.

7) Hedeflerinize ulaşmada katalizör etkisi yaratır, işlere kendinizi tam olarak verme ve konsantrasyon kabiliyeti artıyor.

8) İnsanlara farklı bir şey gösterip onun gururunu yaşıyorsunuz.

9) Toplumun içine girip asosyalliği yıkıyorsunuz.

10) Doğrudan olarak ülke ve toplum ekonomisine katkı sağlıyorsunuz.

11) Üstünüzde bir iş yükü olmuyor, patron tarafından bir baskı olmuyor, istediğiniz zaman bırakıp gidebilirsiniz, bu ferahlık veriyor, verimi arttırıyor.

12) Sorumluluk almıyorsunuz, başarısız olmaktan korkmuyorsunuz, kaybedeceğiniz bir şey yok o yüzden mutlusunuz.

13) İleride yapacağınız işler için tecrübe kazandırıyor, bilgi birikiminiz artıyor.

14) Farklı alanlarda hemen her işe girebilirsiniz, işe alınma derdiniz yok çünkü karşılık beklemiyorsunuz, hemen alınırsınız, hemen bırakabilirsiniz.

15) Uzmanlık gerektiren ve yıllar alabilecek tecrübeleri kısa sürede edinme imkanı sağlıyor, o işi öğrenip kendi işinizi kurabilme imkanı artıyor.

Diğer maddeler konu içinde paylaşılacak, yüzlerce faydasını gördüm… Uzun olmasın istedim.

Benim gibi düşünen yabancılar… Garip karşılamayın lütfen.Kategorisi : Tartişma KonularıYazı Hakkında Fikriniz varmı ??