Özgüven nedir?


Özgüven Nedir, Nasıl Kazanılır? 12 Mükemmel Bilgi ve Yöntem Öğrenmek İster misin?

Sevgili okurlar, özgüven nedir ve özgüven nasıl kazanılır soruları bütün insanları çok yakından ilgilendiren ve her insan tarafından muhakkak cevaplaması gereken sorulardır; çünkü hayatın özü, özgüven kavramı etrafında şekillenir ve hayatı yaşanabilir kılan en büyük etken yine özgüvendir.

Peki, öyleyse özgüven nedir ve nasıl kazanılır? İşte bu yazıda, 12 mükemmel ve hayati bilgiyle hayatımızın yakıtı olan “özgüven” hakkında çok ayrıntılı ve etraflı bilgiler aktaracağım. Lütfen, her maddeyi içselleştirmeye çalışarak ve dikkatlice okumaya çalış; hatta mümkün mertebe not alarak okuma alışkanlığı geliştir. Bilirsin, bazen bir söz bile insanın hayatını değiştirebilir.

Özgüven Nedir, Nasıl Kazanılır? 1. Vazgeçme Yanılgısı

 1. Vazgeçme yanılgısı.

Tembellik ve atalet, hayatımızın her alanını kaplamış durumda ne yazık ki! Ve ne yazık ki hepimiz, “vazgeçme yanılgısı” ile dopdolu durumdayız.

Oysaki öğrenilmiş çaresizlik dürtüsüne set çekip vazgeçme huyumuzdan kurtulursak, özgüveni çok kısa sürede elde edebiliriz. Nasıl mı?

Özgüven nedir, sorusuna kısaca şu cevabı vermemiz mümkün: “Özgüven, hayattan zevk ve doyum almamızı sağlayan ve özgürlüğümüzü sınırsızca kullanmamıza kapı aralayan muhteşem bir iksirdir.”

Bu tanım, içerisine vazgeçmemeyi de barındırır; zira karşılaştığı engeller karşısında hemencecik vazgeçen kişiler, özgüven geliştirme yolunda kısa sürede pes eden ve kendine değer vermeyen kişilerdir.

Halbuki belki de sonuca yalnızca birkaç adım kalmıştı. İşte başaran kişiler, o son adımı da atabilen gözüpek ve atılgan kişilerdir.

Öyleyse, bundan böyle “vazgeçmekten vazgeç!”

Özgüven Nedir, Nasıl Kazanılır? 2. Erteleme Hastalığı

 1. Erteleme hastalığının tedavisi.

Ertelemek, özgüven düşük kişilerin en belirgin adetlerinden ve en göze çarpan alışkanlıklarından biridir. Çünkü özgüven eksikliği, kişiyi yaptığı herhangi bir işi ertelemeye sevk eder ve o kişiye içten içe şu telkinde bulunur:

“Boşver, daha sonra yaparsın. Bu konuda kendini eğitir, daha sonra daha mükemmel bir şekilde yaparsın.”

İşte bu ses, özgüveni baltalayan ve kişinin yaşam kalitesine olumsuz etkide bulunan en yıkıcı ifade tarzıdır.

Kaldı ki, ertelemek bir hastalıktır ve bu hastalığın en büyük semptomu da mükemmellik mikrobudur. Evet, ertelemek çoğu kez “daha mükemmel olmalıyım” fikriyle el ele gezer ve bu olumsuz ikili, kişinin özgüvenine kezzap döker.

Düsturumuz şu olmalı: “Eğer yapacağım işin başkasına zarar verme olasılığı yoksa, ertelemekten uzak durmalıyım.”

ozguven nedir 2

 

Özgüven Nedir, Nasıl Kazanılır? 3. Özgüvenli Doğulur Safsatası

 1. Özgüvenin doğuştan geldiği hatası.

Dostum, özgüvenin doğuştan geldiği düşüncesi, tek kelimeyle bir safsatadan ibarettir; çünkü özgüven, sonradan kazanılan bir kavramdır ve bu bağlamda işin en güzeli tarafı şudur:

“Özgüven, her yaşta ve hayatın her safhasında geliştirilebilir. Yeter ki içinde istek olsun.”

Bu bağlamda, yazının devamını ve aktaracağım “özgüven kazanma yolları”nı pür-dikkat okumaya devam etmelisin.

Özgüven Nedir, Nasıl Kazanılır? 4. Durağanlık Problemi

 1. Durağan mıdır hareketli mi?

Özgüven, durağan mıdır yoksa hareketli ve değişken bir kavram mıdır sence?

Bu soruya cevap vermeden önce, hemen hemen herkesin yaşadığı şu tecrübeyi düşünmeni istiyorum:

Çevre ve ortam tamamen aynı olduğu halde kendini daha özgüvenli ve mutlu hissettiğin anları hatırla!

Peki acaba her etken aynı olduğu halde özgüven neden değişkenlik gösteriyor?

Bu sorunun cevabı, o günkü duygu durumuyla ve bilinçaltının acayip yapısıyla ilgili. İlerleyen satırlarda bunun cevabını vermeye çalışacağım.

Özgüven Nedir, Nasıl Kazanılır? 5. Hayal Gücü Taktiği

 1. Hayalin muazzam gücü.

Bu maddede sana çok çok değerli bir bilgi aktarmak istiyorum:

Kişiyi yöneten bilinçaltıdır ve bilinçaltı, gerçekle hayali ayırt edemez. Peki, ne demek bu ve bu bilginin özgüven nedir, nasıl kazanılır, sorularıyla ne ilgisi var?

Dostum, özgüvenini toparlayarak yapmak istediğin şey nedir? Bir topluluk önünde sakin ve akıcı bir şekilde konuşmak mı istiyorsun ya da sevdiğin birine açılmak mı istiyorsun?

O halde bunu hayalinde capcanlı bir şekilde yap. Hem de istediğin kadar, istediğin zaman ve sınırsızca…

Bunun özgüven nasıl kazanılır, sorusuna cevap arayanlara katacağı harika katkı ise şu olacak:

Bilinçaltı gerçekle hayali ayırt edemediği için kurduğun hayali yaşanmış zannedecek ve yavaş yavaş buna alışacak.

Buna psikolojide “imajınasyon çalışması” denir ve bu bilgi bence psikolojinin verileri içerisinde en kayda değer olanıdır. Dene ve gör.

kadınlar ve erkekler 1

 

Özgüven Nedir, Nasıl Kazanılır? 6. İç Diyalog Problemi

 1. İç diyalogların sıkıntılı süreci.

Dostum, çocukluktan bu yana, hep olumsuz yaptırımlarla karşı karşıya kaldığımız için ve her defasında “yapma, yapamazsın, kırarsın!” gibi olumsuz telkinlerin etkisine maruz kaldığımız için artık kendi kendimize de daima “olumsuz telkinlerde” bulunmaya başladık.

Bunun kanıtı olarak, iç dünyanı ve iç dünyandaki konuşmaları bir kez dikkatlice dinlemeni öneririm.

Göreceksin ki, çoğu kez seni yıldıracak ve vazgeçirecek söylemlere maruz kalıyorsun.

Öyleyse bu noktadan sonra iç dünyandaki diyaloglara kulak kabart ve olumsuz telkinleri hemen yok et. Sonrasındaysa bu negatif söylemlerin yerine yavaş yavaş olumlu söylemler ikame etmeye çalış.

Birkaç ay içerisinde muazzam bir değişim yaşayacağını görecek ve belki de hayretler içinde kalacaksın.

Özgüven Nedir, Nasıl Kazanılır? 7. Maruz Kalma ve Daldırma Eğitimi

 1. Maruz kalma ve daldırma eğitimi.

Dostum, özgüven nedir ve özgüven nasıl kazanılır, soruları “maruz bırakma” eğitimiyle çok yakından ilgilidir. Çünkü birçok kişi, bebeklik ve çocukluk döneminde kaybetmiş olduğu özgüvenini, “maruz kalma” eğitimiyle yeniden elde eder.

Bu eğitim bazen tesadüfen ve kendiliğinden gelişir bazen de sistematik ve bilinçli bir çalışmayla yapılır.

Bu eğitimi bilinçli bir şekilde uygulamak ve pratiğe aktarmak için kademeli yaklaşma tekniğini uygulayabilirsin. Şöyle ki:

Hangi konuda kendini özgüvensiz hissediyorsan ve hangi alanda kendini yetersiz görüyorsan şunu yap:

O konuya yavaş yavaş kendini alıştır. Kademeli olarak, o problemi aşman mümkün. Bunu, hayalin muazzam gücü taktiği ile birleştirip kısa sürede hayata geçirebilirsin.

erkeklerin hoşlanma belirtileri 4

Özgüven Nedir, Nasıl Kazanılır? 8. Bilinçaltı Bilgisi

 1. Bilinçaltının gücü.

İnsanın neredeyse bütün hareketlerini ve düşüncelerini yöntem en büyük mekanizma bilinçaltıdır; fakat maalesef çoğumuz bu muazzam gücün ya farkında değiliz ya da bilinçaltını olumlu anlamda revize etmenin yollarını bilmiyoruz.

Hiç kendini istemediğin bir pozisyonda bulduğun oldu mu? Peki ya ayaklarının seni hiç ummadığın bir yere götürdüğü oldu mu? Peki ya kendini utangaç ve sönük hissettiğin, silik olduğunu zannettiğin durumlar? İşte bunların hepsi, bizi asıl yöneten bilinçaltının birer oyunu. Peki, nasıl değiştirebiliriz bilinçaltını?

Özgüven Nedir, Nasıl Kazanılır? 9. Pozitif Düşünce Gücü

 1. Olumlu düşünme eğitimi.

Olumlu düşünme eğitimi, özgüven nedir ve özgüven nasıl kazanılır, diyen herkesin mutlaka bilmesi ve uygulaması gereken bir pratiktir, şöyle ki:

Önceki maddelerden birinde olumsuz düşüncelerin istilasına maruz kaldığın zaman dilimlerinden söz ettim ya. İşte bu zaman dilimlerinde yapacağın şey, içindeki olumsuz düşünceyi olumluya çevirmek olacak; sadece bu.

Bu yöntem, zamanla bilinçaltına sirayet edecek ve bilinçaltın bir noktadan sonra seni otomatik pilotta yönetmeye başlayacak. İşte o noktaya ulaşmak, özgüven özgürlüğüne tam anlamıyla kavuşmanı sağlayacak.

ozguven nedir

Özgüven Nedir, Nasıl Kazanılır? 10. Gözlem Gücü

 1. Gözlemleyen ben nedir?

Özgüven nedir ve nasıl kazanılır, soruları zihnini meşgul eden herkes “gözlemleyen ben”e ulaşmak zorundadır.

Gözlemleyen ben, kişinin içindeki gelişmeleri sürekli olarak mercek altına alması anlamına gelir. Peki, bu bize ne sağlar?

Bu sayede, kendi içimizdeki olumsuz duyguların ve düşüncelerin kontrolünü sağlar ve gerektiği yerde bu negatif gidişe dur demeyi başarabiliriz.

Bu konu, çok önemli olduğu için başka bir yazımda daha ayrıntılı anlatmayı planlıyorum.

Özgüven Nedir, Nasıl Kazanılır? 11. Çevre Etkisi

 1. Çevrenin etkisi.

Bu konuda sadece, bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim, sözünü aktarmakla yetinmek istiyorum.

Bu konu, model alma yoluyla öğrenme veya sosyal öğrenme dediğimiz çok önemli bir kavram. İlerleyen günlerde bu konuyu da etraflıca anlatmayı ve özgüven kazanma yolculuğunda neler yapılabileceğini izah edeceğim.

Özgüven Nedir, Nasıl Kazanılır? 12. Okuma Etkisi

 1. Okumanın bilinçten bilinçaltına akışı ve muhteşem bir öneri.

Dostum, özgüven konusunda kişisel gelişim kitaplarının yabana atılamayacak kadar önemli olduğunu belirtmek isterim; çünkü insanın okuduğu kitaplar, yavaş yavaş bilinçaltına akarak bilinçaltını yeniden yapılandırır.Kategorisi : Tartişma KonularıYazı Hakkında Fikriniz varmı ??