Namazın kaza’sı nasıl kılınır?


Namazın kaza’sı nasıl kılınır?

Namazın kaza'sı nasıl kılınır?

Namazın kaza’sı nasıl kılınır?

kaza namazları ne zaman  kılınabilir?

Namazların kazasında bir arada ve aynı vaktin ardında diye bir şey yoktur. Ne zaman ve hangi namazı kaza edebilirseniz onu kâr kabul edin. Şu kadar ki, kerahet vaktinde kılmasanız daha iyi olur. Üç kerahet vakti vardır:
a- Takvimde yazan güneş doğumu anından itibaren 40 dakika.
b- Öğlen ezanına 40 dakika kala.
c- Akşam ezanına 40 dakika kala.
Bunların dışında her zaman her kaza yapılabilir. Allah kabul buyursun.(1)

Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınacaktır. Sabah iki, öğle dört, ikindi dört, akşam üç, yatsı dört ve vitir üç rekat olarak kaza edilir.(2)

Kaza namazları nasıl kılınır? 

Vaktinde kılamayıp kazaya kalan namazları altı vakti bulan veya daha çok olan bir kimse, kaza namazları arasında bir sıra gözetmediği gibi, kaza namazları ile vakit namazları arasında da bir sıra takibi yapmaz.

Namaz kılmanın mekruh olduğu üç kerahet vaktinin dışında, istediği ve müsait olduğu her zaman kılabilir. Çünkü kaza namazları için belli bir vakit yoktur. Meselâ, vaktinde kılınamamış olan bir ikindi namazı yatsıdan sonra, bir yatsı namazı da öğleden sonra kılınabilir.

Kaza namazlarını kılarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur. Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

Meselâ: “Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını” yahut “son öğle namazını kılmaya.” Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

 

1.https://www.fetvameclisi.com/fetva-kaza-namazlari-ne-zaman-kilinabilir-77705.html

2.https://sorularlaislamiyet.com/kaza-namazlari-ne-zaman-ve-nasil-kilinir-sunnetler-de-kaza-edilir-miKategorisi : Pratik BilgilerNamazın kaza’sı nasıl kılınır? Yazısına Yapılan Yorumlar

  1. admin dedi ki:

    “İnsanlar ezan okumanın ve namazda birinci safta bulunmanın ne kadar faziletli olduğunu bilselerdi, sonra bunları yapabilmek için kur’a çekmek zorunda kalsalardı kur’a çekerlerdi. Şayet camide cemaate erken yetişmenin ne kadar faziletli olduğunu bilselerdi, birbirleriyle yarışa girerlerdi. Eğer yatsı namazı ile sabah namazındaki fazileti bilselerdi, emekleyerek ve sürünerek de olsa bu iki namaza gelirlerdi.”

Yazı Hakkında Fikriniz varmı ??