Mısır Firavunlarının Taçlarının Anlamları

Dünyanın en gizemli sehri mısır ve gizemlerini hala koruyan mısır firavunlarının giydikleri degisik taç lar ne anlama gelmektedir hep beraber bakalım.

hiyeroglif ve heykel üzerinde gördüğümüz firavun hedjet isimli, yukarı mısır’a özgü şu beyaz tacı takıyorsa, kahire’den assuan’a uzanan bölgede hüküm sürmüştür. taç görüntüsüyle bir akbabayı simgeler.

Deshret isimli, aşağı mısır’a özgü şu kırmızı taç’ı takıyorsa, o firavun nil deltası’ndan kahire’ye uzanan bölgeye hüküm sürmüştür. taç görüntüsüyle uraeus’u yani saldırıya geçmeye hazırlanan kobra yılanını temsil eder.

pschent isimli şu görkemli kırmızı-beyaz çift taçı takıyorsa o firavun aşağı ve yukarı mısır’ı tek bir krallık altında, memphis başkentinde birleştirmiş, her iki bölgeye de hüküm süren en güçlü firavunlardandır. hem akbabayı hem kobrayı temsil eder.

Firavun khepresh isimli deriden veya kumaştan yapılmış altın disklerle süslü şu mavi taçtan takıyorsa savaştadır. yine bu taç da saldırıya hazırlanan kobra yılanını temsil eder.

Firavun iki tarafı görkemli uzun devekuşu tüyleriyle süslü, aynısını osiris‘in başında da görebileceğimiz atef isimli şu tacı takıyorsa dini bir ritüeldedir.

eğer firavun hemhem isimli şu üçlü ‘atef‘ taçlarından oluşan büyük tacı takıyorsa, taç giyme töreni gibi önemli bir seremonidedir. bu tacın anlamı haykırış anlamına geldiğinden savaşlarda da takıldığı olurdu.

Firavun nemes isimli, herkes tarafından bilinen ve taç zannedilen şu mavi ve altın çizgili parça aslında taç olmasa da firavunun gücünü simgeleyen, ve zaman zaman yukardaki taçlarla kullanılan bir giysidir. ebu simbel heykellerinde görülebilir.

Antik mısırı anlamak cok zordur, antık mısırda ölen insanlar birer yıldız olurken, Firavunlar birer tanrı idi.

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 0

Your email address will not be published.