Meningokok aşısı nedir?

Meningokok aşısı nedir?

Meningokok aşısı özellikle Sahra-altı Afrika ve Suudi Arabistan seyahatlerinden önce veya sonra istenen seyehat aşıları icindedir.

Meningokok aşısı, N. meningitidis’in endemik olduğu bölgeye özellikle salgın dönemlerinde seyahat edecek ve yerel halk ile teması olacaklara veya bu bölgelere yerleşmeye gidecek kişilere önerilir. Sahra-altı Afrika’nın menenjit kuşağında Aralık-Haziran boyunca hastalık görülür. Meningokok aşısı, hac ve umre döneminde Mekke ve Medine’yi ziyaret edecekler için Suudi Arabistan tarafından istenen bir koşuldur. Bazı ülkeler tarafından da hac dönüşünde istenir.

  • Polisakkarit meningokok aşısı
  • Konjuge meningokok aşısı

Her iki aşı da meningokok hastalık etkenlerinden dört tipine (A, C, W-135, Y) karşı koruma sağlayabilmektedir.

1. Polisakkarit meningokok aşısı:

Uluslararası piyasada bivalan (A+C), trivalan (A+C+W-135) ve tetravalan (A+ C+W-135+Y) aşılar mevcuttur. İki yaşından küçükler için koruyucu değildir. Tek doz aşıdan 10 gün sonra koruyuculuk başlamakta ve koruyuculuk 2-3 yıl kadar sürmektedir.

Polisakkarit aşılar genel olarak güvenli ve belirgin sistemik yan etkileri oldukça nadirdir. En sık yan etki enjeksiyon yerinde 1-2 gün içerisinde görülen kızarıklık ve hafif ağrıdır. Aşılananların % 2’si kadarında 38.5 0C’yi geçen ateş görülmektedir.

2. Konjuge meningokok aşısı:

Konjuge aşı kullanımıyla; bebeklerin (2 yaş altı) aşıya olan yanıtı artmış, koruyuculuk süresi uzamış ve meningokokların nazofarengial taşıyıcılığı azalmıştır. Konjuge aşılar da monovalan (A, C), bivalan (A+C) ve tetravalan (A+ C+W-135+Y) şeklinde piyasada bulunabilmektedir. Uluslararası piyasada lisanslı üç tetravalan konjuge meningokok aşısı bulunmaktadır. Bu aşıların üçü 2-55 yaş için tek doz uygulanmak üzere ve iki tanesi de 9-23 aylık bebeklerde 2 doz uygulanmak üzere lisans almıştır.

Konjuge aşılar oldukça güvenlidir ve ciddi yan etkiler bildirilmemiştir. Aşı yapıldıktan sonra 1-3 gün sürebilen enjeksiyon bölgesinde şişlik, kızarıklık ve ağrı görülebilir. Çok nadiren çocuklarda kısa süreli ateş ve huzursuzluk görülebilir.

Bir yorum

  1. Keep up the superb piece of work, I read few content on this website and I conceive that your site is rattling interesting and holds bands of wonderful information.

    http://www.graliontorile.com/

Cevapla

---Lutfen Kibar bir sekilde yorum yapın---

Hakkında ForumTartisma

forumtartisma ailesi
Scroll To Top