(Liposuction) Yağ Alma


(Liposuction) Yağ Alma

 

(Liposuction) Yağ Alma

(Liposuction) Yağ Alma

Erişkin insan vücudundaki yağ hücresi sayısı sabittir. Ergenlikten sonra yağ hücresi sayısı artmaz, ancak yağ hücrelerinin hacmi artar Bu da kilo artışı ile sonuçlanır. Fazla kilolardan kurtulmak için uygun diyet ve egzersiz ve düzenli bir yaşam tarzı şarttır.

Ancak, bu şartları yerine getiren kişilerde bile, kaybolmayan inatçı yağ birikimleri olabilir. Karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli yağ birikim bölgeleridir. Liposuction,vücudun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı bir ameliyattır. Kesinlikle bir zayıflama ameliyatı değil, bir vücut kontur düzeltme ameliyatıdır. Bu ameliyatla hacmi artmış, diyet ve egzersize dirençli yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılırken, mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur. Amaç zayıflatma değil, kontur düzeltme olduğu sürece, iyi seçilmiş hastada, hastane koşullarında iyi uygulanan teknikle, herhangi bir riski olmayan bir ameliyattır. Çene altı, yanaklar, boyun, kol üst iç yanı, memeler, göğüs, karın, bel kalça, uyluk, diz iç yanı, bacak arkası gibi vücudun birçok alanındaki yağ birikimlerinin vakumla alınması mümkün hale gelmiştir.

Liposuction Kimlere Uygulanabilir?
→ Cildinde çatlak ya da sarkma gibi problemler olmayanlar için uygundur.
→ En fazla bir doğum yapmış, orta yaşlı, aşırı kilosu olmayan kişilerde en iyi sonuç alınmaktadır.
Liposuction Hangi Bölgeler için Uygundur?
Her bölgede uygulanabilmesine karşın, erkeklerde bel çevresi, karın ve boyun altı (gıdı); kadınlarda karın, bel, kalçalar, basenler, diz içleri, bacakların iç ve üst kısımları, ayak bilekleri, boyun altı (gıdı), kol altları ve sırt en uygun yerlerdir.
Liposuction Yaptırmak için En Doğru Zaman
→ Rejimde olan kişiler için kilo verdikten sonra,
→ Doğumdan bir yıl sonra.
Ek Tedavi
Şart olmamakla birlikte lenf drenaj masajı ya da LPG gibi “endomoloji” tedavilerinin lenf drenajını hızlandırması açısından faydası vardır. Ameliyat sonrası kişilerin kendisine masaj yapması ise iyileşme hızını artırmaktadır.
Olası Sorunlar
Her ameliyat için geçerli olan kanama ve enfeksiyon kapma riski liposuction için de geçerlidir. Kanamalar ciddi boyutta olmayıp basit hematomlar şeklindedir.
Ameliyat sonrası ciltte oluşan kızarıklık, ateş ve şişlik enfeksiyon belirtisi olabilir. Böyle bir durumda enfeksiyonun temizlenmesi ve antibiyotik tedavisine başlanması gerekmektedir.
Cilt kaybı, nadir de olsa görülebilecek komplikasyonlardandır. Aynı bölgeye ikinci kez ve çok kapsamlı bir liposuction yapıldığında ya da ameliyattan sonraki ilk 2 hafta içerisinde sigara kullanıldığında bu olasılık artar.
Yağ alınan bölgelerde hissizlik olması ise beklenen bir durumdur. Bu his kayıpları ilk aylarda büyük oranda geçmesine karşın bazı yerlerde 9 aya kadar devam edebilir. Ameliyat sonrası kalıcı his kaybı ise çok nadir görülür.


Kategorisi : Genel Saglık BilgileriYazı Hakkında Fikriniz varmı ??