Küp İçinde Toprak, Kül Bulunduğunda Yapılması Gerekenler


Küp icinde parlak veya yanmış toprak buldugunuzda neler yapmalıyız.

Mesala kimi derki küp içinde toprak kül buldunuzmu hiç ellemeden bir hocaya götürün veya kan akıtın ki altına dönüşsün,evet ne yazıkki bu tür inanışlara sahip defineci arkadaşlarımız mevcut bu bizi bilimsel akedemik yönde komik kılar.

Örneğin bir küp içinde toprak veya kül buldunuz ve bunun bulunduğu yerin verdiği eminliğe dayanarak kesin altın tozu olduğu kanaatindeyseniz yapmanız gerekenler şunlardır ; Bir kimyager bulup bu bileşimi nasıl çözeceğinizi danışmak çünkü altın bir tür elementle birleştirip bu hali almıştır.

Örneğin civa ile birleştirilen altın erkek berberlerinde sakal traşı olurken kanayan cildinizdeki kanamayı durdurmak için kullanılan ”nişandra” ile kaynattığınızda altının civadan ayrıldığını biliyormuydunuz ?

Bu bilimsel ayrıştırma tekniklerinden sadece birisidir.

Civa ile altın birbirine temas ettiğinde altın sıvı kahverengimsi bir hal alır. Bu tekniği Osmanlılarda tombaklama sanatında kullanmışlardır.

Altın ile temas ettirilen,civa ve altın karışımına kül ve biraz toprak ilave ettiğinizde gerçek topraktan ayrıt edemezsiniz,

bu bileşimi ayrıştırma için ihtiyacınız olanlar; su ve nişandradır tabi bu civa ile hazırlanan bileşimler için geçerlidir.

Dediğim gibi bir kimyager veya kuyumcudan bilgi almak yapacağınız ilk iş olsun.

Bu arada bazı arkadaşlarımız o dönemde civamı vardı düşüncesine kapılabilirler.

Civa tarihi hakkında çok kısa bir bilgi civa ilk olarak MÖ IV.-III yüzyıllarda Arthasastra adlı metinde bulunur.

Civayı ilk olarak Mısırlılar, Romalılar, Eski Yunanlar, ve Hintler kullanmıştır bunlar Akedemik bilgidir araştırmaya açıktır. Umarım Faydası olur Saygılarımızla.Kategorisi : Define İsaretleriKüp İçinde Toprak, Kül Bulunduğunda Yapılması Gerekenler Yazısına Yapılan Yorumlar

 1. altan dedi ki:

  sanırım senin bahsettiğin eskiden hamanlara yada çeşmelere su taşımak için kullanılan toprağa döşenen toprak künkler (su borusu). bunlar topraktan yapıldığı için küpe benzer fakat dibi yoktur birinin altı diğerinin üstüne geçtiği için o şekil zannetmiş olabilirsin.

 2. nerm dedi ki:

  selam bizim köyde bir kilise arkasında yaptığımız bir kazıda bir kanala rasladık kanalın içinde ağzı dibine yapışık sıralı köpler vardı içinde sarı toprak vardı 7-8 tanesini öylece boşalttık hala devam ediyordu bunun için bir fikriniz varmı?

 3. ilhami dedi ki:

  Evet evran bazı kupler içerisinde kömürümsü parlak küller çıkar.İşte bu noktada şunu anlıyoruz demekki kazı yaptığımız yerde yaşamış medeniyetler hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.Kazı yaptığı yerin hangi uygarlığa ait olduğunu bilmeyen bir defineci bilincsiz ve tahrip eden bir kazı yapar.Mesela bir grek mezarı açıyorsunuz ve içerisinde kül dolu küp çıkıyor.Kazdığı mezar hakkında bilgisi olmayan kişi belki de bu külleri altın tozu sanıp altına çevirmek için birçok masraf edecek ve bir sürü zaman kaybedek.Oysa kazı yaptığı mezarın bir grek mezarı(daha bir çok örneği var) olduğunu bilir ve bu uygarlığın ölü gömme gelenekleri hakkında bilgi sahibi ise bu uygarlığın uzunca bir dönem ölüleri yakarak gömme inanışına sahip olduğunu bilir ve ona göre hareket eder.

 4. kamil dedi ki:

  Bilgiler için çok teşekkürler. Küp içindeki parlak küllerin insan kemiğinin yanmış hali olduğunu söyleyenler de var bilgisi olan yazsın bunu söyleyenler altın olduğuna inanmıyorlar.

 5. nizami dedi ki:

  kardeş emeğine sağlık güzel bilgiler.. türkiyede de bu işi yani altın işinde uzman olan yahudi ve ermeniler dir… bu altın işinde gerçekten uzman olmuşlar ve halen yürütmektedirler… küp içerisinden kül veye toprak çıkması en çok da ermeniler kullanmışlardır… kayseri ankara istanbulda halen bu antın işleme ve sarraf işlerini yürütmektedirler…

  aman arkadaşlar böyle birşeye ulaşırsanız güvenebileceğiniz bu işin ehli olan sarraf veya kimyagar a götürün.. Rabbim hepimize bol nasipler kısmet etsin….Amin.

Yazı Hakkında Fikriniz varmı ??