Kritik hasta Tanımı


Kritik hasta nedir? Kritik hasta tanımı çok önemlidir. 

Kritik hasta demek; solunum, dolaşım, boşaltım, sindirim sistemi gibi herhangi bir sistemde hastayı tehdit edecek bir gelişme olması durumunda, yoğun bakım ünitesinde takip ve tedavisi gereken hasta demektir.

Yoğun bakım nedir?
Yoğun bakım, kritik hastanın yaşamsal destek alma ihtiyacı olduğunda tedavi edildiği alanlardır. Kritik hasta tanımı çok önemlidir. Kritik hasta demek; solunum, dolaşım, boşaltım, sindirim sistemi gibi herhangi bir sistemde hastayı tehdit edecek bir gelişme olması durumunda, yoğun bakım ünitesinde takip ve tedavisi gereken hasta demektir. Yoğun bakımlar, diğer bölümlerden farklı olarak yoğun bakımı yapacak daha ileri teknolojiye sahip ekipmanlara sahiptir. Daha çok doktorla, daha çok hemşireyle hastanın takibinin yapıldığı ve yaşamın bir şekilde devam ettirilmeye çalışıldığı alanlardır.

Hastalık veya travma sonucu yaşam fonksiyonları ileri derecede bozulmuş olan veya her an bozulma riski taşıyan hasta kritik hasta olarak tanımlanır.

sonrası derlenme döneminde yakın gözlem gerektiren durumlarda hastalar yoğun bakımda takip edilmesi gereken temel hasta grupla­rıdır.

Kritik hastalarda, solunum ve dolaşım gibi yaşamsal fonksiyonların gelişmiş cihazlar ve modern tedavi yöntem­leri ile desteklenmesi gerekmektedir.Etiketler: , ,

Kategorisi : Ne demek&nedirYazı Hakkında Fikriniz varmı ??