Kisilik Tipleri


Kadınkara göre erkeklerin çogu kisiliksizdir,

Ama kisilerin, her bireyin kendine göre özellikleri vardır!

Erkellere göre kadınlarda kisilik sabit degil elbise gibi her an degiskendir.

Sizler icin ufak bir kisilik Tipleri aratırdık!

Kişilik Tipleri

 1. Zevk Yönü Ağır Basan Kişilik
 2. Mantıkçı
 3. Komutan
 4. Arabulucu
 5. Tartışmacı
 6. Duygusallaşanlar
 7. Dış Kaynaklılar
 8. Eşleşenler
 9. Benzerlik Odaklılar
 10. Prosesci
 11. Gelecek Odaklı
 12. Acıdan Kaçanlar
 13. Dışsallaşanlar
 14. İç Kaynaklılar
 15. Eşleşmezler
 16. Prosedürcüler
 17. Geçmiş Odaklı
 18. Farklılık Odaklı

On Sekiz kişilik tipi sıraladık. Sizde yazımızdan faydalanarak kişilik tipinizi bulabilirsiniz.

1. Zevk Yönü Ağır Basan Kişilik

Eğlenceye , boş vakitlerini değerlendirmeye , gezmeye çok severler. Her şeyden mutlu olmaya çalışırlar. İstedikleri gerçekleşmez ise mutsuz olurlar , enerjileri düşer ve başka eğlenceler ve ortamlar ararlar. Gelecek kaygıları pek yoktur. Yanlış yapmaya yatkındırlar çünkü bir şey yaparken düşünmezler. Aşırı haz odaklı cesurdurlar. İlginç , aksiyonlu , heyecan verici olaylara merakları vardır. Eğlenmeye ve zevk alma odaklılar. Zaafları haz odaklıdır. Bu kişileri kandırmak istiyorsanız haz aldıkları şeyler üzerinde yoğunlaşabilirsiniz.

Devamlı haz aldıkları için bir süre sonra sıkılırlar. Hazları ertelersek daha mutlu olacağımız şeylerle karşılaşabiliriz.

2.Mantıkçı

Bilgiye ulaşılamayan susuzluğa sahip yenilikçi mucitlerdir. Mantıkçı kişilik tipi oldukça nadir görülür, nüfusun sadece yüzde üçünü oluşturur, bu kesinlikle onlar için iyi bir şeydir, çünkü “ortak” olmaktan çok daha mutsuz olacakları bir şey yoktur. Mantıkçılar kendilerini yaratıcılıklarına, yaratıcılıklarına, benzersiz bakış açılarına ve güçlü akıllarına borçludur. Genellikle filozof, mimar ya da rüya profesörü olarak bilinen Mantıkçılar, tarih boyunca birçok bilimsel keşiften sorumlu olmuştur.

Mantıkçılar  parlak teorileri ve acımasız mantıklarıyla bilinirler – aslında, tüm kişilik tiplerinin en mantıklı olarak kabul edilirler.

Bitmeyen bir hayal kurmada sürüklenmeye eğilimli olabilirler, ama Mantıkçılar düşünce süreci bitmek tükeniyor ve akılları uyanık oldukları andan itibaren fikirlerle meşgul oluyorlar.

3. Komutan

Komutan kişilik tipleri doğal doğum liderleridir. Bu kişilik tipine sahip insanlar karizma ve güvenin armağanlarını ve proje otoritesini ortak bir hedefin ardında kalabalıkları bir araya getiren bir şekilde barındırırlar.  Kendileri için belirledikleri son noktayı elde etmek için sürücülerini, kararlılıklarını ve keskin zekasını kullanarak sıklıkla acımasız bir rasyonalite seviyesi ile karakterize edilirler.

Komutanlar sevdiği herhangi bir şey varsa, bu büyük ya da küçük iyi bir meydan okumadır, ve yeterince zaman ve kaynak verildiğinde, herhangi bir amaca ulaşabileceklerine inanırlar. Bu kalite, insanlara Komutan kişilik tipi parlak girişimciler kazandırmakta, stratejik olarak düşünebilme ve planlarının her adımını kararlılıkla ve hassasiyetle yerine getirirken uzun vadeli bir odaklanma kabiliyetleri ile onları güçlü iş liderleri yapmaktadır.

Komutanlar gerçek birer elektrik santralidir ve hayatta daha büyük bir imaj yaratırlar Çoğu zaman yeterlidir. Yine de, hatırlatmaları gereken şey, onların sadece kendi eylemlerinden değil, onları düzenleyen ekibin eylemlerinden kaynaklandığı ve özellikle duygusal bir bakış açısıyla, katkılarını, yeteneklerini ve ihtiyaçlarını tanımanın önemli olduğudur.

4. Arabulucu

Şiirsel, nazik ve fedakar insanlar, daima iyi bir amaca yardım etmeye isteklidir.

Arabulucu kişilikleri gerçek idealistlerdir, her zaman insanların ve olayların en kötüsünde bile iyi bir ipucu arar, işleri daha iyi hale getirmenin yollarını ararlar. Sakin, ayrılmış veya utangaç olarak algılanabilecek olsalar da, Arabulucular gerçekten parlayabilecek bir iç alev ve tutkuya sahiptir.  Yanlış anlaşılma riski ne yazık ki Arabulucu kişilik tiplerinde yüksektir. Fakat zamanlarını düşünmek için benzer düşünen insanlar bulduklarında, duydukları uyum, bir sevinç ve ilham kaynağı olacaktır.

En iyi ihtimalle, bu nitelikler Arabulucu kişilik tipleri diğerleriyle derinlemesine iletişim kurabilmelerini, metafor ve benzetmelerde kolayca konuşabilmelerini ve fikirlerini paylaşmak için semboller oluşturup anlatabilmelerini sağlar. Bu sezgisel iletişim stilinin gücü kendini yaratıcı çalışmalara borçludur ve birçok ünlü Arabulucular şair, yazar ve aktör olması tesadüf değildir. Arabulucular duygusallardır. Duygularını yoğun yaşarlar.

5. Tartışmacı

Zihinsel bir mücadeleye direnemeyen akıllı ve meraklı düşünürler. 

Tartışmacı kişilik tipi, en büyük şeytanın savunucusu olup, argüman ve inançların parçalanması sürecine dayanır ve kurdelelerin, herkesin görmesi için rüzgarda sürüklenmesine izin verir. Daha kararlı yargılama yapmazlar. Tartışmacı kişilik tipi bunu  daha derin bir amaca ya da stratejik hedefe ulaşmak için uğraşırlar, ancak bu basit bir nedenden dolayı eğlencelidir , çok araştırma yaparlar. Hiç kimse, zihinsel fikir tartışması sürecini Tartışmacılardan çok daha fazla sevmez, zira onların zahmetsizce hızlı zekasını, geniş birikimli bilgi tabanını ve puanlarını kanıtlamak için birbirinden farklı fikirleri bağlama kapasitesini kullanma şansı verir.

Şeytanın savunucusunu oynamak, Tartışmacı kişilik tipine sahip insanların yalnızca başkalarının akıl yürütme davranışlarını daha iyi anlamalarını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda muhalif fikirlerin daha iyi anlaşılmasını sağlar. Çünkü Tartışmacılar onları savunanlardır.

Bu taktik, karşılıklı anlayış anlayışı ile karıştırılmamalıdır. Diplomatların arayışı Tatışmacılar, tüm Analist kişilik türleri gibi, sürekli bir bilgi arayışındadır ve her açıdan bir fikre saldırmaktan ve savunmaktan daha iyi bir yoldur. Tartışmacı kişilik tipi daha çok iticidir. Pek sevilmez.

 

6. Duygusallaşanlar

Yaşadığı olayın içine girerler. Derin derin o olayı yaşarlar ve üzerinde dururlar. Duygusal kişilik tipi kendi dertlerine o kadar çok yoğunlaşırlar ki etrafındaki kişilerin dertlerini umursamazlar. Görmezden gelirler. Her şeye üzülebilirler. Duygusallardır , her kötü olayı kendilerine yorumlarlar. Biraz içlerine kapanıktırlar. Müzik dinlemeyi çok severler.

Gece uyumadan önce çok düşünürler. Uyku problemleri vardır. Aşırı düşündüklerinde gözleri dalar. Duygusal kişilik tipi olanlarla duygusal olmayan katı insanlar sürekli kavga ederler.

Çocuk yetiştirirken duygusal hallerinizi çocuğa yansıtmamanız gerekir. Çocuk duygusallara istediklerini yaptırırlar.

 

7. Dış Kaynaklılar

Saftırlar. Karşındaki kişilere hemen inanırlar. Kendilerinden çok başkalarının fikirlerine önem verirler. Tek başlarına karar alamazlar. Liderlik durumları yoktur. Özgüvenleri yüksek değildir. Eleştirilerden etkilenirler. Dışarıda ki kişilerin söylemlerine göre hareket ederler. Özgüven eksikliği olduğu için başkalarına güvenir ve onay beklerler. Ortama ayak uyduramazlar.  Kavga ettikleri gün uyku uyuyamazlar. Yanındaki kişi uyursa kızarlar. İşten çıkarılacak biri olduğunda çıkarılacak kişiye bu durumu çok zor anlatırlar.

 

8. Eşleşenler

Eşleşen kişilik tipleri onay veren kişilerdir. Ortama ayak uydurmaya çalışır. Karşısındaki kişiyi onayladığını belirtir ve karşısındaki kişi konuşurken sürekli kafasını sallayarak katıldığını belirtir. Bir süre sonra sizinle aynı şekilde yürür , konuşur ve davranırlar. Taklitçi kişilerdir. Çevrisinde ki kişilere çok özenirler. Çok kişiyle arkadaşlık kurarlar ve ne yazık ki çok kazık yerler. Eşleşen kişilik tipi herkesi dinler. Çok gezerler. Problemleri varsa çok konuşurlar.

9. Benzerlik Odaklılar

Benzerlik odaklı kişilik tipi konuşurken “gibi” edatını çoğunlukla kullanır. Sürekli anlattığı , gördüğü ya da yaşadığı olayı bir şeye benzetir. “Şunun gibi ” cümleler kurarlar. Kültürlerine bağlıdırlar. Her zaman gittiği yerlere gitmeyi severler. Aynı yerde tatil yaparlar. Sorunlardan hoşlanmazlar. Benzerlik kişilik tipi iletişim yetenekleri güçlü kişilerdir.

10. Prosesci

Prosesci kişilik tipi aşırı rahat insanlardır. Hiçbir şeyi umursamazlar. Kurallar onları rahatsız eder , anarşist takılırlar. Randevulara hep geç kalırlar. Evden geç çıkar ve arkadaşlarını bekletirler. Onlar için çalışmak sıkıcıdır. Serbest meslek ve kendi işlerini yapmayı tercih ederler. Hayatlarında devamlılık yoktur. Düzenli olmayı sevmezler. Odaları sürekli dağınıktır. Tabi ki dolapları da… Prosesci kişilik tipi çocuk anne ve babasıyla sürekli çatışır. Sürekli ” Aman Boş ver ” kalıbını kullanırlar. Kontrol altında tutulmayı ve baskı altında kalmazlar.

11. Gelecek Odaklı

Gelecek odaklı kişilik tipi konuşurken ” – ecek , – acak ” eklerini kullanırlar. Gelecek kaygıları vardır. Geleceği düşünmeden yaşayamazlar. Hayal kurarlar. Geceleri sürekli hayal kurarlar ve geç yatarlar. Uyku problemleri yaşarlar. Plan yaparlar. Gelecek odaklı kişilik tipi yeniliğe açıktır. Sürekli yeni şeyler ararlar. Tam bir eylem insanıdırlar.

12. Acıdan Kaçanlar

Acıdan kaçan kişilik tipi önce yapacakları şeyin sıkıntısını ve problemlerini düşünürler. Acı odaklıdırlar. Melankolik yapıları vardır. Sonuca ulaşmadan önce problemleri , sıkıntıları , acıları ve karşılaşacağı zorlukları düşünmeden edemezler. Acılar mutlaka tüketilmelidir. Acıdan kaçan kişilik tipi için önceden acıları azaltan bir konuşma yapmak ve öğüt vermek gerekmektedir.

13. Dışsallaşanlar

Dışsallaşan kişilik tipi olaylara dışarıdan bakarlar. Olayların içine girmezler. Sürekli dışarıdan izlerler. Gözlem yapmayı severler. Dışsallaşan kişilik tipi için önemli olan sonuçtur. Aşırı dışsallaşanlar gamsız , soğuk ve duyarsız gözükürler.

İçselleşmeyi ve Dışsallaşmayı dengede tutmalıyız.

 

14. İç Kaynaklılar

İç kaynaklı kişilik tipi kendi bildiğinden şaşmaz. Onun için tek doğrular kendi doğrularıdır. Kendi doğrularından ve bildiklerinden dışarı çıkmazlar. Herkesin fikrini dinlerler fakat en son kendi bildiğini okurlar. Onayı kendisi verir. Onları ikna etmek ve etkilemek gerçekten çok zordur. İç kaynaklı kişilik tipi inatçıdır. Aşırıları başına buyruktur. Lider özellikleri vardır. Tartışma sonrası gayet rahat uyurlar. Pek uyku problemleri yoktur. Birini işten çıkartmak gerekiyorsa çıkartırlar zorlanmazlar. Özgüvenleri yüksektir.

 

15. Eşleşmezler

Eşleşmez kişilik tipi az insanlar samimi ve uzun ilişkileri tercih ederler. Ortama hemen ayak uyduramazlar. Bekler , gözlem yapar , tanır ve öyle arkadaş olurlar. Kolay kolay inanmazlar. Eşleşen kişiler tek başlarına gezemezken Eşleşmez kişilik tipi olan insanlar çoğu aktivitesini tek başına uygularlar.

 

Kalabalıktan hoşlanmazlar. Toplumdan uzak durmayı tercih ederler. İlişkilerinde mesafe vardır. Dost dediklerine açılırlar. Onlar en çok dostları tanır. Yakın bulmadığı kişilere gerçek yüzünü göstermez. 

16. Prosedürcüler

Prosedürcü kişilik tipi aşırı tertipli , titiz , kuralcı insanlardır. Kuralar onlar için konulmuştur. Çok katı insanlardır. Dediğim dedik kişilerdir. Beklemeyi ve bekletmeyi hiç sevmezler. Randevulara asla geç kalmazlar. Gidecekleri yerlere 30 dakika önceden çıkarlar. Masa başı iş için çok uygundurlar. Yönetici kadroları tam onlara göredir. Her şeyi not ederler ve planlı çalışırlar. Çok düzenlidirler.

Mükemmelliyetçilerdir. Ayrıntılara önem verirler. Söylediğiniz ne ise siz söylemeden yaparlar.

 

17. Geçmiş Odaklı

Geçmiş odaklı kişilik tipi ” ama , fakat ” gibi bağlaçları çok kullanırlar. Geçmişe çok takıntılardır. Kız arkadaşlarının veya erkek arkadaşlarının geçmişi onlar için çok önemlidir. Geçmişe takılıp kalabilirler. Sürekli düşünürler. ” Keşke böyle olmasaydı ” gibi kalıpları kullanmayı severler.  Lider ruhludurlar ve yönetici konumuna gelmeyi hedeflerler. Yeniliğe kapalıdırlar.

18. Farklılık Odaklı

Farklılık odaklı kişilik tipi girdiği ortamlarda farklı olmaya çalışır. Herkes gibi değillerdir. Konuşmalarında ” hayır böyle değil , öyle değil , böyle ” gibi kelimeleri kullanırlar. Herkeste olan şeyleri kullanmayı sevmezler. Giydiği eşyayı başkasında görürlerse bir daha o eşyayı giymezler. Aşırı farklılık odaklı kişilik tipi olan insanlar tüketicidirler.

Değişkenlerdir. Spor giyinirken bir anda klasiğe dönebilirler. Yeniliklerin ve farklılıkların anlatılmasıyla motive olurlar.Etiketler: ,

Kategorisi : Tartişma KonularıYazı Hakkında Fikriniz varmı ??