Kalp Damar hastalıgı hangi bölüm bakar


Kalp ve Damar Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar??

Kal ve Damar hastalıkları (Kardiyoloji) önceleri iç hastalıklarının (dahiliye)nin bir alt dalı iken günümüzde Kalp ve Damar hastalıkları ayrı bir anabilim dalı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yapılan araştırmalar ile biriken bilgi birikimi ve gelişen yeni teknolojiler, diğer araştırmalı ve/veya uygulamalı bilim dallarında olduğu gibi, kardiyoloji alanında da büyük gelişmeler olmasını ve alt bilim dallarının ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Kardiyoloji son 30-40 yıl içerisinde tahminlerin ötesinde bir gelişme kaydetmiştir ve bu gelişmeler artarak devam etmektedir. Bu gelişmelerle birlikte, kardiyoloji içerisinde oluşmuş kimi alt dallar şunlardır:

Tabii, alt dalların ortaya çıkması ve bunların üzerinde özelleşen doktorların ve araştırmacıların çalışması da yeni tanı ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine imkân sağlamaktadır.

Kardiyoloji biliminin tanı ve sağaltımını (tedavi) sağlamak için çalıştığı hastalıklar arasında, günümüzün en önemli sağlık sorunları arasında yer alan bazı hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıkların birkaçı şöyle sıralanabilir:

Nefroloji, endokrinoloji gibi dalların da ilgi alanına giren yüksek tansiyon, çeşitli hastalıklara bağlı olarak gelişen kalp yetmezliği, doğuştan ya da çeşitli hastalıklara bağlı olarak gelişen kalp kapak hastalıkları ve benzeri pek çok hastalık da kardiyolojinin tanı ve sağaltımı için uğraştığı hastalıklardandır.

Kardiyolijinin kullandığı tanı araçlarından bazıları şunlardır:

Kalp ve Damar hastalıklarından dolayı hastaneye müracat etdiginiz zaman Kardiyoloji bölümlerinden randevu alabilirsiniz.

Gerekli görülür işe kardiyoloji doktoru sizi degisik poliniklere sevk edebilir,

Geçmiş olsun der, saglıklı günler dileriz.Etiketler: , ,

Kategorisi : Genel Saglık Bilgileri, Pratik BilgilerYazı Hakkında Fikriniz varmı ??