Instagram Reels Nedir?

Instagram Reels Nedir? Instagram’ın Reels Özelliği Tiktok’tan Çalıntı mı?

Milyonlarca kullanıcısı olan Instagram’da değişim rüzgarları esmeye devam ediyor. Son olarak Reels uygulaması kullanıcılarla buluştu. Peki Instagram Reels’in bu özelliği nedir?, İnstagram reelsin bu özelliği tiktok’tan çalıntı mı? Reels nasıl kullanılır? İşte tüm yönleriyle İnstagram reels

Dünyada en çok kullanıcıya sahip olan sosyal paylaşım platformu Instagram’a gelen yeni özellik Reels, tüm kullanıcılara sunuldu. TikTok benzeri olan yeni uygulama Reels ile artık ses, efekt ve yeni yeni araçlar kullanılarak 15 saniyelik videolar çekebilecek ve bu videoları düzenleyeyip paylaşım yapılabilecek.

Reels ile sunulan yeni araçlar ve “keşfet” sekmesindeki yeni bölüm ile Instagram, insanlara içerik üreticisi olma ve dünyanın her yerinden keşfedilme fırsatı sunmayı hedef edinmiş. 

Reels Nasıl Oluşturulur? Reels Kullanımı Nasıl Yapılır? 

Reels uygulaması, Instagram’ın kamerasında bulunuyor. Bu uygulama içinde ise düzenleme araçları yeralıyor.

Yeni araçlar sekmesinde:
Ses özelliği:
 Instagram müzik kütüphanesinden seçim yapılabileceği gibi, insanlar kendi orijinal seslerini de kullanabilecek. Orijinal ses kullanan herkese açık hesaplarda bu ses hesaba atfedilecek ve başkaları da bu sesi kendi Reels videolarında kullanabilecek.

AR Efekt özelliği: Galeride hem Instagram hem de dünyanın çeşitli yerlerindeki içerik üreticilerinin hazırladığı çeşitli Artırılmış Gerçeklik efektleri bulunuyor.

Zamanlayıcı ve geri sayım özelliği: Zamanlayıcı ve geri sayım ile eller serbest olarak video çekilebiliyor.

Hizalama özelliği: Birleştirilecek iki klip arasında pürüzsüz bir geçiş sağlamak amacıyla bir klipteki nesneler hizalanabiliyor.

Hız özelliği: Video ve seslerin belirli bölümleri hızlandırılabiliyor veya yavaşlatılabiliyor. Reels videoları ayrı klipler halinde çekilip birleştirilebiliyor, tek seferde çekilebiliyor veya galeriden video yükleyerek hazırlanabiliyor.

Reels Paylaşımı Nasıl Yapılır? 

İnstagramda herkese açık özelliği olan hesaplar, Reels videolarını “Keşfet” butonundaki “Reels” bölümünde paylaşabiliyor. Bu özellik sayesinde akışta, takipçileri ile yaptığı paylaşımı gösterime sunabiliyor. Belirli şarkı, hashtag veya efekt kullanılan Reel videoları aynı zamanda o şarkı, hashtag ve efektlere özel sayfalarda görüntülenebiliyor. Gizli hesaplar da ise Reels özelliği olan videolar yalnızca takip ettiği kişilerce görülebiliyor. 

Reels de paylaşılan videolar başkaları tarafından videolarda yer alan orijinal sesleri kullanamıyor ve bu videoları gizli hesabı takip etmeyen insanlarla paylaşamaya imkan vermiyor. Reels videosu hazır olduğunda, paylaşım ekranında taslak olarak kaydedilebiliyor, kapak resmini videodaki herhangi bir bölümden seçmeye imkan sağlıyor. Ayrıca video üzerinde metin ve hashtag eklenebiliyor ve arkadaşlar etiketlenebiliyor.

Paylaşılan Reels videoları, profilde Reels’a özel ayrı bir sekmede yer alıyor. Akışta paylaşılan Reels videoları profildeki ana sekmede de yer alıyor. Reels videoları aynı zamanda Story (Hikaye), yakın arkadaşlar ve direct mesajlarda tüm takipçilerle paylaşılabiliyor. Instagram, Reels ile insanlara kendilerini ifade etmek için yeni yeni yollar, sevdikleri şeylerin daha fazlasını keşfetme imkanı ve içerik üreticisi olmak isteyen herkese bir platform sunmayı başarıyor diyebiliriz.

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 1

Your email address will not be published.


İNSTAGRAM Dondurmak veya Kapatmak 2020 – Forumtartisma.com

İNSTAGRAM Dondurmak veya Kapatmak 2020 – Forumtartisma.com

[…] kalıcı olarak sil‘e tıklayın veya […]