HTML div ve Span kodları kullanımı

HTML DİV ve SPAN NEDİR?

Div etiketi bir HTML belgesi içinde bir bölüm belirtmek için kullanılır. Div html içinde verileri sağa, sola, yukarı veya aşağıya CSS yardımı ile hizalamaya yarar. Kısacası div’leri birer kutu olarak düşünebiliriz. Metinler, Resimler ve videolar div içinde yerleştirilebilir. Div tablolara benzer ama onları CSS ile Şekillendirilebilir. website tasarımında tablo kullanımında div’in avantajları ve kolaylıkları vardır. Aşağıda genel başlıklar ile div’li yapının tablolu yapıya olan avantajlarından bahsedeceğim.

  • Daha hızlı sayfa yükleme zamanları : Site div ile tasarlandığında daha az kod teşkil ettiğinden siteler daha hızlı yüklenir.
  • Daha Düşük Barındırma ücretleri : Daha az yüklenme zamanı barındırma ücretleri ve bant genişliğinin az kullanılması demektir ve bunun sonucu barındırma hizmeti aldığımız şirkete daha az ödeme yaparız.
  • Verimlilik : İçerik düzeni stilleri ayrılmış olduğundan, yeniden tasarlama CSS ile çok kolay. Güncelleme için CSS dosyası ve değişiklikleri çok kolaydır.
  • Daha iyi SEO için Daha az kod olması ve kodlama yapısının tablolu yapıya göre daha düzenli olması arama motorlarının indekslemesi için bir avantajdır. Arama motorları(google,yandex…) div ile düzenlenmiş sitelere öncelik verir.
  • Düzenleri ve tasarım gelişmişliği : CSS, HTML tablolara göre tasarımda özgürlük sunmaktadır. Tablolar katı, esnek olmayan, ve ızgara tabanlı iken, CSS tabanlı tasarımlar akışkan, esnek ve genişletilebilir.
  • Takım çalışmalarına daha uygundur : Web sitesi önyüzü ve arka planı ayrımı yapılır. Arayüz geliştirici ve programcı arasında daha kolay ve güzel iletişim sağlanır. iş bölümü olduğu için işler hızlı yürür.
  • Tekrar tasarlama daha ucuzdur farklı tasarımların adapte edilmesi kolaydır.
  • Geleceğe dönük bir yapıdır : HTML5 ile birlikte gelen yeni etiketler ve HTML5’in yapısı div ile kodlamanın devamı niteliğindedir

DIV ve SPAN elemanları anlamsız etiketlerdir; Yani “p” veya “h1” gibi diğer etiketlerin aksine, onlar ile ilgili herhangi bir görsel özelliğe sahip olmadığı için Style ve CSS özelliklerinin ayrıca belirtilmesi gerekir. CSSile Sahip oldukları tüm özellikler genellikle “sınıf” ve “id” nitelikleri ile, geliştirici tarafından kendilerine tahsis edilmelidir.

DIV etiketi blok düzeyi unsurudur. Her Div etiketi açılıp kapandığında bir alt satıra geçer. Div‘leri tek olarak veya iç içe girmiş bir yapı olarakta kullanabiliriz.

SİTE YAPISI


DIV etiketi de yaygın sayfa düzeninde kullanılır. CSS kullanarak, bir DIV elemanı site içerisinde heryere konumladırabilir ve içine istediğimiz herhangi bir unsur yerleştirebilirsiniz.

Örnek site yapısı:

header :Sitenin başlık ve açıklama içeriğini yer alır. Sadece başlığınız olacaksa altı seviyeli başlıklardan (h1-h6) birini kullanmanız yeterli.

nav : Menüleri, Gezinti (navigation) alanını temsil eder. Gezinti bağlantıları ya da içerik listesi için kullanılabilir.

section : Genel bölümleme öğesidir. İçinde başlığı ve altalanı olan bir makale olabilir.

article : Bir makale ya da yazı alanını temsil eder. Bu bir blog yazısı, yorum alanı, haber v.b. olabilir.

aside : Ana içerikten ayrı yazılan, yüzeysel bir bağlantısı olan içeriğe denir.

footer : Altalanı temsil eder. Bu bir sayfanın, bir bölümün ya da bir yazının altalanı olabilir.

Site yapısının html kodların gösterimi:

Emege sayıg duydugumuz icin yazının bir bölümünü kopyalıyoruz, yazının tamamını yazan https://www.webcebir.com/130-html-div-ve-span-nedir-dersi.html sitesinden okumak icin tıklayınız.

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 0

Your email address will not be published.