HTML div ve Span kodları kullanımı


HTML DİV ve SPAN NEDİR?

Div etiketi bir HTML belgesi içinde bir bölüm belirtmek için kullanılır. Div html içinde verileri sağa, sola, yukarı veya aşağıya CSS yardımı ile hizalamaya yarar. Kısacası div’leri birer kutu olarak düşünebiliriz. Metinler, Resimler ve videolar div içinde yerleştirilebilir. Div tablolara benzer ama onları CSS ile Şekillendirilebilir. website tasarımında tablo kullanımında div’in avantajları ve kolaylıkları vardır. Aşağıda genel başlıklar ile div’li yapının tablolu yapıya olan avantajlarından bahsedeceğim.

DIV ve SPAN elemanları anlamsız etiketlerdir; Yani “p” veya “h1” gibi diğer etiketlerin aksine, onlar ile ilgili herhangi bir görsel özelliğe sahip olmadığı için Style ve CSS özelliklerinin ayrıca belirtilmesi gerekir. CSSile Sahip oldukları tüm özellikler genellikle “sınıf” ve “id” nitelikleri ile, geliştirici tarafından kendilerine tahsis edilmelidir.

DIV etiketi blok düzeyi unsurudur. Her Div etiketi açılıp kapandığında bir alt satıra geçer. Div‘leri tek olarak veya iç içe girmiş bir yapı olarakta kullanabiliriz.

SİTE YAPISI


DIV etiketi de yaygın sayfa düzeninde kullanılır. CSS kullanarak, bir DIV elemanı site içerisinde heryere konumladırabilir ve içine istediğimiz herhangi bir unsur yerleştirebilirsiniz.

Örnek site yapısı:

header :Sitenin başlık ve açıklama içeriğini yer alır. Sadece başlığınız olacaksa altı seviyeli başlıklardan (h1-h6) birini kullanmanız yeterli.

nav : Menüleri, Gezinti (navigation) alanını temsil eder. Gezinti bağlantıları ya da içerik listesi için kullanılabilir.

section : Genel bölümleme öğesidir. İçinde başlığı ve altalanı olan bir makale olabilir.

article : Bir makale ya da yazı alanını temsil eder. Bu bir blog yazısı, yorum alanı, haber v.b. olabilir.

aside : Ana içerikten ayrı yazılan, yüzeysel bir bağlantısı olan içeriğe denir.

footer : Altalanı temsil eder. Bu bir sayfanın, bir bölümün ya da bir yazının altalanı olabilir.

Site yapısının html kodların gösterimi:

Emege sayıg duydugumuz icin yazının bir bölümünü kopyalıyoruz, yazının tamamını yazan https://www.webcebir.com/130-html-div-ve-span-nedir-dersi.html sitesinden okumak icin tıklayınız.Kategorisi : HTML KodlarıYazı Hakkında Fikriniz varmı ??