Hızlı Kilo Vermek İcin


Hızlı kilo vermek  istiyorsanız aldığınız kalori miktarının harcadığınız kaloriden az olması gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için iki yolunuz var. Birincisi aldığınız kalori miktarını iyice azaltmak (vücut yorgun düşeceği ve hastalıklara daha açık hale geleceği için tavsiye edilmez), ikincisi ise aldığınız kaloriyi yine kontrol ederek daha fazla kalori yakmak için egzersiz yapmak. İkincisi genel vücut sağlığı açısından daha yararlı bir yöntem.

Öncelikle günde 2000 kalori almaya alıştıysanız bunu bir günde 1000 indirmek iyi bir fikir değil. Vücudunuzu yavaş yavaş alıştırmalısınız. Şekerli, gazlı içecekleri tamamen kesin, bunların yerine bol bol su tüketin. Kahvenizi, çayınızı şekersiz için. Çikolata gibi yüksek kalorili gıdaları kesin.

Limon ve ballı sıcak su da kilo vermeye yardımcı olabilir. Bir kaşık misket limonu suyu ile yarım kaşık balı sıcak ya da ılık suyla karıştırın. 15 günde kilo vermenize yardımcı olması için bundan her sabah aç karnına için.

Kabızlık kilo verme sürecinizi çok fazla geciktirir. Bunun sebebi toksik ve artık öğelerin vücuttan atılamamasıdır. Sisteminizi temiz ve toksik maddelerden arınmış tutmaya özen gösterin. Bol bol su ve diğer sıvılardan tüketin. Elma, yulaf ve yeşil sebzeler gibi lif bakımından zengin gıdalar tüketin.

Tokluk duygusunun daha uzun sürmesi için karbonhidrat yerine protein tüketmeye çalışın. Tavuk ve hindi eti iyi birer protein deposudur ve fazla yağ içermez. Yağ alımını azaltmalı ve yağ kaynağı olarak zeytinyağı veya günde bir avuç badem, fındık, ceviz gibi yemişler tüketmelisiniz.

Şekerli yiyeceklerden, cipsten, kızartmalardan, beyaz ekmekten, pizzadan, hamburgerden, sosisten, şekerlemelerden, kek ve pastadan, her türlü hamur işinden uzak durmalısınız. Buna karşın sebzeleri, lif bakımından zengin gıdaları, şekeri az olan meyveleri, yağsız süt ürünlerini, balığı diyetinize dahil etmelisiniz.

Sizi cezbedecek yiyecekleri eve sokmayın. Eğer alışverişi yapan siz iseniz bu görevi eşinize ya da ailenizden başka birisine devredin.

Buzdolabından bir şeyler alıp ağzınıza atmayın, çünkü bu şekilde ne kadar yediğinizi bilemezsiniz. Bunun yerine yiyeceklerinizi tabağa koyup yemek masasına oturun ve ondan sonra yiyin.

Acıkmadığınız halde sırf can sıkıntısından bir şeyler yemeyin. Kendinizi meşgul tutun ve böylece sırf sıkıldığınız için bir şeyler yemekten uzak durun.

Her gün yediklerinizi bir kağıda not edin. Böylelikle ne yediğinizi görür ve daha dikkatli davranırsınız. Ayrıca bir hafta sonunda kilo verirseniz aynı sonuçları elde etmek için aynı listeyi tekrarlayabilirsiniz.

Diyet yaptığınız sürede öğün atlamamaya özen gösterin. Ayrıca asla gece geç saatte yemek yemeyin. Bu konuyla ilgili meşhur bir söz de vardır: ” Kahvaltıyı kral gibi, öğle yemeğini prens gibi, akşam yemeğini fakir gibi yiyin “.

Her gün biraz daha fazla hareket etmeye çalışın. Hedefiniz her gün en az 30 dakika fiziksel aktivite yapmak olsun ama bunun bir anda olması gerekmediğini de unutmayın. Mesela her gün 5 dakika daha fazla yürümeye çalışarak başlayabilirsiniz.

Bir adım sayar edinin ve nasıl telefonunuzu almadan dışarı çıkmıyorsanız adım sayarı da almadan dışarı çıkmayın. Araştırmalara göre adım sayar kullanıcıları her gün kullanmayanlara oranla 2500 daha fazla adım atmaktadır.

1 saat daha az televizyon izleyin. 76 üniversite öğrencisi ile yapılan çalışma daha fazla televizyon izledikçe daha fazla yediklerini göstermiştir. Siz de izlediğiniz bir diziden vazgeçin ve bunun yerine dışarı çıkıp yürüyün.

Haftada bir gün herhangi bir yeri adamakıllı yıkayın. Bu balkonunuz, küvetiniz, birkaç pencere ya da arabanız olabilir. En az 30 dakika ovalayın!

Aç hissettiğinizde bir muzu, elmayı ya da naneyi koklayın. Kulağa saçma gelebilir ama 3000 gönüllü ile yapılan çalışma daha sık kokladıkça daha az acıktıklarını ve daha fazla kilo verdiklerini göstermiştir. Bir teoriye göre yiyeceği koklamak beyni kandırır ve gerçekten yediğinizi düşünmesini sağlar.

Eğer dikkat edecek olursanız hiçbir fast food restaurantının dekorasyonunda mavi kullanmadığını görürsünüz. Çünkü mavi rengi iştah kesici görevi görür. Akşam yemeğinizi mavi tabaklarda yiyin, yemek yerken mavi giyinin, masanızın üzerine mavi masa örtüsü örtün. Buna karşın yemek yediğiniz alanlarda kırmızı, sarı ve turuncudan kaçının. Çalışmalar bu renklerin yemeye teşvik ettiğini bulmuştur.

Dışarıda yemek yemektense kendi sandviçinizi hazırlayıp çantanıza atın. Böylelikle hem yediğiniz ürünlerin kalitesini bilecek, hem de şeker, tuz ve yağ miktarını azaltabileceksiniz.

Gideceğiniz yere olan uzaklık  1,5 km’den daha kısaysa arabaya binmek yerine yürümeye çalışın ve benzin yerine kalori yakın. Araba kullandığınız zamanlarda ise arabanızı gideceğiniz yerden biraz uzağa park edin ve biraz yürüyün.

Her gün 10 dakika boyunca merdiven inip çıkın. İş yerinde her 2 saatte bir ayağa kalkın ve 5 dakika boyunca yürüyün.

Yavaş yavaş yiyin ve sindirimi daha uzun süren yiyecekleri tercih edin. Bu sayede daha uzun süre tok hissedersiniz. Yemeği yemeden önce koklayın, yemeğe bakın ve onu düşünün. Ardından küçük bir ısırık alın ve yavaş yavaş çiğneyin. Lokmanızı ağzınızın içerisinde döndürün ve tadına odaklanın. Son olarak yutun ve ikinci bir lokmayı isteyip istemediğinizi kendinize sorun. Eğer istiyorsanız aynı prosese devam edin.

Akşam yemeğinden sonra tüm bulaşıkları yıkayın, ışıkları kapatın ve mutfaktan çıkın. 12 saat boyunca da mutfağa girmemeye çalışın. Akşam yemeğinden sonra mutfağa girip yiyeceğiniz atıştırmalıklar kilo vermenize engel olacaktır.

Önünüze fazla yemek koyarsanız daha fazla yersiniz. Bu sebeple yemek tabakları yerine daha küçük olan salata tabaklarını kullanın. Aynı şekilde büyük boy kahve fincanları yerine daha küçüklerini tercih edin. Dışarıda da her şeyin en küçük boyunu alın. Küçük boy salata, küçük boy kahve ya da küçük boy çorba gibi.

Başta akşam yemeği olmak üzere her yemek sonrası dişlerinizi fırçalayın. Bu sayede beyninize yemek vaktinin bittiği mesajını verin.

Aç kalmayın, aç kalmak durumları daha kötü hale getirebilir.

15 günde gözle görülür oranda kilo kaybetmek istiyorsanız mutlaka egzersizyapmalısınız. Günde 30-45 dakika arası yapacağınız düzenli egzersizler kilo vermenize yardımcı olacaktır. Tabii gezme yürüyüşünden bahsetmiyoruz. Nabzınızı yükseltecek, tempolu ve sizi terletecek yürüyüşler egzersizden sayılıyor. Ancak egzersize başlamadan önce vücudunuzu esnetmeye ve kaslarınızı spora hazır hale getirmeye dikkat edin. Ayrıca ilk günlerde aşırı ve ağır egzersizler yapmayın. Bu hem motivasyonunuzu bozabilir hem de kaslarınızın zarar görmesine yol açabilir.

Günlük su tüketiminizi arttırın. Kilo verme sürecinde su önemli bir faktördür. Su tüketimi ile beraber vücudunuzdaki toksinler idrarla dışarı atılır. Herkesin su ihtiyacı birbirinden farklıdır. Ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu basit bir yolla bulabilirsiniz. Kilonuzu 20’ye bölün ve çıkan sonuç kadar su içmeye çalışın. Mesela 60 kilo iseniz günde 3 litre suiçmeye özen gösterin.

Sabahları aç karnına bir bardak sıcak yeşil çay içmek vücudunuzdaki toksinleri temizleyebilir. Ayrıca kabızlık probleminin de azalmasına yardımcı olur. Yeşil çayın kalorisi azdır ve güne çay ya da kahve yerine yeşil çay ile başlamak kilo vermek için iyi bir yöntemdir.

Zayıflama hapları ya da piyasada satılan biber, çilek vs. hapları kullanma kararı size kalmış ama doğal olmayan bu tip ürünlere fazla güvenmemenizi tavsiye ederiz. Sonuçta size kilo verdirecek asıl şey egzersizleriniz ve dengeli beslenmeniz olacaktır. Gün içinde bir kaç bardak sıcak çay içerek yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.

Uykunuzun düzenine özen gösterin. Uyumanız gerekenden az uyuduğunuzda vücut eksik enerjiyi tamamlamanız için sizi yemek yemeye zorlayacaktır.Kategorisi : Tartişma KonularıYazı Hakkında Fikriniz varmı ??