HER DERDE DEVA: MELATONİN

Dr. Muzaffer Çetingüç Melatonin hormonunun vücuda yararlarını, hangi yiyeceklerde bulunduğunu anlattı.


İşte Dr. Çetingüç’ten her yönüyle melatonin hormonu:

Melatonin, özellikle gece saatlerinde hipofizden salgılanan ve Triptofan’dan sentez edilen bir hormondur.

Triptofan gündüz Serotonin’e döner, Serotonin de Melatonin’e evrilir. Hipofizden salgılanması çocuklarda fazla olup ara ve ileri yaşlarda giderek azalır. Melatonin bitkisel gıdalar içinde yulaf, arpa, prinç, mısır, zencefil, domates ve muzda bulunur. İlaç olarak verilen Melatonin’in özellikle jet lag ve yaşlı uykusuzluğuna faydası olduğu söylenmektedir. 

Keza, migren, Alzheimer, Parkinson, Hipertansiyon ve kanser profilaksisi(meme, karaciğer, beyin) için yararlı olduğu ileri sürülmüştür. 

Tehlikeli serbet radikallere karşı antioksidan olarak ve anti-aging için de kullanılmakta olmasına rağmen, bütün bunlar bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Bu nedenle FDA ve Amerikan Uyku Kurumu tarafından ilaç olarak onaylanmamaktadır. Ayrıca bu ilazların inek beyin ekstrelerinden elde edildiği ve bazı hayvan beyin hastalıklarını taşıması olasılığı üzerinde durulmaktadır. 

Yan etkileri; uykululuk, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, mide krampları, bulantı, dizoryantasyon, hormonal düzensizlik, libido azalması, oligospermi, jinekomasti, kabuslu rüyalar….

Prozac benzeri antidepresanlarla birlikte verilmemesi ve vasıta kullanımının kısıtlanması önerilmektedir. Uzun vadeli yan etkiler bilinmemektedir. 

HAVACILIKTA MELATONİN

Plasebo kontrolü çalışmalarda yolcularda jet lag’e bağlı uykusuzlukları düzelttiği gösterilmiş olmakla birlikte, uçuş ekiplerinde etkinliği kanıtlanamamıştır. Uyku düzenleyicisi olarak verilen bir ilacın, uyku kalitesini düzeltmesinden başka, sonraki yan etkilerinin performansı bozması da önemli bir sorundur. 

Askeri havacılıkta uzun operasyonlarda bazen uçuş ekiplerinin sonraki görevler öncesinde kaliteli bir uyku uyuması gerekir ve bu amaçla bazı uyku ilaçları kullanılır. Pilotlara temazepam, zopiklon, zaleplon ve melatonin verilerek yapılan bir çalışmada, melatonin sonrası performans bozukluğunun diğerlerine göre daha az olduğu belirlenmiştir. 

Astronotların uyku problemi üzerine olan etkisini irdeleyen bir başka araştırmada ise uyku süresi ve kalitesi üzerine etkisiz olduğu sonucu alınmıştır. Bugün olası yan etkileri nedeniyle uykusuzluk veya jet lag için uçuş ekiplerine melatonin verilmesi havacılık otoriteleri tarafından onaylanmamaktadır.