Görünmez Engellik


Görünmez engellilik, dışarıdan belli olmasa da kişiyi fiziksel, zihinsel veya sinirsel açıdan etkileyen bir durumu ifade eder. Görünmez engellilikten muzdarip olan kişiler fiziksel ve/veya duyusal zorluk ya da sınırlamalarla karşılaşabilir. Görünmez engelliliğe şu durumlar örnek verilebilir (örneklerin kapsamı bunlarla sınırlı değildir): Epilepsi, kistik fibrozis, HIV/AIDS, ayrıca depresyon veya travma sonrası stres bozukluğu gibi psikiyatrik rahatsızlıklar.

Her engel görünür değildir. yargılamadan önce bir kez daha düşünün.

Görünmez bir hastalıkta, bana dışarından baktığınızda içimde olup bitenleri ferketmeniz mümkün değildir.

Yalan söyledim ve meşgul olduğumu söyledim.

Meşguldüm; ama çoğu insanın anladığı bir şekilde değil.

Daha derin nefes almakla meşguldüm.
Mantıksız düşünceleri susturmakla meşguldüm. Yarışan bir kalbi sakinleştirmekle meşguldüm.
Kendime iyi olduğumu söylemekle meşguldüm.

Bazen benim meşguliyetim de böyledir.
Ve bunun için kimseden özür dilemeyeceğim. // B. Oakman 

Hastalığımı göremiyorsun,
Bu yüzden gerçek olmamalı?
Ben de beynini görmüyorum ama
Sen, olduğunu iddia ediyorsun

Görünmez Hastalık – Görünmez Engellilik

İnsanların göremediği birşeyi anlamalarını çalışmak çok zordur. Ağrı görünmezdir. Bize baktığınızda, ağrımızı göremezsiniz. 

Görünmez engellilikte belirtiler dışarıdan belli olmadığından kişiyle ilgili yanlış varsayımlara veya yargılara yol açabilir. Bunlar da etkilenen kişilerin, hayatlarının farklı yönlerinde engellerle karşılaşmasına neden olur. Bu yıl görünmez engellilikleri anlamaya çalıştık. Ayrıca dilimizi, eğitim sistemimizi ve kültürümüzü, kişileri sınırlandırmaktan ziyade benimseyecek şekilde nasıl değiştirebileceğimizi araştırdık.

Bilinçlendirme grupları ve eğitim, halkın görünmez engellilik konusundaki farkındalığının artmasına yardımcı olurken iletişim ve anlayışta yeni kapılar açılıyor. Halk konuşmaları, online diyalog ve bire bir dinleme oturumlarıyla daha bilinçli ve karşılıklı desteğe dayalı toplulukların temeli atılabilir.

Çok acı ki bazı şeyler yaşanmadan öğrenilmiyor. Bizi anlamaya çalışmayın, bizi fark edin 

Biz büyük bir aileyiz. Şimdi birbirimize kavuşma zamanı. Hepinizi, derneğimize üye olmaya davet ediyoruz. Sizlerle daha güçlüyüz. http://www.pahssc.org.tr/uyelik-formu.pdf hepinizi bekliyoruz

Bi şeyler anlatmaya geldim. Bazen çok susuyorum, bazen de susturabilene aşk olsun. Doğduğunuzda dışarıdan görünen Bi engeliniz varsa, ona göre idame ettirirsiniz yaşamınızı. Ve tabi insanlar size ona göre davranır. Kimse görme engelli birinden renkleri anlamasını beklemez. Yürüme engelli birinden kimse koşmasını beklemez. İşte bizim hırpalandığımız noktadır bu. Dışarıdan bakıldığında acayip sağlıklı duruyoruz. Halbuki bütün arkadaşlarımın %100 engelli raporu var, ben dahil. Dördüncü evre kanser hastalarına bile kolay verilmez bu oran. Demek ki ortada çok ciddi bir durum var. Eğer çalışabiliyorsak bir işyerinde bilin ki bütün imkanlarımızı zorluyoruz. Eğer ki sağlıklı insanların yaptığı yemek, temizlik, misafir, ikram VS. Şeyleri yapabiliyorsak inanın kendimizden verdiğimiz tavizdir bu. Biz adım atarken kalbimiz ağzımızda atıyor. Azıcık eğilsek öne doğru nefesimiz kesiliyor. Biraz ayakta dursak bacaklarımız ödem sebebiyle kütük halini alıyor. Biraz fazla yorulsak gece çarpıntıdan uyuyamıyoruz. Ve bütün bunları yaşarken kimse bize inanmıyor. Neden? Çünkü bacağımız kolumuz var. Engelli değiliz. Ya arkadaş sözün özü şu. İnanın bize. Her geçen gün azalıyoruz. İnanın bize. Anlayın nolur.

#Mutlu Olmaya bak! Ne kadar zamanın kaldığını bilmiyorsun.Kategorisi : Güncel Konular, Pratik BilgilerYazı Hakkında Fikriniz varmı ??