Görme ve işitme engelliler için kullanılan semboller


Görme ve işitme engelliler için kullanılan sembollerden bazıları şunlardır.

Görme ve fiziksel engelli simgeleri

image

image

 

Bu da fiziksel engelli sembolü.

engelli

 

Görme ve işitme engelliler için caddelerde ve tabelalarda kullanılan yukarıdaki semboller dışında iletişim amaçlı kullanılan sembollerde şu şekildedir.

 

Görme engelliler için okuma sembolleri.

Görme engellilerin kullandığı semboller kabartmalı sembollerdir. Harfler ve şekillerdeki kabartılar sayesinde körler parmakları ile şekle dokunduklarında o şekli veya harfi algılıyorlar. Buna parmak alfabesi de denilmektedir.

görme engelli alfabesi

Körler Alfabesi (Görme Engelliler Alfabesi)
Braille alfabesi veya Körler alfabesi; 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme engelli insanların okuyup yazması için kullanılan bir alfabe yöntemidir. İki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşur. Her iki kolonda üçer nokta bulunur. Noktalardan her biri altmış dört farklı kombinasyondan birini oluşturması için farklı şekillerde dizilir.

görme engelli alfabesi

 

İşitme engelliler için işaret dili

işitme engelliler alfabesi

İşitme engellilerin kullandığı işaret dili yukarıdaki resimde açıklanmıştır.Fakat bunların eğitimini alan işitme engelliler bu alfabeyi kullanabilmektedir.Günümüzde bir çok işitme engelli kardeşimiz eğitimsiz durumdadır.Bunların eğitim alması için bizlerin de teşvik etmesi gerekir.

 Kategorisi : Tartişma KonularıGörme ve işitme engelliler için kullanılan semboller Yazısına Yapılan Yorumlar

 1. çaçaron dedi ki:

  bu semboller hangı anlama gelıyor?engellı sembollerı yanı

 2. […] Dil işaretler sistemi nedir? : Bir sesli işaretler sistemi olan dil, aynı toplulukta yaşayan veya aynı milletten olan insanların anlaşabilmelerini sağlayan en gelişmiş iletişim aracıdır. Dil, toplumun ortaklaşa meydana getirdiği ve kullandığı canlı bir varlık, sosyal bir kurumdur. […]

 3. admin dedi ki:

  görme engelliler icin elinizde veya internetde kaynak varsa bizimle paylasırsanız bizde görrme engelliler icin daha iyi icerik üretebiliriz.

 4. […] Görme ve işitme engelliler için kullanılan semboller […]

 5. asdee dedi ki:

  ülkemizde görme engelliler için sadece 9 tane okul olduğunu biliyormuydunuz, ve bu görme engellilerin oranı ortalama toplumda %2 oranında olduğunu, ülke olarak görme engellilerine daha çok yardımcı olmamız lazım

Yazı Hakkında Fikriniz varmı ??