Gögüs Hastalıkları neye bakar?


Gögüs Hastalıkları Doktoru Hangi hastalıklara bakar?

gögüs-hastaliklari-neye-bakar

gögüs-hastaliklari-neye-bakar

Göğüs karın ile boyun arasında yer alan gövdenin üst bölümüdür.

Göğüs, arkada on iki çift göğüs omuru, yanlarda on iki çift kaburga ve önden de göğüs kemiğiyle sınırlandırılmıştır. Karın boşluğundan diyafram kası ile ayrılır.

Birçok kemik ve kıkırdak birbirine bağlanmış olarak göğüs kafesini meydana getirirler.

Kemik ve eklemlerin çokluğu, kaburgaların bazı kısımlarının kıkırdak dokusundan yapılmış olması, göğüs kafesine kolay hacim değiştirmek imkânlarını ve aynı zamanda duvarların elâstikiyetini sağlarlar.

Göğüs kafesi duvarlarının bu özelliği yaptığı görevler bakımından çok önemlidir. Hafif olan duvarları az kas çalıştırmak ve az enerji sarf etmek suretiyle harekete geçirebiliriz.

Nefes alırken kasların çekme kuvveti etkisiyle genişleyen göğüs boşluğu, kasların etkisi ortadan kalktıkça duvarlarının elâstikiyeti sâyesinde, başka kasların çalışmasına ihtiyaç kalmadan, nefes verme sırasında küçülerek eski durumuna döner.

Dünyâya geldiğimiz andan itibaren hayatımızın sonuna kadar durmadan her dakika 12-20 defa tekrarladığımız solunum hareketleri için bu durum çok elverişlidir.

           Göğüs boşluğunda, akciğer, kalb, solunum borusu, yemek borusu, aort, çeşitli damar ve sinirler gibi önemli oluşumlar vardır.

                 AKÇİĞER VE GÖREVLERİ:               

Solunum sistemi burun ve sinüslerden başlayıp, akciğerin en uç noktasına kadar devam eder. Akciğerler yaşam için mutlak gerekli olan oksijenin vücuda alınmasını ve vücutta oluşan karbondioksitin dışarı atılmasını sağlar. İnsanda sağ ve sol olmak üzere iki adet akciğer bulunmaktadır. Akciğerler göğüs kafesi içinde yer alırlar. Her iki akciğerin etrafını iki katlı plevra dediğimiz bir zar çevreler.
        GÖĞÜS POLİKLİNİĞİ HANGİ HASTALIKLARA BAKAR?Etiketler: , , , , ,

Kategorisi : Genel Saglık Bilgileri, SağlıkGögüs Hastalıkları neye bakar? Yazısına Yapılan Yorumlar

 1. f,kret dedi ki:

  Gögüs hastalıklar baktığı hastalıkların hepsi nefes alıp vermeyle olan hastalıklardır, nefes alışverişlerde ve vir sıkıntı varsa göğüs hastalıklarına muayene olmalısınız.

 2. Sati guvensoy dedi ki:

  14 haftalik hamileyim kbb ye gittim muayeneden sonra beni göğüs hastalıklarına gönderdi acaba neyden şüphelendi

 3. melih dedi ki:

  yutkunurken cok zorlanıyorum acaba kbb doktorunamı gögüs doktorunamı muayene olmalıyım.

 4. erdinç dedi ki:

  nefes alırken bazen sag tarafda siddetli agrı oluyordu bir gögüs hastalıkları doktoruna muayeneye giddim, sıkıntı kalp’de imis sizlere tavsiyem sag tarafda kafes boslugunun üst tarafında agrılar oluyorsa muhakak bir doktora muayene olunuz, yasamak güzel.

 5. melih dedi ki:

  iki gogus arasında yukarı boğaz boşluğuna doğru olan agrı içinde gogus hastalıklarınamı gidmeliyim?

 6. admin dedi ki:

  Nefes almakla ilgili bütün sikayelerinizde, ve gögüs kafesi etrafındaki bütün agrılardan dolayı ilk gideceginiz doktor Gogus hastalıkları polinikleri olsun, gecmis olsun.

 7. sinem dedi ki:

  merhaba, sol göğüsün altında sert sert agrı oluyor, sizce kalp doktorunamı gidmeliyim, Gögüs hastalıkları doktorunamı?

 8. Forumcu dedi ki:

  merhaba : Gögüs hastalıkları hangi bölüme bakar hakkında bilgi sahibi olamadınız ve aklınıza takılan sorular olursa, yorum bölümünden gögüs hastalıkları neye bakarla ilgili soru sorabilirsiniz.

Yazı Hakkında Fikriniz varmı ??