Geyik ile arslan Hikaye oku

Geyik ile arslan Hikaye oku

Sıcaktan dili damağına yapışmış bir geyik su kıyısına elmiş.

Kana kana suyunu içmiş. Tam oradan ayrılacakken sudaki yansımasını görmüş. Dikkatle bakmış, kendi kendine; “Ne güzel boynuzlarım var.” Demiş, “Bir ağaç gibi, çatal çatal, dal dal. Benim en güzel yerim herhalde boynuzlarımdır.” diye düşünmüş. Sonra ayaklarına bakmış. Ayakları, boynuzlarının yanında öylesine incecik, öylesine zayıfmış ki, geyik buna çok üzülmüş. Boynuzlarının yanında bacaklarının çok değersiz olduğuna karar vermiş.

Tam o anda, otlar arasında gizlenen bir arslan, olanca hızıyla geyiğin üzerine atılmış. Geyik şöyle bir sıçramış, arslanın pençesinden kurtulup koşmaya başlamış. Arslan da onun ardından koşmuş ama geyiği yakalayamamış kuşkusuz.

Fakat geyik sık ağaçlar arasına gelince durum değişmiş. Boynuzları dallara takılmaya, koşmasını engellemeye başlamış. Bunun sonucunda arslan, geyiğe yaklaşıp onu yakalamış, bir pençede yere serivermiş. Zavallı geyik son nefesinde kendi kendine:

“Sen şu işe bak!” demiş, “Asıl yararlı olan, beni arslandan koruyan bacaklarımı beğenmedim de, yakalanmama neden olan boynuzlarımı beğendim. Kötülediğimden iyilik gördüm. Böbürlenip göklere çıkardığımdan en büyük kötülüğü gördüm.

Fransız Masalı

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 1

Your email address will not be published.


AkilliAdam

AkilliAdam

çocuklarımıza bile Fransız masalı anlatıyoruzya aşk olsun bize