Gebelik öncesi hangi doktora gidilir?


Hamile kalmayı düsünüyorsunuz, Hamileyim ve hangi doktora müracat edmeliyim? Hamilelikde hangi doktora muayene olmalıyım? bu soruların cevabı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gebelik Öncesi Testler

Gebelik öncesi bazı testlerden geçen çiftlerin biyolojileri ile ilgili olan gerekli her ayrıntı gözden geçirilir. Gebelik öncesi testler ile kalıtımsal hastalıklardan bilinen veya bilinmeyen tüm hastalıklara kadar anne ve babaların tüm sağlık durumları gözden geçiriliyor ve bebeği etkilemesi muhtemel hastalıkların bebeğe zarar vermemesi için gerekli önlemler alınıyor. Gebelik öncesinde hem annelere hem de babalara uygulanan testler ise şunlardır:

Gebelik Öncesi Doktora Ne Zaman Gidilir?

Çiftlerin bebek sahibi olmaya hazırlandıkları sırada dikkate almaları gereken birden fazla konu olduğundan bahsedilebilir. Bu noktada gebelik öncesi doktora ne zaman gidilir soru yer alır. Gebe kalmadan çiftler 3 ay öncesinden bir kadın doğum uzmanı ile görüşmelidirler.

İlk doktor kontrolünde yapılacak işlemler nelerdir?

Genel anamnez ve muayene

Yöneltilen ayrıntılı sorularla gebeliği olumsuz etkileyebilecek kronik hastalıkların (hipertansiyon, diabet, epilepsi gibi), jinekolojik hastalıkların (miyom, over kisti, enfeksiyonlar gibi), önceki gebeliklere ait durumların (düşük, anomalili doğum, önceki gebeliklerde yaşanan normaldışı durumlar), beslenme alışkanlıklarının, yaşam tarzının (sigara kullanımı, alkol ve diğer maddelerin kullanımı, çalışma hayatı, uyku ve dinlenme alışkanlıkları, egzersiz alışkanlıkları) ortaya çıkarılması.

Anne ve baba adayında yaşa veya kalıtıma bağlı risk faktörlerinin ortaya çıkarılması Jinekolojik muayene ile risk teşkil edebilecek enfeksiyon, kitle (over kisti, miyom gibi) gibi durumların ortaya çıkarılması, genel muayene ile gebelikte risk teşkil edebilecek durumların ortaya çıkarılması.(organlarda işlev bozuklukları, kilo özellikleri, genel bedensel özellikler). Gerekli durumlarda genetik danışmanlık hizmeti verilmesi.


Hiçbir şikayeti olmayan anne adaylarında tam kan, tam idrar, (idrar kültürü), bilmiyorlarsa anne ve baba adayının kan grupları, toksoplazma paraziti ve rubella (kızamıkçık) virüsü enfeksiyonlarının önceden geçirilip geçirilmediğinin araştırılması.Kategorisi : Tartişma KonularıYazı Hakkında Fikriniz varmı ??