Fatiha Suresi

Fatiha suresi Anlamı ve Faziletleri

Fatiha suresi’ni okumayanın namazı olmaz..

Peygamber Efendimiz (S.A.V) hadislerinde sıkça bahsettiği fatiha suresi Kuran-ı Kerim’in ilk suresi olma özelliğini taşır.

Bu yüzden açan ve açılış yapan anlamına gelen bu süre Mekke’de Müddesir suresinden sonra  inmiş olup tam yedi ayetten oluşmaktadır.

Kuran ve namaz sureleri arasında yer alan ‘Fatiha Süresi’ Halk arasında Elham duası yahut Elham suresi olarakta bilinir.

Ümmül Kitap, el – Esas, el – Vafiye, el – Kafiye, es-Seb’ul-Mesani, el – Kenz” gibi  diğer isimlerini ise Kuran’ın getirmiş olduğu esaslardan ötürü almıştır.

Surenin genel konusunda Yüce Allah’ın varlığını ve O ‘nun hakimiyetini, Kulluğun yalnızca Allah’a yapılması gerektğini ve yine yardımında ondan beklenmesini söylemektedir.

 

Fatiha Türkçe Suresi Okunuşu

Elhamdu lillâhi rabbil’alemin. Errahmânir’rahim. Mâliki yevmiddin. İyyâke na’budu ve iyyâke neste’în, İhdinessırâtel mustakîm. Sırâtellezine en’amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn.
Fatiha Suresi Anlamı

Hamd, âlemlerin Rabbi, merhametli olan, merhamet eden ve Din Günü’nün sahibi olan Allah’a mahsustur. (Allahım!) Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, nimete erdirdiğin kimselerin, gazaba uğramayanların, sapmayanların yoluna eriştir.
Fatiha suresi arapça okunuşu

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

١﴾ اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَۙ ﴿٢﴾ اَلرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِۙ ﴿٣﴾ مَالِكِ يَوْمِ الدّ۪ينِۜ﴿٤﴾ اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَاِيَّاكَ نَسْتَع۪ينُۜ

﴿٥﴾ اِهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَق۪يمَۙ ﴿٦﴾ صِرَاطَ الَّذ۪ينَ اَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْۙ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّٓالّ۪ينَ ﴿٧
Kısa bilgiler..

Şeytanın şerrinden, vesvesesinden ve diğer kötülüklerden korunmak için Peygamber Efendimiz fatiha suresi ile birlikte felak ve nas surelerini okuyup eliyle vucudunu sıvazlardı.

Üç ihlas suresi ve bir fatiha suresini okuyan kişi kuran-ı hatim etmişcesine sevab alır diye söylenen bir sahih bir hadis bulunmamaktadır.

Bir Duanın ardından El-Fatiha demek, duaya amin diyen kişileri Fatiha Süresini okumaya özendirmiş oluruz. “El-Fatiha kelimesi Osmanlıcadan gelip sureyi okumaya işâret için söylenir.”

Bazı islam alimlerinin söylemlerine göre hergün 313 fatiha suresini okuyan kişiye Allah istediğini bahşedermiş.

Camide tesbihattan sonra “vel hamdü lillahi rabbil alemin, el Fatiha” denilmesi ve “Subhane rabbike rabbil izzeti amma yesifun, veselamun alel murselin, vel hamdülil lahi rabbil alemin, el Fatiha.” demesinin sebebi  “Her kimi, kıyamet günü sevabdan tam ölçekle ölçmek sevindirecekse, bulunduğu meclisten kalkacağı sırada şöyle desin:  “Subhane rabbike rabbil izzeti amma yesifun – veselamun alel murselin – vel hamdülil lahi rabbil alemin. (Saffat, 180-182)”
Fatiha Suresi ile ilgili Hadisi Şerifler

 

Nihat Hatipoğlu’ndan Fatiha Suresi Faziletleri

Fatiha suresi faziletleri
1 -Fatiha suresi istenilen herhangi bir  zamanda okunursa  Allah’ü Teala okuyan kimsenin gerek dünya gerekse Ahiret hayatındaki isteklerine kavuşmasını sağlar.

2- Okuyan kişinin birçok kaza ve bela gibi kötü musibetlerden korunmuş olur.

3- Derdine derman arayan, Hasta olan kişiler bir bardak suyun içine yahut kendi üzerlerine fatiha süresini okurlarsa Allah’ın izni ile dertletine şifa bulurlar.

4- Yatmadan önce Fatiha suresini yedi defa okuyan kişi Allah’ın izni ile ölüm haricinde herşeyden korunur.

5- Fatiha suresi gerçek anlamda çok yüce bir suredir. Övgü ve dua olarak ikiye ayrılır ve Yüce ALLAH Fatiha suresini okuyanı över.

6- Fatiha süresini okuyan kişi Kuran-ı okumuş gibi sevap aldığı söylenir.

7- Bu sureyi sürekli okumayı alışkanlık eden kimseye yedi ayeti Cehennem kapılarına kapak olur ve Cehennem üzerinden rahat salim bir şekilde geçer.

8- Ayetel kürsi ile birlikte okunursa Cinlerin, Şeytan ve İnsanların şerrinden emin olur ve korunur.

9- Bu Sureyi okuyan Allah’a şükrünü yapmış yerine getirmiş sayılır.

10- Okuyanlara şifa kaynağı olan fatiha suresi Peygamber Efendimiz (S.A.V)tarafından şifa duası olarakta okunmuştur. Nitekim Efendimiz “Allahümme hazihi’ş-şafiye ve ente’ş-şâfi. La şifâe illa şifâuke işfi ente’ş-şâfi la yuğadiru sekame” diye dua ederek şifa dağıtmıştır. Piskolojik sorunlar ve diğer hastalıklar için okunması önerilmektedir.

11- Fatiha suresi indiğinde Şeytanın büyük bir rahatsızlık duyduğu ve feryat içinde olduğu söylenmiştir. Bunun nedeni ise bu sureyi okuyana cehennem ateşinin haram olduğudur.

12 – Sureyi okumaya devam eden kişi kötülük ve diğer musibetlerden emin olacağı gibi dünya ve ahiret hayatı içinde saadete erişir ve dünya üzerinde fakirlik görmez.

13- Fatiha suresi hasta olan bir kişi üzerine 41 defa okunursa Allah’ın izni ile o kişi şifa bulur.

13- Farz namazlarının ardından yüz defa, sabah namazlarının ardından 125 defa okuyan istediği şeyleri elde ederler.

14- Kılınan farz namazlarının hemen ardından 20 adet fatiha suresini okuyan kişinin rızkı genişler manevi rahatlığa kavuşur.

15-  Kılınan farz namazlarının ardından kim yedi defa bu süreyi okursa Allah ona hayırlı kapılar açar.

16- Bir kimse yatacağı sırada fatiha suresi ile 3 ihlas suresi, nas ve felak surelerini okursa herşeyden emin olur.

17- Su kabının içerisine 40 defa fatiha okunur ve hasta olan kişi o su ile yıkanırsa şifa bulur.

18- Gözünde sorun olan ağrı hisseden bir kimse 3 defa bu sureyi okuyup eliyle göz kapaklarına sürerse ağrısı geçer.

19- Fatiha suresini 125 bin defa okuyan kişiye çok büyük faydaları vardır. Ayrıca yola gidecek olan kişiler 40 defa okursa güvenli bir yolculuk yapıp geri dönerler.

20- Allah’tan bir isteği bir dileği olan kişi 2 rekat namazını kılıp ardından 7 defa fatiha suresini okursa Allah onun dileğini yerine getirir.

21- Bol kazanç ve rızık genişliği isteyenler seher vakti fatiha suresini 41 defa okursa rızıkları genişler.

22- Sürekli olarak fatiha suresini okuyan tembellikten uyuşuluk ve miskinlikten kurtulur, Hastalıklardan şeytan ve cinlerden gelebilecek kötülüklerden korunur.

23- Yine bir kimse dileğinin yerine gelmesi için akşam namazını kılıp 41 fatiha okursa Allah o kişinin dileğini yerine getirir.
24 – Fatiha suresi 19 defa okunup zalim bir kişinin yüzüne üflenirse onun şerrinden emin olur. İtibar görmek isteyenler yine 19 defa bu sureyi okurlarsa karşısındaki kişiden saygı ve itibar görürler.

25- Yılan ve akrep sokması durumunda bir kasenin içine su ile tuz ilave edilerek 7 defa fatiha suresi okunup kişiye içirilirse Allah’ın izni ile ağrısı geçer.

26- İhtiyacı dileği haceti olan bir kişi 40 gün boyunca aralıksız olarak kılınan sabah namazının ardından henüz güneş doğmamışken 41 defa fatiha okuyup hemen ardından ise “Ya Rabbe’l-Âlemin, Ya Rabbe’l-Azim, Fatiha Suresinin hürmetine isteğimi ya da ihtiyacımı ihsan eyle…” Diyerek Allah’tan dileyip isterse isteği yerine gelir.

27- Ruhsal sorunları olan kişi için bir kabın içerisine fatiha suresi yazılıp içine su konulup yazı silindikten sonra  su ile yüzünü yıkarsa derdine derman,  içmesi durumunda ise ruhu rahatlar iç huzura erer.

28- Açlık ve susuzluk gibi durumlarda sabah vakti bu sureyi okuyarak eline üfleyen kişi elini  yüzü ve karın bölgesinde gezdirmesi durumunda bu durumlardan kurtulmuş olur.

29- Zekanın açılması ve unutkanlığın giderilmesi için safran, misk ile ve gül suyu karıştırılıp bu süre yazılır. Ardından yine bu sularla silinip o su içilirse içen kimse bu şikayetlerinden kurtulmuş olur.

30- Fakirlik görmek isteyemen, hastalık çeken, şifa arayan, güç kuvvet sahibi olmak isteyen kimseler, emniyette olmak, kısırsa çocuk sahibi gibi şeylere vakıf olmak için her gün kılınan sabah namazının farzı ile sünneti arasında 41 defa okumalıdırlar.

KAYNAK : Dr. Arif ARSLAN

Bir yorum

  1. I don’t even understand how I ended up here, but I assumed this post was once great. I do not recognize who you might be however certainly you’re going to a famous blogger for those who aren’t already 😉 Cheers!

    http://www.graliontorile.com/

Cevapla

---Lutfen Kibar bir sekilde yorum yapın---

Hakkında ForumTartisma

forumtartisma ailesi
Scroll To Top