EV TOZU AKARLARI ALERJİDEN KORUNMAK

Ev tozu alerjisinden korunmak

Ev tozu akarları eklem bacaklılar ailesinden gözle görülemeyen ancak mikroskopla seçilebilen küçük canlılardır. Günlük yaşantımızda ev içi ortamda sıklıkla bulunurlar. Özellikle sıcak ve nemli ortamları çok sever ve hızla çoğalırlar.

İnsanlarda allerjiye neden olan akarlar; insan deri döküntüleri ile beslenen        Dermatophagoidespteronyssinus, Dermatophagoidesfarineave tahıl artıkları ile beslenen depo akarlarıdır. Akarlar, sıklıkla zeminde çökmüş halde durur ve yürümekle, hareketle kolayca havaya karışırlar.

Ev tozu akarı allerjisi varsa, akarla karşılaşma ya da sonrasında görülecek belirtiler:

Akarların ve allerjiye neden olan maddelerinin solunum yolu ile alınması durumundaburunda kaşıntı, akıntı, tıkanıklık, hapşırık, gözlerde kaşıntı, sulanma, kızarıklık, şişlik gibi allerjik nezle belirtileri ortaya çıkabilir. Astımlı hastalarda astım atakları (öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi) tetiklenebilir.

Korunma

  • Günlük yaşantımızda hemen her yerde olabilen akarları tamamen yok etmek imkansız olsa da alınacak bazı önlemlerle maruziyet büyük ölçüde azaltılabilir.
“Kuru havada, özellikle nem oranı %50’nin altına indiğinde ev tozu akarlarının hiçbiri yaşayamaz. Nemi azaltmak için oda sık sık havalandırılmalıdır. Buhar makineleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Evin herhangi bir yerinde sıvı kaçağı varsa tamir edilmelidir.”
  • Ev tozu akarları her türlü kumaş türünde yaşayabilirler. Yatak takımları haftada en az bir kez değiştirilmeli ve yıkanmalıdır.
  • Özellikle yatak, yastık, yorgan, halı, kalın kumaşlı perde ve mobilya gibi üzerinde çok kolay toz tutabilen ev eşyalarında yüksek oranda bulunurlar. Kullanılan yatak, yastık ve yorgan yün, kaz tüyü veya kuştüyü olmamalı, mümkünse akar geçirmeyentıbbi özel kılıflarla kaplanmalıdır.
  • Halı mümkünse kaldırılmalı; kaldırılamıyorsa boydan boya yün halı yerine küçük ince bir kilim kullanılmalıdır.
  • Kalın veya ağır perde yerine ince tül veya stor perde tercih edilmelidir.
  • Odada mümkün olduğunca az eşya bulundurulmalıdır. Kitap, biblo, oyuncak gibi eşyalar kapalı dolaplarda muhafaza edilmelidir. Akarların yoğun olarak yaşadığı peluş ve tüylü oyuncaklar uzaklaştırılmalıdır.
  • Haftada en az bir kez yüksek vakumlu veya HEPA filtreli bir elektrik süpürgesi iletüm oda temizlenmeli, temizlik sırasında allerjik birey odada bulunmamalı, temizlik sonrası hafif nemli bir bezle eşyaların tozu alınmalıdır.
  • Elektrik süpürgesi ile süpürmesi ile ev tozu akarı allerjenleri uzaklaştırılır. Ama yaşayan akarlar ortadan kaldırılmaz. HEPA filtrasyon yöntemi ile ev tozu akarlarının dışkıları süpürgenin torbasında kalır.
  • Evde ve özellikle yatak odasında evcil hayvan bulundurmamaya özen gösterilmelidir.
  • Ev tozu akarlarına maruziyeti azaltmaya yönelik yöntemlerin hepsinin bir arada uygulanması esas olarak korunma sağlar.