E-Fatura Nedir? E-Faturaya Nasıl Başvurulur?


E-Fatura Nedir? E-Faturaya Nasıl Başvurulur?

E-Fatura nedir? örnek!

E-fatura dijital ortamda alıcı ve satıcı arasında hazırlanmış olan faturalara denir. Gelecekte tüm ticari firmalar için zorunlu hale gelecek olan E-Fatura, kağıda basılmaz ve tamamıyla sanal ortamda iki tarafın birbirine satış sonrası kestikleri faturadır. Günümüzde E-Fatura’yı kullanan firma ve şahıs şirketlerinin sayısının artması ile birlikte, E-Fatura Nedir ? Nasıl Başvurulur ? Avantajları Nedir ? gibi bir çok soruyu da beraberinde getirmiştir. Kurumsal satış işlemlerinizde sizler de tasarrufu seçiyorsanız fatura keserken mutlaka E-Fatura’yı tercih etmelisiniz. Bu sisteme geçmenizin hemen ardından tedarikçileriniz ya da müşterileriniz 7 gün içerisinde onay veya red vermesi gerekmektedir. Aksi takdirde ise 7 günün sonunda otomatik faturayı kabul etmiş olur.

Şirketinizin artık bu uygulamaya geçirmek istiyorsanız başvuru adımlarınızın ilki Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesine girerek kayıt olmanızdır.

Daha sonrasında ise Mali Mühür, Tübitak’a bağlı olan Kamu Sertifikayon Merkezi’nden bellli bir ücret karşılığında satın alıp, 3 ila 10 iş günü içerisinde gelmesini beklemelisiniz.

Mali Mühürü temin ettikten sonra, yine Gelir İdare Başkanlığının resmi sitesinden online başvuru yapmalısınız.

Gelir İdare Başkanlığının E-Fatura sekmesinden E-Fatura Canlı Ortam Başvuru Formunu doldurmalısınız. Böylelikle E-Fatura kullanım talebinizi Gelir İdaresi Başkanlığına iletmiş olursunuz.

Son adım olarak E-Fatura Aktivasyonunu da tamamladığınızda artık sizler de bir E-Faturaya sahip oluyorsunuz.

-kaynak : https://blog.tamentegre.com/e-fatura-nedir-nasil-basvurulur-avantajlari-nelerdir



Etiketler: , , ,

Kategorisi : Pratik Bilgiler



Yazı Hakkında Fikriniz varmı ??