Dürbün Tarihi

Dürbünün gelişimini tamamlayıp bugünkü halini alması yüzyıllar sürdü. İlk önce, 1608 yılında, gözlükçülük yapan Hollandalı Jansen ve Lippershey, bir müşterinin gözlük camlarıyla uğraşırken ilk modern teleskobu buldular.

1610 yılında bu fikri, İtalyan bilim adamı olan Galilei Galileo, gezegenleri gözlemlemek ve astronomik ölçümler yapmak için kullandı. Galileo’nun teleskobu opera gözlüklerine benziyordu ve nesneleri 30 kez büyütme gücüne sahipti.

Bundan 6 yıl sonra Sir Isaac Newton, Jansen, Lippershey ve Galileo’nun tasarımlarını geliştirerek, yansıtmalı teleskobu icat etti.
Newton’un teleskobunun lensleri iç bükey aynaları kullanarak ışığı toplayıp bir noktaya geri yansıtacak şekilde çalışıyordu. Newton’un bu icadı, nesneleri milyonlarca kere büyütebilecek icatların önünü açtı.

Teleskobun bu gelişimi, dürbünün icadı için zemin hazırladı. J. P. Lemiere, iki teleskobu aynı yapı içine yerleştirerek 1825 yılında ilk dürbünü icat etmiş oldu.

Was this helpful?

1 / 2

Bir cevap yazın 1

Your email address will not be published.


AkilliAdam

AkilliAdam

Teleskop’uda bu başlık altında yazmayı uygun görüyorum,

Teleskop, fazla ışık toplayarak gök cisimlerini incelemek amacıyla kullanılan optik araçtır. İlk teleskop 1608’de Hollandalı mercek yapımcısı H. Lippershey tarafından yapıldı ve 1609’da İtalya gökbilimcisi Galileo Galilei tarafından gök cisimlerini incelemek amacıyla kullanıldı. 30 kez büyütme gücü olan bu teleskopla Galilei, yaptığı gözlemlerle Jüpiter gezegeninin 4 uydusunu, Venüs gezegeninin evrelerini ve Ay’ın yüzeyinde dağların varlığını saptadı.

İlk teleskoplarda ışık toplama işlemi büyük bir mercekle gerçekleştirildi. Bu teleskopların yerini zaman içinde aynalı teleskoplar aldı. 17. yüzyılın sonlarına doğru boyları 50 m’yi bulan büyük mercekli teleskoplar yapıldı.18. yüzyılda iki mercek yan yana kullanılarak renk sapıncı giderilince büyük mercekli teleskoplar yapılmaya başlandı.1789’da William ve John Herschel 122 cm çaplı, 1845’te de L. Rose 183 cm çaplı çok büyük boyutlu teleskoplar yaptılar.20. yüzyılda gümüş ve alüminyum kaplı aynalarla teleskopların ışık toplama güçleri çoğaltıldı.