Dunyada En Çok Konuşulan Diller Hangileri?


dil nedir? : Dil; sözlü, manuel (imzalı) veya yazılı semboller sistemidir diyebiliriz. Bu sistem aracılığıyla bir sosyal grubun üyeleri ve kültürüne katılanlar kendilerini ifade edebilirler. Dilin işlevleri arasında iletişim, kimliğin ifadesi, oyun, yaratıcı ifade ve duygusal salıverme yer alır. 

Dil nedir?

Bir dilin popülerliği büyük ölçüde ne kadar kullanıldığı ve coğrafi konuma bağlıdır. Ayrıca, dünya dillerinin yayılımını nasıl ölçüldüğü toplam konuşmacılara mı yoksa anadili olanlara mı bakıldığına bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterir.

Veriler, dünya nüfusunun çoğunluğunu kapsayan ve bugün var olan yaklaşık 7.111 yaşayan dili ayrıntılarıyla anlatan bir veritabanı olan Ethnologue‘un 22. baskısından alıntılanmıştır.

İngilizcenin 1,1 milyardan fazla konuşmacı ile küresel nüfusun kabaca %15’i ile başta bulunması şaşırtıcı değil gibi duruyor. Aynı zamanda, ilk beş içerisinde Mandarin Çincesi, Hintçe, İspanyolca ve Fransızca da bulunuyor.

En Çok Konuşulan Diller Hangileri?

SıraDilKonuşan SayısıDil Kökeni
1İngilizce1,132 milyonHint-Avrupa
2Mandarin Çincesi1,117 milyonÇin-Tibet
3Hintçe615 milyonHint-Avrupa
4İspanyolca534 milyonHint-Avrupa
5Fransızca280 milyonHint-Avrupa
6Arapça274 milyonAfro-Asya
7Bengalce265 milyonHint-Avrupa
8Rusça258 milyonHint-Avrupa
9Portekizce234 milyonHint-Avrupa
10Endonezya dili199 milyonAvustronezya

Kaynak: https://www.visualcapitalist.com/Kategorisi : Tartişma KonularıDunyada En Çok Konuşulan Diller Hangileri? Yazısına Yapılan Yorumlar

  1. […] gelişmiş bir iletişim aracıdır. Dil, seslerden oluşmuş bir anlaşma sistemidir. Dil, sosyal bir […]

Yazı Hakkında Fikriniz varmı ??