Doğal Sinek Kovucu Tarifleri

SivriSinekleri kimyasal kullanmadan evden uzak tutma yöntemleri

Kimi geceler sabaha dek başınızda uçup duran bir sinek yüzünden uyuyamadığınızı düşünürsek, yazın evdeki en büyük gündemlerimizden biri, sivrisinekler. Evdeki tüm pencerelere sineklik de taktırmış olsanız, bu problemi çözmeye yetmeyebiliyor.

Ya da balkonda serin bir akşam geçirmek isterken, sinek ısırıkları ve kaşıntılar huzurunuzu kaçırıyor.

Özellikle kimyasal kovucuları vücudunuza uygulamak istemiyorsanız, alternatiflerini düşünmenin tam sırası. İşte sinekleri ve diğer haşereleri uzaklaştıran, eve, hatta çocuklarınıza gönül rahatlığıyla uygulayabileceğiniz bazı doğal karışımlar:

1- EN TEMEL MALZEME: SİRKE
Yapımı çok kolay ve etkili bir sinek kovucu spreyin en temel malzemesi sirkedir. Bir bardak beyaz sirke, bir bardak su ve 1/3 bardak doğal içerikli bulaşık deterjanını iyice karıştırın, sinek kovucunuz hazır! Bu karışımı sprey bir şişeye doldurup içerde ve dışarda sinekleri kaçırmak için kullanabilirsiniz.

2- LİMON VE KARANFİL
Sadece limon ve karanfil kullandığınız bu yöntemi deneyen birçok kişi, epey işe yaradığını söylüyor. Bunun için bir limonu ortadan ikiye kesin ve karanfilleri limonun kestiğiniz tarafına sık bir şekilde batırın. İç ve dış mekanlara, pencerenin önüne hatta pikniğe gittiğinizde sineklerin yaklaşmasını istemediğiniz bölgeye bu limonları yerleştirebilirsiniz.

3- LİMON OTU (CITRONELLA)
Limon otu
, bilinen diğer adı ile citronellaGüney Asya’ya özgü, sinek ve böcek kovucu özelliği ile öne çıkan bir bitki. Çok eski yıllardan beri sinekleri ve diğer haşereleri uzak tutmak için değişik şekillerde kullanılan limon otu tütsüsünü denemenizi öneririz. Eğer evde tütsü yakmaktan hoşlanmıyorsanız internetten kolaylıkla bulabileceğiniz limon otu mumlarından alıp evin çeşitli yerlerinde yakabilir ve sinek kovucu özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

4- SU DOLU ŞEFFAF POŞET
Daha önce duymamış olabilirsiniz ya da bu yöntem size fazla basit gelmiş olabilir, ancak içi su dolu şeffaf poşetleri gün ışığında sinek kovucu olarak kullanabiliyorsunuz. Üstelik böcek bilimciler bile bu konuda hemfikir!

Açıklaması basit, sineklerin gözlerinde yaklaşık 3000’er tane lens bulunur. Bu sayede ışığı ve hareketi çok iyi algılarlar. Şeffaf poşetlere su doldurup kapı ve pencerelere astığınızda ise sudan yansıyan ışık sineklerin yönünü şaşırmasına ve diğer tarafa uçmasına neden olur. Ancak unutmayın, bu yöntem yalnızca gün ışığında işe yarıyor!

5- TURUNÇGİL KABUKLARI
En basit sinek kovucu yöntemlerden biri de limon, portakal gibi turunçgil kabuklarını evinizin sinek yoğun bölgelerine yerleştirmek. Eğer onları öylece dışarı bırakmak istemiyorsanız çay poşetlerinin içine de koyabilirsiniz. Etkilerini arttırmak için turunçgil kabuklarını ara ara elinizle ovalamalı ve kokuyu tazelemelisiniz.

6- ESANSLI YAĞLAR
Esanslı yağ karışımları gerçekten etkili sinek kovucu özelliklere sahip, üstelik evinize bıraktıkları kokular da harika. Bunun için 4 bardak elma sirkesine 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı doğal bulaşık deterjanı, yaklaşık 20 damla biberiye yağı, 20 damla fesleğen yağı ve 20 damla nane yağını spreyli bir şişeye koyup karıştırın. Bu karışım karşılaşabileceğiniz birçok tariften daha güçlü ve etkilidir. Üstelik minik meyve sineklerini de uzak tutma etkisi gösterir. Karışımı evin içinde, dışında hatta çiftliklerde hayvan barınaklarında bile kullanabilirsiniz.

7- CADI FINDIĞI YAĞI
Evin içinde kullanmak için ideal bir diğer doğal içerik de cadı fındığı yağı karışımı. ¼ bardak cadı fındığı yağı, ¼ bardak elma sirkesi ve 30-40 damla okaliptüs yağını iyice karıştırın, sinek kovucunuz hazır!

8- MALT SİRKE
Sirkenin sinekleri kaçırmakta ne kadar etkili olduğu ortada, hatta aslında tek başına malt sirke bile özellikle iç mekandaki sinekleri uzaklaştırmak için yeterli. Bunun için normal sirkelere göre daha koyu bir kıvamı olan bir miktar malt sirkesini ocakta kaynatın. Kaynattığınız sirkeyi daha sonra ocaktan alıp sinek yoğun bölgeye bırakın. Etkili bir sinek kovucu olduğunu göreceksiniz.

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 0

Your email address will not be published.