Dermaroller Nedir Nasıl Kullanılır?


Dermaroller sadece yüz bölgesine değil, dudaklara, boyuna, dekolte bölgesine, saç derisine ve selülitlere de uygulanabilen bir yöntem. Sistemli ve doğru bir kullanımın faydaları yukarıda listelenmistir.

Dermaroller Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Daha genç ve dinç bir cilt için yapmadığımız şey yok. Öyle ki, iş yüzümüzü bir tür ‘Çin işkencesi’ aletiyle iğnelemeye kadar vardı! Dermaroller işleminden söz ediyoruz… Son günlerde herkesin dilinde olan dermaroller, uygulandığı bölgede binlerce delik açanböylece cildi uyararak hücre yenilenmesini tetikleyen bir alet.

Peki söylendiği gibi gerçekten kırışıkları azaltıyor, akne lekelerini geçiriyor mu? Selülitle savaştığı, çatlakları geçirdiği, dudakları dolgunlaştırdığı ve yeni saç çıkardığı doğru mu? Dermaroller yaparken kanama olmalı mıDermaroller sonrası ne sürülür? İşte dermaroller hakkında merak edip soramadığınız her şey…

Mikro İğnelemenin Tarihçesi

Dermaroller (mikro iğneleme) yönteminin çalışma mantığı aslında binlerce yıldır biliniyor. Antik dönemde Çin, Hint ve Mısır kültürlerinin her biri, çeşitli hastalıkların tedavisi için deriyi iğneleme yöntemini kullanıyordu.

Mikro iğneleme yönteminin estetik kaygılarla kullanımı ise 1905 yılında Alman dermatolog Ernst Kromayer’ın ilk dermaroller aletini geliştirmesiyle başladı. Dermaroller, 1990’ların sonunda Kanada’da bir dermatoloğun geliştirdiği yöntemle de bugün bildiğimiz şeklini alarak evlere kadar girdi.

Dermaroller Nedir?

Dermaroller en basit anlatımıyla, etrafında çok sayıda minik iğne bulunan bir silindirdir. Cilt yüzeyinde geçtiği yerde mikro kanallar açar. Etrafındaki milimetrik iğnelerin uzunluğu, uygulanacak bölgenin hassasiyetine, ciltteki sorunlara ve kullanım sıklığına göre değişir.

Dermaroller Ne İşe Yarar, Cildi Nasıl Onarır?

Dermaroller’ın temelde yaptığı şey, cilt yüzeyinde mikroskobik kanallar açmaktır. İronik biçimde, onarıcı etkisini de bu sayesinde gösterir. Vücut, dermarollerın açtığı kanalları yara olarak algılar ve bir an evvel tamir edilmeleri için kolajen ve elastin üretimini hızlandırır. Kolajen ve elastin ise cilde sıkılık, esneklik ve gençlik kazandırır.

Uzmanlar, dermaroller seanslarının sistemli olarak yapılması sonucunda kolajen üretiminin en az iki kat arttığını söylüyor. Dermaroller bu nedenle profesyonel dünyada, ‘kolajen tetikleme/indüksiyon terapisi (collagen induction therapy)’ olarak da anılıyor.

Dermaroller Nasıl Seçilir?

Dermaroller satın alırken ilk dikkat etmeniz gereken şey, iyi bir ürün seçmektir. CE belgeli, paslanmaz çelik veya titanyumdan yapılmış bir ürün almaya çalışın. Uzmanlar, titanyum ürünlerin daha sağlam ve uzun ömürlü olduğuna ancak hijyen açısından daha fazla özen gerektirdiğine dikkat çekiyor.

Hangi Boy Dermaroller Almalıyım? (Dermaroller İğne Seçimi)

Bu sorunun yanıtı, dermaroller ile hangi sorununu çözmeyi hedeflediğinize bağlı. Baştan söyleyelim, uzmanlar 0.5 milimetreden uzun iğneli dermaroller türlerinin yüz bölgesi için evde kullanılmasını önermiyor. 0.5 milimetre, hem cilde zarar verme riski hem de hijyen açısından ev kullanımı için en güvenli bulunan boyut. Farklı dermaroller boylarının kullanım amaçları ise şöyle:

0.25 mm: Emilimi Artırır, Göz Altını Yeniler

Ne Sıklıkta Kullanılabilir?

0.25 milimetrelik dermaroller, diğer boylara kıyasla cildi daha az uyardığından iyileşme süresi de daha kısadır. Yüz bölgesinde ürün emilimini artırma amacıyla gün aşırı kullanılabilir. Göz bölgesinde iki haftada bir kullanımı önerilir.

0.5 mm: Kırışıklıklara ve Kelliğe Son!

Ne Sıklıkta Kullanılabilir?

0.5 milimetrelik dermaroller uygulamalarının arasında en az bir hafta beklenmesi önerilir. Cildinizde bir yan etki görülmemesi halinde haftada bir uygulamayı deneyebilirsiniz. Hassas ciltlerde ise ayda sadece bir kez uygulanması tavsiye edilir.

Bu boydaki dermaroller hafif bir acı verebilir ve yer yer kanamaya yol açabilir. Acı eşiği düşük kişiler uyuşturucu krem kullanma ihtiyacı duyabilir ancak fazla acılı bir uygulama değildir.

0.5 mm dermaroller uygulaması sonrası cildin kızarması normaldir, bu kızarıklık birkaç saat içinde geçecektir.

0.75, 1.0 ve 1.5 mm: Çatlak, Ameliyat İzi ve Selülitle Savaşın

Ne Sıklıkta Kullanılabilir?

0.75 mm dermaroller boyunun, yeni başlayanlar için 4-6 haftada bir uygulanması önerilir. Ciltte açılacak kanallar daha derin olacağı için iyileşme aşaması da daha uzun sürecektir. Bu nedenle, 0.5 milimetreden daha büyük boy dermaroller ile uygulamanın ayda bir defadan fazla yapılması tavsiye edilmez.

Dermaroller Etkileri Ne Kadar Zamanda Görülür?

Dermaroller uygulamasının bir gecede sonuç vermeyeceğini, uzun vadeli bir tedavi yöntemi olduğunu unutmayın. Evet, uygulamanın hemen sonrasında, kullandığınız serum, ampul veya kremin daha iyi nüfuz etmesi sayesinde cildinizde düzelme göreceksiniz. Fakat bu uygulamanın asıl olumlu etkisi, vücut yeni kolajen üretmeye başladığında ortaya çıkar. Kolajenin yeterince büyümesi ise yaklaşık iki ay alır. Dolayısıyla asıl olumlu etkilerin kendini göstermesi, sorunun bölgesine ve kişinin cilt yapısı ile yaşına da bağlı olarak birkaç ayı bulabilir. Sabırlı olun!

Örnek Bir Dermaroller Programı

Dermaroller Nasıl Kullanılır?

Dermaroller uygulamasının en temel ve en önemli şartı, hijyene dikkat etmeyi hiçbir zaman ihmal etmemektir. Uygulamadan önce hem dermaroller aletini, hem de cildinizi temizlemeniz şarttır.

Dermarollerı temizlemek için alkol kullanabilirsiniz. Piyasa kolayca bulunan spreyli antiseptik temizleyicileri de kullanabilirsiniz.

Yüzünüzde hiçbir makyaj kalıntısı kalmamış olması şarttır. Tek bir iğneye yapışan en ufak bir makyaj malzemesi kalıntısının bir sonraki mikro deliğe gireceğini ve enfeksiyona yol açabileceğini unutmayın; makyajınızı çıkarıp yüzünüzü antiseptik mendillerle temizleyin.

Sıra geldi dermarollerı yüzünüzde gezdirmeye! Şimdi amaç, yüzün tamamında mikro kanallar açmak, dolayısıyla o iğnelerin geçmediği bir alan bırakmamak.

Uzmanlar, şöyle bir sistem ve teknik öneriyor:

Dermaroller Sonrası Serum Kullanmak Zorunda Mıyım?

Dermaroller yöntemi esasında hücre yenilenmesi için tek başına yeterlidir. Sonrasında sadece nemlendirici krem sürerek uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Peki o zaman, çeşitli serumlarla birlikte kullanımı niçin böylesine popüler? Sebebi şu: Bu uygulamanın açtığı mikro kanallar, serum, ampul ve krem gibi ürünlerin cildin her zamankinden daha alt katmanlarına nüfuz etmesini sağlar. Dolayısıyla, dermaroller sonrası kullandığınız ürünlerin etkisi ciddi oranda artar.

Dermaroller Sonrası Hangi Ürünler Kullanılır?

Dermaroller Sonrası Hangi Ürünler Kullanılmaz?

Dermaroller Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?Kategorisi : Pratik BilgilerYazı Hakkında Fikriniz varmı ??