ÇOCUKLARIN KONUŞMASI VE DİLİNİN AÇILMASI DUA

ÇOCUKLARIN KONUŞMASI VE DİLİNİN AÇILMASI DUA

ÇOCUKLARIN KONUŞMASI VE DİLİNİN AÇILMASI DUA

Kekeme Coçukların dili acılması icin okunacak Dua

konuşmayan, Konusamayan veya Kekeleyen çocuğa dua okuyup fayda gorenler

Okunuşu: Bismillahirrahmanirrahim. Vel’âdiyâti dabhân. Felmûriyâti kadhân. Felmuğîrâti Subhan. Feeserne bihî nek’ân. Fevesatne bihî cem’an. İnnel’insâne lirabbihî lekenûd. Ve innehu’alâ zâlike leşehîd. Ve innehu lihubbilhayri leşedîd. Efelâ ya’lemü iza bu’sire mâ fîlkubur.Ve hussile mâ fîssudûr. Inne rabbehüm bihim yevmeizin lehabîr.

Anlamı: Rahman, Rahim olan Allah’ın adıyla.Andolsun, soluya soluya koşanlara .. (Koşarken) kıvılcım saçanlara .. Sabah vakti baskın yapanlara .. Tozu dumana katanlara .. Topluluğun ortasına dalanlara ..

Insan, Rabbi’ne karşı gerçekten nankördür. Kendiside buna şahittir.

Şüphesiz onun mal sevgisi de çok şiddetlidir. Hala bilmiyor mu? Kabirdekilerin dışarı çıkarıldığında .. Kalplerdeki ortaya konulduğunda. Şüphesiz o gün, Rab’leri kendilerinden haberdardır. Âdiyât Suresi Bismillâhirrahmânirrahîm.

 1. Harıl harıl koşanlara,
 2. (Nallarıyla) çakarak kıvılcım saçanlara,
 3. (Ansızın) sabah baskını yapanlara,
 4. Orada tozu dumana katanlara,
 5. Derken orada bir topluluğun ta ortasına girenlere yemin ederim ki ,
 6. Şüphesiz insan, Rabbine karşı pek nankördür.
 7. Şüphesiz buna kendisi de şahittir ,
 8. Ve o, mal sevgisine de aşırı derecede düşkündür.
 9. Kabirlerde bulunanların diriltilip dışarı atıldığını düşünmez mi?
 10. Ve kalplerde gizlenenler ortaya konduğu zaman ,
 11. Şüphesiz Rableri o gün onlardan tamamıyle haberdar.

Konuşamayan çocuğa hangi dua okunmalı? Kekemelik için dua

Allah (c.c)’un Hz. Musa (a.s)’a olan ‘‘Firavuna tebliğ” emrinde, Hz. Musa’nın dini anlatmak için Firavunun sarayına gittiğinde dilinde kekemelik vardı. Konuşma sıkıntısı olduğu için Allah’tan kardeş talebinde (Hz. Harun) bulunuyor ve şöyle dua ediyor:

“Rabbişrah lî sadrî ve yessir lî emrî, vahlül ukdeten min lisanî yefkahu kavlî -Ya Rabbî, genişlet göğsümü, kolaylaştır işimi, çözüver şu dilimin bağını. Ta ki anlasınlar sözümü!” (Ta Ha, 20/25-28)

Bu ayeti 20 kez, Fatiha Suresi’ni de 7 defa okuyup hem çocuğa hem de suya üfleyip çocuk susadıkça içirin. Buna 27 gün devam edin. Allah’ın izni ile şifa olunabilir… Eger herhangi bir ilerleme olmazsa cocugunuzda doktorlardan destek almanızı öneriyoruz,

Cocuklar yada buyukler hepimiz kekemelik cekebiliriz, Dualar hayatımızın her anında bize yol gösterir ve yaradandan beklentimizi hic bir zaman kesmemeliyiz, Her ne olursa olsun Doktorlardanda Tıbbı yardım almakdan cekinmeyiniz.

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Uysal, konuşmada gecikmesi olan çocuklarda ciddi bir sorun olasılığını düşündüren bulguları şöyle sıralıyor

 • Çocuğun işaret ve diğer iletişim biçimleri normal değilse
 • Çocukta ek bir fiziksel, gelişimsel sorun varsa
 • Anlaşılmaz sesler çıkarıyorsa
 • Çevresine karşı isteksiz ve ilgisizse
 • Yeni ortam ve durumlara uyum sağlamakta güçlük çekiyorsa
 • Yalnız kalmayı tercih ediyorsa
 • İsteklerini öfkeli davranışlarla anlatmaya çalışıyorsa

bir uzmana başvurmak en doğrusu olacaktır. Prof. Dr. Serap Uysal, beyindeki konuşma işlevi ile ilgili merkezlerin, kasların ve sinirlerin hastalığına ya da bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan konuşma bozukluklarının nedenlerinin saptanması için, nörolojik muayene ve laboratuvar testleri yapılması gerektiğini belirtiyor.

Çocukların geç konuşma nedenleri ne olabilir?

 • Zeka geriliği
 • İşitme sorunu
 • Görme sorunu
 • Sık havale ve epilepsi (sara) geçirme
 • Yaygın gelişimsel gerilik
 • Kronik depresyon
 • Çocukluk çağı psikozları

Geç konuşmaya yol açan diğer etkenler

Yalnız kalma: İnsanlarla fazla bir arada kalmayan, kendi haline bırakılan, onunla fazla konuşulmayan çocuklar geç konuşabilir.

Televizyon izleme: Özellikle 0-3 yaş döneminde televizyon izleyen çocuklarda dış dünyadan kopma, kendi halinde olma eğilimi, insanlardan ve insanlar arası ilişkilerden uzaklaşma, nesneler ile daha fazla ilgilenme, duygusal alışverişten vazgeçme, konuşmama, yaşıtları ile ilgilenmeme, seslenince bakmama gibi durumlar gözlenebilir.

Evde model alacak kişilerin azlığı: Bunun yanı sıra evde kullanılan dilin niteliğinin bozuk olması da çocuğun konuşma gelişimini etkiler.

Çocuğun içe kapanık olması: İçe kapalı kişilik yapısı ya da kaza benzeri durumlar sonrası yaşanan şoklar da çocukların konuşma yaşını etkileyebilir.

Kardeş kıskançlığı: Kardeşi olan çocuklar kendilerine ilgi gösterilmediğini düşünüp konuşmayarak tepki verebilirler.

Cinsiyet: Erkek çocuklar kızlara göre daha geç konuşmaya başlarlar.

Ailevi faktör: Ailede iki dil kullanıldığı durumlarda çocuklar geç konuşabilirler.

Çocuğunuzun konuşma gelişimini hızlandırmak neler yapmalısınız?

 • Çocuğunuza sevgi ve ilgi gösterin, sık sık konuşun onunla.
 • Ona hitap ederken tane tane ve düzgün konuşun.
 • Sık sık soru sorun.
 • Çocuğunuz bazı sözcükleri akıcı söyleyemediğinde sabırlı davranın, ona baskı uygulamayın.
 • Daha ilk hece ve sesleri çıkartmaya başladığında, söylediği sesleri ona tekrarlatın.
 • Onu insanlar arasında bulundurun, fazla kendi başına kalmasına izin vermeyin.
 • Mümkün olduğunca yaşıtlarıyla oyun oynamasını sağlayın.
 • Bir nesneyi eline aldığında onunla ilgili ona bir şeyler anlatın.
 • Özellikle 0-3 yaş döneminde mümkün olduğunca televizyon izlettirmeyin. Eğer bebek ya da çocuk kanalı izliyorsa, gördükleri hakkında açıklama yapın.
 • Onun işaretle gösterip de istediklerini hemen yerine getirmek yerine konuşarak yönlendirin, anlatmasını sağlayın.
 • Ona kitap okuyun, masal anlatın, ninni söyleyin.
 • Size bir şey söylediğinde karşılık verin.
 • Onunla yaratıcı oyunlar oynayın.
 • Sağlıklı beslenmesine, yeterli uyku uyumasına özen gösterin.

39 yorum

 1. What i do not understood is in truth how you’re now not really much more neatly-liked than you might be right now. You’re so intelligent. You already know thus significantly in terms of this topic, produced me personally believe it from so many numerous angles. Its like men and women are not involved except it is one thing to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs excellent. All the time take care of it up!

  http://www.graliontorile.com/

 2. Benim oğlum 3 yaşında tek tuk konuşuyor kendisinden 1 yaş küçük erkek kardeşim konuşuyor rahatlıkla iki dil konuşuyor ama benim oğlum daha tam konuşamıyor lütfen dua edin Allah hepinizden razı olsun saygılar hocam lütfen bize dua edin

 3. 2bucukyasinda kızım var önceleri kelime çıkarıyordu şimdi hiç konusmuyor

 4. konusamayan çocuğa dua okuyup fayda görenler diye aratıp sitenizi bulmuştum bu dua ile cocugum sağlıklı bir sekilde konuşmaya başladı inşallah Allah C.C. cocugumu sağlıklı bireyler gibi konuşturur, Sizdende Allah razı olsun.

 5. Oğul 4 yasina geliyor daha konuşmuyor piskiyatrise götüroyom rehabilatisyona götürüyom bir senedir uraşiyom hala konuşmuyor doktur otizim diyor ama ben kabul etmem

 6. 27 aylık oğlum hala konuşamıyor. Ikı kez dıl terapıstınegıttık kbb gördü herhngı bir sorun yok denıldı. Otuz kelıme Anca var. Çok üzülüyorum. Lütfen bizim içinde dua edın. Bende burda gördüğüm duaları edıcem insallah. Rabbım tüm evlatlarımızın dıllerini açsın aminnnn

  • Merhabalar tam 9 yaşındaki ogluma hadi bebisim yat artık dedim ve bana tamam baba iyi geceler dedi odasına giddi hala sesi geliyor ama %100 konusamıyor R ile J harflerinde sıkıntı var birde heyecan veya stres oldugu zaman ne dedigi anlasılamıyacak duruma geliyor, ama bu durum büyüdügü zaman diksiyon bozukluguna neden olacak belli tedavisi 14-15 yaşlarından kendini yönlendirmesini bildigi zamanlar…
   hani arkadasımın 5 yasındaki cocuguda konusamıyor ama annesine babasına derdini anlatıyor, doktorlar onada normal diyor, Dualarımızı edelim zamana bırakalım.

   • Benım büyük oğlum suan17 yasında r sesını cıkaramıyordu pratık yaparak en aza ındırdık. Hala çok az var Ve dokuz yasına kadar kekelıyordu. Zaman’la hamdolsun Onuda aştık. Benim küçük oğlumun hala konuşamıyor oluşu benicok uzuyor inşallah Rabbım evladımın da ve dıger tüm yavrularımızında dıllerını acar. Aminnn

 7. Sy: Mecip bey inanın benim coçugumda 3 yaşında konusmaya basladı kendini 5 yaşında anlatabilmeye basladı, biliyorum insan bu durumda cok korkuyor sanki kekeme kalacak diye bile endise ediyor, ben kendimde 5 yaşında konustugum icin icim rahatdı, su anda benim oglan 9 yaşında ve gayet saglıklı konusuyor,
  Sizinde Duaya sıgınmanızı ve cocugunuz icin cok endiselenmemeniz gerektigini düsünüyorum,
  Bende cocuk pedagog’u ile görüsmüstüm herhangi bir anormal durum olmadıgını sadece o konusurken onun rencide olmaması icin iyi bir dinleyici olmamızı tavsiye edmisti, zaten gerisi doktorun dedigi gibi zamanla düzelti, ama cocuk icine kapanık kalmasın, en önemlisi bu. Allahım coçugunuza hyırlı ömürler nasip etsin.

 8. 3 yaşında bir çocuğun var konuşmayı hala sökemedi doktora gidiyorum herşey normal daha çok ilgilenin diyor. Dili dönmüyor sizce dua edip sabırla beklemeliyim.
  Not// ailevi olarak bir sorunum yok, psikolog doktoruna bile giddik bu konuda. Huzurlu ve mutlu bir aileyiz. Ama çocuğum konuşamayacak diye çok korkuyorum

 9. Allahım sen coçuklarımızın dilini çöz hepsinin dili açılsın hepsinin ömrü güzel huyu güzel evlatlar olsun amin.

 10. Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Uysal : Coçugum bazen dalıp gidiyor, 30 aylık daha konuşmayada baslamadı sizce ne yapmalıyım?

 11. Benim coçugum konusamıyor kekeliyordu çok dua ettim dualarımı sonunda kabul oldu allah razı olsun.

 12. Allah razı olsun duaları deneyecegim

 13. Biraz uzun olaçak ama yiyenim icin zamanında cok okuyup faydasını gördügümüz bir duayı bende paylasmak istedim.
  Okunuşu: Bismillahirrahmanirrahim.Vel’âdiyâti dabhân. Felmûriyâti kadhân. Felmuğîrâti Subhan. Feeserne bihî nek’ân. Fevesatne bihî cem’an. İnnel’insâne lirabbihî lekenûd. Ve innehu’alâ zâlike leşehîd. Ve innehu lihubbilhayri leşedîd. Efelâ ya’lemü iza bu’sire mâ fîlkubur.Ve hussile mâ fîssudûr. Inne rabbehüm bihim yevmeizin lehabîr.

  Anlamı: Rahman, Rahim olan Allah’ın adıyla.Andolsun, soluya soluya koşanlara .. (Koşarken) kıvılcım saçanlara .. Sabah vakti baskın yapanlara .. Tozu dumana katanlara .. Topluluğun ortasına dalanlara .. Insan, Rabbi’ne karşı gerçekten nankördür. Kendiside buna şahittir. Şüphesiz onun mal sevgisi de çok şiddetlidir. Hala bilmiyor mu? Kabirdekilerin dışarı çıkarıldığında .. Kalplerdeki ortaya konulduğunda. Şüphesiz o gün, Rab’leri kendilerinden haberdardır.

  Vaktiniz oldukca bol bol bu duayı tekrarlayın.

 14. Rahman ve Rahim olan allahım cümlemiz müslümanların dilini acsın, anlattıgını anlasır kılsın.

 15. Cocuklara üzüldügüm kadar kimseye üzülmem bu hayatda benim kızımdada kekemelik var uzun zamandır tedavi ile yeni yeni düzelmeye basladı

  • Coçuklarımız iyi oldugu zaman bizde iyi oluyor, Ama onları iyi dinlemek ve iclerine kapanık olmasını önlemenin en iyi yolu konusturmak, konusturmak, konusturmak, o anlatamasa bile bir gün anlatabilecegini ona göstermek lazım,
   iyi bir ebeycen cocugu anlatamasa bile nee istedigini anlar, buda cocugun kendine özgüven duymasını saglar, ama sokakda coçuklarımızla dalga gecildigi vakir işler cıkmaza dönüyor.

 16. yazıların cogu doğru olsada tıpdan destek almayı ihmal edmeyin,
  bazı çocuklar cok erken konuşmaya baslasada kekemelik çekebiliyorlar,
  bazı coçuklarda aileden gecen genetik yatkınlık sonucu 5-6 yasında konuşmaya başlıyorlar,
  bazende çocuklar konussalarda dediklerini anlatamayınca içine kapanıp konuşma yeteneği zayıflıyor, coçukları iyi analiz edip buna göre tedavi edilmesi gerekir,
  Allahım Dualarınızı kabul etsin, çocuk doktoru Hatice Ba****

 17. italyadan ahmet yılmaz

  Yurt dısında italyadayım burdaki cocukların cogu 5 yasında konuşmaya baslar ve 7 yasına kadar kekeme oluyorlar, sanırım buradaki ailelerin kalıtsal olarak bir sıkıntı var, ama burdaki kekemelik okullarrı sayesinde hepsinin diksiyonu düzeliyor, türkiyedeki yurtdaslarıma birer cocuk pedagog larından yardım almalarını ve ilgili doktorlarla beraber calısmalarını tavsiye ederim,,,
  bizi yaradan hepimize bir kusur vermistir, bazı kusurlar kalıcıdır ama kekemelik kalıcı bir sorun degil lütfen tadavi olun…
  not++ italyada konusamayan cocukları konusturmak icin cok çapa sarfediyorlar bizim ülkemizde cocuklara yardımcı olmak icin hemen cümleyi tamamlıyoruz bırakın cocuk kendini özgürce anlatsın,

 18. Benim çocuğumda kekemelik var bu dualar yardımcı olurum bize

  • evet aynı yazıldıgı gibi dualarınızı yaradana yalvarırcasına edin. Allahım size verdigi bu sınavı ihsallah tez zamanda gecersiniz.
   Bu arada bir tıpdan yardım alın bir kulan burun bogaz cocuk doktoruna muhakak müracat ediniz.

 19. Allahım Dualarınızı kabul etsin, Bütüm ümmetinin cocuklarının dilleri açılsın amin.

 20. Allahım sizden razı olsun, allahım ne muradınız varsa versin artık coçugum iyi bir sekilde konuşmaya başladı, bende sizin sayenizde çok mutluyum allahım her zaman islerinizde bol bereket nasip etsin allah razı olsun…
  Arkadaslar duayı içten okuyun sadece allahın bize yardım edebileceğinizi unutmayın.

  • Allah C.C. Cümlemizden razı olsun, bir müslümanın bir müslümana yapabilecegi en güzel sey duadır sizde bunu yapmısınız allah razı olsun…
   Cocugunuzun dilinin düzelmesine cok sevindim.
   İMRÂN-189: Göklerin ve yerin hükümranlığı Allah’ındır. Allah, her şeye hakkıyla gücü yetendir.) ALİ İMRAN Suresi 189. ayeti
   Lakin dualarımızla allahdan yardım dilerken teknolojiden ve doktorlardan yardım almakdanda cekinmeyin. gecmis olsun der, kalan cocuklarada allahdan sifa dilerim.

 21. slm hayırlı günler bu dua gunde kac kere.kac gün okumamız gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim

  • Dualarımızı Allah C.C. Kabul eder, günde kac kere okumak işe yarar diye düsünmemek lazım kalpden okumak ve allaha tam iman edip duanızın kabul olmasını beklemeniz gerekli, Allahım cocugunuzun diline açsın ve saglıklı bireyler gibi konussun amin.

 22. Allahım Mihriban Hanımın ve tüm müslüman ümmetimizin coçuklarının isitme kaybını gidermeni temenni ediyorum, Allahım zorda kalan bütün kullarının derdine derman ol. AMİN

 23. Merhaba 3 yasindaki cocugumda isitme kaybi var dah yeni yeni konusuyor ne olur dua edin

 24. Dilin acık olmayana, konusma zorlugu cekenler icinde güzel bir dua, allah dualarınızı kabul edip dilinizi acık tutar ihsallah

  • Hangi dua okunacak ben anlayamadim ve ne kadar okunacak

   • Dua resimde idi, resim silinmis, yenisini eklemek gerekiyor.

    “Rabbişrah lî sadrî ve yessir lî emrî, vahlül ukdeten min lisanî yefkahu kavlî –
    Ya Rabbî, genişlet göğsümü, kolaylaştır işimi, çözüver şu dilimin bağını. Ta ki anlasınlar sözümü!”
    (Ta Ha, 20/25-28)
    Bu dua Esma Hanım

  • Benim dikim ağırdır ne yapacam bir yol gösterin inşaallah

Cevapla

---Lutfen Kibar bir sekilde yorum yapın---

Hakkında ForumTartisma

forumtartisma ailesi
Scroll To Top