Coçuklara aşı yaptırmalımıyız?

Aşılar hakkında Nureddin Yıldız hocaya soru sordum işte soru ve hocanın cevabı

Selamun Aleyküm Hocam ;

Bahsedilen konuları farklı dünya görüşlerinden akademisyen arkadaşlarla da istişare ettim, prospektüsleri bulup inceledim, kısmen güncel literatürede baktım

Aleyküm Selam
Size, mü’min bir doktor kardeşimizin sorunuz üzerine yaptığı incelemeyi gönderiyorum. Allah yardımcımız olsun.

1. Aşılar üretimi esnasında hedef alınan mikrop, zayıflatılarak bir yerde üretilir. Bunun için en ideal ortam canlı hücreleridir. İnsanda hastalık yapan bir mikrobu üretmenin en kolay olduğu yerde insan hücreleridir.

yazılarda insan hücresi , maymun hücresi insana veriliyor algısı mevcut, bu doğru değil. Aşı insan hücresinde ( hücre besiyeri olarak kullanılarak) üretiliyor. Gen nakli vs sözkonusu değil

2. Gen lerin bulaştığı iddiası ispata muhtaç, bunu destekleyen ilmi kanıt söz konusu değil

3. Oto immün hastalıkların sıklığını artırdığı iddiasına ait kanıt yok , bilakis böyle bir durum gösterilmemiştir diyen kaynaklarda var.

4. Bir canlının hücresinin başka bir canlıya zerk etmek iddiası !!! tam fecaat. Zira bir çok ameliyatta / sezaryan da kanser tedavisinde hastaya birçok farklı vericiden alınmış, sadece mikropsuz olduğu bilinen kan veriliyor( doğrudan damar içine)

4b. Ayrıca Sütannelik/ kardeşlik müesseseside bu konuda dikkate alınmalı, zira anne sütü ile anneye ait çok sayıda canlı hücre ve genetik malzeme ( mRNA) çocuğa doğrudan veriliyor. Genetik Çakışma !! ( ne demek olduğunu bilmiyorum ,magazin basınına ait bir terim muhtemelen ) sözkonusu olsa bu durumlarda hastayı öldürmüş olmamız anlamına gelirdi.

4c Genetiği ile oynanmış gıdalar (GDO) çarşı pazarın çoğunu kapsıyor, keyif için GDO lu bezelye yiyen birinin hayat kurtarmaya vesile olduğu düşünülen aşı hakkında bu iddiayı dile getirmesi anlamlı değil.

5. bahsedilen aşılardan rotarix, isteğe bağlı ücret karşılığı yapılan bir aşı, rutinde yapılmıyor.

6. Yinede aşı konusunda sağlık otoritesininde çok haklı olduğu kanaatinde değilim. Bazı çok gerekli olmayan aşıların da rutin programa alınması, listenin uzamasına , insanların haklı olarak tepki vermesine neden oldu.

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 0

Your email address will not be published.